Virksomheder spilder enorme summer på indkøb af software som aldrig anvendes

Virksomhederne spilder meget store summer på at indkøbe software til medarbejdernes pc'er, som aldrig bliver brugt til noget, viser ny analyse. Og sådan har det været i årevis.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Din arbejdscomputer indeholder ubrugeligt software-programmer for 1.700 kroner.

Sådan lyder konklusionen i en ny rapport med titlen "The Real Cost of Unused Software" fra det amerikanske analysehus 1E.

Ifælge rapporten indeholder hver computer i virksomheder verden over i gennemsnt ubrugt, unødvendigt eller uønsket software for 259 dollar - godt 1.700 kroner.

I undersøgelsen har 1E tracket, hvordan 1.800 forskellige software-programmer over en fire-årig periode er blevet installeret på 3,6 millioner computere i 129 virksomheder i 14 forskellige industri-sektorer.

Ifølge undersøgelsen anvendes i gennemsnit 37 procent af den indkøbte software ikke - men virksomhederne betaler for den alligevel.

Ifølge analysehuset har dette tal faktisk ikke ændret sig i løbet af de fire år, hvor målingerne er blevet foretaget, og det er kommet bag på selskabet.

Værst ser det ud i uddannelses-sektoren, viser undersøgelsen.

Her anvendes hele 47 procent - altså næsten halvdelen af den indkøbte software - ikke til noget.

1E vurderer, at det kan skyldes, at uddannelsessektoren har det med at købe ens løsninger i stort volumen med det, som selskabet kalder for en ‘one size fits all'-approach.

Mindst spild finder vi i pharma-industrien, hvor ‘blot' 18 procent af de installerede software-programmer ikke anvendes.

Manglende asset management

Problemets årsag kan ligge i både policy og i dårligt overblik over de aktiver, som virksomheden opererer med.

Virksomhederne aner med andre ord ofte ikke, hvad der er reelt er behov for. Og derfor køber de voldsomt ind for at være på den sikre side.

Samtidig er mange virksomheder plaget af decentrale indkøb af software - altså det, som man kalder ‘skygge-it' eller ‘shadow it'.

Det kan du læse mere om her: Den frygtede skygge-it: Når it kommer ud af kontrol

Læs også:

Advarsel fra it-advokat: Sådan forsøger software-firmaerne at malke dine licenser

Denne it-type kan ødelægge din virksomhed: Men næsten ingen er på sporet af den

Seks barrierer som kan bremse it-udviklingen i dit firma

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S