e-Boks kan ikke følge med: Presset i knæ af store mængder post

Siden nytår har e-Boks været ramt af kapacitetsproblemer, hvilket betyder længere ventetider for brugerne. e-Boks lover, at fejlen rettes i løbet af få dage.

Artikel top billede

Der er bøvl med e-Boks-beskederne i din digitale postkasse.

På grund af kapacitetsproblemer har de digitale beskeder været længere undervejs, end det har været planen.

Det fortæller e-Boks nu til Computerworld.

"Siden nytår har der været kapacitetsproblemer på grund af at vi har oplevet en fordobling i antallet af udsendelser," fortæller Susanne Søndahl Wolff, der er kommunikationsdirektør i e-Boks.

Hvad betyder det helt konkret for e-Boks-brugerne?

"Det kan i nogle tilfælde betyde, at der er lidt ventetid, når man logger på sin e-Boks. I disse tilfælde kan det være nødvendigt at logge på igen senere. Vi har også haft lidt problemer med at sende beskeder til brugerne om, at der er post, men det har ikke haft indflydelse på selve dokument-udsendelserne."

Hvornår kan borgerne forvente, at deres digitale postkasse opfører sig efter hensigten?

"Vi arbejder på sagen sammen med KMD, der leverer systemet, så vi kan afhjælpe problemerne så hurtigt som mulig."

Har I en tidsfrist for den opgave. Skal forsinkelserne eksempelvis være ellimineret inden den første marts?

"Vi taler ikke om marts, men snarere om dage. Jeg kan ikke sætte en nøjagtig dato på, men vi prioriter sagen højt, og vi arbejder så hurtigt, som det er muligt."

Knas i kommunerne

Computerworld har også modtaget en henvendelse fra en kommune, der beretter om, at der om problemer med at afsende mail. Er der også bøvl med afsendelserne fra de danske kommuner?

"Vi havde lidt ventetid i går (den 25. januar, red.) men det var kun i en kort periode," lyder det fra kommunikationsdirektøren.

Har du oplevet problemer med enten at tilgå dine e-Boks-dokumenter eller afsende mails, så skriv endelig i debatfeltet.

Læs også:
Den dag, jeg fik god service - fordi jeg droppede emailen

Staten tvunget til at skære i funktionerne til næste version af Digital Post

Nu kan du logge ind på eBoks med dit fingeraftryk

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S