e-Boks kan ikke følge med: Presset i knæ af store mængder post

Siden nytår har e-Boks været ramt af kapacitetsproblemer, hvilket betyder længere ventetider for brugerne. e-Boks lover, at fejlen rettes i løbet af få dage.

Artikel top billede

Der er bøvl med e-Boks-beskederne i din digitale postkasse.

På grund af kapacitetsproblemer har de digitale beskeder været længere undervejs, end det har været planen.

Det fortæller e-Boks nu til Computerworld.

"Siden nytår har der været kapacitetsproblemer på grund af at vi har oplevet en fordobling i antallet af udsendelser," fortæller Susanne Søndahl Wolff, der er kommunikationsdirektør i e-Boks.

Hvad betyder det helt konkret for e-Boks-brugerne?

"Det kan i nogle tilfælde betyde, at der er lidt ventetid, når man logger på sin e-Boks. I disse tilfælde kan det være nødvendigt at logge på igen senere. Vi har også haft lidt problemer med at sende beskeder til brugerne om, at der er post, men det har ikke haft indflydelse på selve dokument-udsendelserne."

Hvornår kan borgerne forvente, at deres digitale postkasse opfører sig efter hensigten?

"Vi arbejder på sagen sammen med KMD, der leverer systemet, så vi kan afhjælpe problemerne så hurtigt som mulig."

Har I en tidsfrist for den opgave. Skal forsinkelserne eksempelvis være ellimineret inden den første marts?

"Vi taler ikke om marts, men snarere om dage. Jeg kan ikke sætte en nøjagtig dato på, men vi prioriter sagen højt, og vi arbejder så hurtigt, som det er muligt."

Knas i kommunerne

Computerworld har også modtaget en henvendelse fra en kommune, der beretter om, at der om problemer med at afsende mail. Er der også bøvl med afsendelserne fra de danske kommuner?

"Vi havde lidt ventetid i går (den 25. januar, red.) men det var kun i en kort periode," lyder det fra kommunikationsdirektøren.

Har du oplevet problemer med enten at tilgå dine e-Boks-dokumenter eller afsende mails, så skriv endelig i debatfeltet.

Læs også:
Den dag, jeg fik god service - fordi jeg droppede emailen

Staten tvunget til at skære i funktionerne til næste version af Digital Post

Nu kan du logge ind på eBoks med dit fingeraftryk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job