e-Boks kan ikke følge med: Presset i knæ af store mængder post

Siden nytår har e-Boks været ramt af kapacitetsproblemer, hvilket betyder længere ventetider for brugerne. e-Boks lover, at fejlen rettes i løbet af få dage.

Artikel top billede

Der er bøvl med e-Boks-beskederne i din digitale postkasse.

På grund af kapacitetsproblemer har de digitale beskeder været længere undervejs, end det har været planen.

Det fortæller e-Boks nu til Computerworld.

"Siden nytår har der været kapacitetsproblemer på grund af at vi har oplevet en fordobling i antallet af udsendelser," fortæller Susanne Søndahl Wolff, der er kommunikationsdirektør i e-Boks.

Hvad betyder det helt konkret for e-Boks-brugerne?

"Det kan i nogle tilfælde betyde, at der er lidt ventetid, når man logger på sin e-Boks. I disse tilfælde kan det være nødvendigt at logge på igen senere. Vi har også haft lidt problemer med at sende beskeder til brugerne om, at der er post, men det har ikke haft indflydelse på selve dokument-udsendelserne."

Hvornår kan borgerne forvente, at deres digitale postkasse opfører sig efter hensigten?

"Vi arbejder på sagen sammen med KMD, der leverer systemet, så vi kan afhjælpe problemerne så hurtigt som mulig."

Har I en tidsfrist for den opgave. Skal forsinkelserne eksempelvis være ellimineret inden den første marts?

"Vi taler ikke om marts, men snarere om dage. Jeg kan ikke sætte en nøjagtig dato på, men vi prioriter sagen højt, og vi arbejder så hurtigt, som det er muligt."

Knas i kommunerne

Computerworld har også modtaget en henvendelse fra en kommune, der beretter om, at der om problemer med at afsende mail. Er der også bøvl med afsendelserne fra de danske kommuner?

"Vi havde lidt ventetid i går (den 25. januar, red.) men det var kun i en kort periode," lyder det fra kommunikationsdirektøren.

Har du oplevet problemer med enten at tilgå dine e-Boks-dokumenter eller afsende mails, så skriv endelig i debatfeltet.

Læs også:
Den dag, jeg fik god service - fordi jeg droppede emailen

Staten tvunget til at skære i funktionerne til næste version af Digital Post

Nu kan du logge ind på eBoks med dit fingeraftryk

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks