Google har betalt Apple en formue for at få søgebar placeret på iPhone

Google og Apple har haft et tæt samarbejde om at lade Googles søgefunktion gennemsyre Apples iPhones. Disse følsomme informationer om de to it-giganters økonomiske aftaler forsvandt for nylig som dug for solen.

Artikel top billede

I den verserende copyright-sag mellem Java-ejeren Oracle og Google, som benytter Java-platformen i sit Android-smartphone-styresystem, er der dukket flere artige nyheder op i retten.

I sidste uge kunne Computerworld blandt andet skrive om, at Google ifølge Oracle har omsat for 215 milliarder kroner og tjent 150 milliarder kroner i Android-systemets levetid.

Det kan du læse mere om her: Oracle afslører: Så vild en forretning er Android for Google - milliarderne vælter ind

Senest er det så kommet frem i en transskription af retsmøderne, at Google i 2014 betalte Apple en milliard dollar svarende til knap syv milliarder kroner for at fastholde Googles søgebar på blandt andet iPhones.

Udover de mange pengesække får Apple også en procentdel af Googles reklameindtjening via æbleselskabets iPhone-brugeres søgninger.

Når Apple tjener kassen på Google-søgningerne klinger det måske også lidt hult, når Apples topchef Tim Cook har kaldt Googles søgninger for en invasion af privatlivets fred.

Det skriver Bloomberg, som hverken Apple eller Google har ønsket at udtale sig til vedrørende den afslørende transskription om søge-milliarderne på Apple-enhederne.

Sensitive oplysninger forsvundet

Oracle-advokaten Annette Hurst, som har fortalt retten om Googles aftale med Apple om søgebaren, har i sidste uge fortalt, at under en afhøring af et Google-vidne inden retssagen kom det frem, at omsætningsfordelingen mellem de to selskaber lå på 34 procent.

Her er det dog uklart, om disse 34 procent er det beløb, som Google selv har beholdt, eller der er tale om det beløb, som søgegiganten har betalt Apple.

Google har siden forsøgt at få transskriptionen fjernet fra offentlige øjne, hvilket selskabet dog ikke fik held med. Søgeselskabet udtalte i den forbindelse, at hvis disse summer kom ud i det offentlige rum, kunne det skade selskabets evne til at forhandle lignende aftaler i hus med andre (smartphone) selskaber.

"Det specifikke finansielle betingelser i Googles aftale med Apple er meget følsomme for både Google og Apple. Begge selskaber har altid behandlet disse informationer ekstremt fortroligt," forklarer Google sig med i sin appel til retten den 20. januar.

Senere sluttede Apple også op om, at summerne skulle holdes væk fra offentligheden, hvilket så er sket nu, da transskriptionen ifølge Bloomberg er forsvundet fra de digitale retsakter.

Det vides ikke, om retten har fulgt Googles anvisninger om at få transskriptionen fjernet.

Oracles søgsmål mod Google for brugen af Java på Android-platformen har efterhånden rullet i nogle år, hvilket du kan læse mere om her: Oracle: Google skylder os milliarder af kroner

Læs også: 
Java-strid mellem Oracle og Google kan tage flere år

Læses lige nu

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Data Engineer at Metroselskabet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S