e-Boks kan ikke følge med: Presset i knæ af store mængder post

Siden nytår har e-Boks været ramt af kapacitetsproblemer, hvilket betyder længere ventetider for brugerne. e-Boks lover, at fejlen rettes i løbet af få dage.

Artikel top billede

Der er bøvl med e-Boks-beskederne i din digitale postkasse.

På grund af kapacitetsproblemer har de digitale beskeder været længere undervejs, end det har været planen.

Det fortæller e-Boks nu til Computerworld.

"Siden nytår har der været kapacitetsproblemer på grund af at vi har oplevet en fordobling i antallet af udsendelser," fortæller Susanne Søndahl Wolff, der er kommunikationsdirektør i e-Boks.

Hvad betyder det helt konkret for e-Boks-brugerne?

"Det kan i nogle tilfælde betyde, at der er lidt ventetid, når man logger på sin e-Boks. I disse tilfælde kan det være nødvendigt at logge på igen senere. Vi har også haft lidt problemer med at sende beskeder til brugerne om, at der er post, men det har ikke haft indflydelse på selve dokument-udsendelserne."

Hvornår kan borgerne forvente, at deres digitale postkasse opfører sig efter hensigten?

"Vi arbejder på sagen sammen med KMD, der leverer systemet, så vi kan afhjælpe problemerne så hurtigt som mulig."

Har I en tidsfrist for den opgave. Skal forsinkelserne eksempelvis være ellimineret inden den første marts?

"Vi taler ikke om marts, men snarere om dage. Jeg kan ikke sætte en nøjagtig dato på, men vi prioriter sagen højt, og vi arbejder så hurtigt, som det er muligt."

Knas i kommunerne

Computerworld har også modtaget en henvendelse fra en kommune, der beretter om, at der om problemer med at afsende mail. Er der også bøvl med afsendelserne fra de danske kommuner?

"Vi havde lidt ventetid i går (den 25. januar, red.) men det var kun i en kort periode," lyder det fra kommunikationsdirektøren.

Har du oplevet problemer med enten at tilgå dine e-Boks-dokumenter eller afsende mails, så skriv endelig i debatfeltet.

Læs også:
Den dag, jeg fik god service - fordi jeg droppede emailen

Staten tvunget til at skære i funktionerne til næste version af Digital Post

Nu kan du logge ind på eBoks med dit fingeraftryk

Læses lige nu

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos