Java-strid mellem Oracle og Google kan tage flere år

Nye oplysninger gør, at en afgørelse på Oracle og Googles ballade om retten til Java først kan falde om flere år. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den dommer, der har ansvaret for Java-patentstriden mellem Oracle og Google siger nu, at det muligvis bliver nødvendigt at udskyde retssagen, indtil de amerikanske myndigheder er færdige med at genundersøge en række af Oracles patenter.

Det er en proces, der kan tage flere år.

Oracle lagde sag an mod Google i august med en anklage om, at Googles styresystem til mobiltelefoner, Android, overtræder syv af Oracles Java-patenter.

Google nægter at have gjort noget forkert.

I februar bad Google de amerikanske patentmyndigheder om at gennemføre nye undersøgelser, som, ifølge styrelsens egne oplysninger, gennemsnitlig tager 26 måneder at fuldføre.

Men i virkeligheden kan de nye undersøgelser tage både tre og fire år at fuldføre, og der findes også eksempler på, at den slags undersøgelser kan være undervejs i 10 år, fortalte en ekspert tidligere til IDG New Service.

"Jo flere patenter og patentansøgninger, der er indblandet i retssager, jo større krav er der til juryens forståelse og evne til at komme frem til en retfærdig og korrekt dom," skriver den amerikanske byretsdommer William Alsup i denne uge.

"Og jo flere patenter og patentkrav, desto mere praktisk vil det være at holde på sagen og vente og se, hvilke krav der overlever patentstyrelsens undersøgelse," fortsætter han.

William Alsup har tidligere bedt både Oracle og Google om at reducere antallet af krav, så sagen kan gennemføres hurtigere.

Mens William Alsup tidligere har foreslået Oracle at reducere antallet af krav fra 132 til tre, så har Oracles advokater efterfølgende bedt om mulighed for at kunne forelægge op til 21 krav under retssagen, som er fastsat til at begynde 31. oktober.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura