Nyt dansk teleselskab på vej: Stiftere fra Fullrate og Onfone søsætter spritnyt teleselskab

Nyt dansk "underholdnings- og teleselskab" går live om få måneder. To af de helt tunge drenge fra den danske telebranche står bag selskabet.

Artikel top billede

Et nyt dansk teleselskab ved navn Plenti er på vej, erfarer Computerworld.  

Bag selskabet står to tunge drenge fra den danske telebranche.

Den ene er Peter Mægbæk, der i sin tid var medstifter og administrerende direktør i Fullrate, som TDC købte i 2009 i en kæmpehandel.

Han har siden blandt andet været administrerende direktør i Viasat.

Peter Mægbæk er ifølge erhvervsdatabasen BiQ nu stifter og administrerende direktør i virksomheden Plenti ApS.

Den anden stifter er Morten Strunge, der stod bag teleselskabet Onfone, som TDC købte for omkring 300 millioner i 2011, og nu er stifter og direktør hos ebogstjenesten Mofibo.

Han står både registreret som stifter og bestyrelsesformand i Plenti. 

Her er Plenti

Den nye danske televirksomhed holder til på adressen Lygten 39 i København NV og blev stiftet den 2. september, fremgår det af BiQ.

"Virksomhedens formål er etablering og drift af telekommunikationsvirksomhed, samt enhver anden aktivitet der efter bestyrelsens skøn står i forbindelse hermed," lyder formålet med Plenti.

Det fremgår samtidig af BiQ, at selskabskapitalen er på 1.750.000 kroner, og at virksomheden hører hjemme i branchen "trådløs telekommunkation."

Det ved vi om Plenti

Computerworld erfarer samtidig fra en læser, at Plenti allerede har ansat flere medarbejdere - blandt andet en CIO.

Det bekræftes via en søgning på LinkedIN.

Samtidig søger Plenti netop nu kundekonsulenter i et offentligt jobopslag, hvor man blandt andet kan læse:

"Vil du være med helt fra starten til at skabe fremtidens underholdnings- og teleselskab?"

"Plenti er et nystartet underholdnings- og teleselskab med ambitioner om at levere kundeoplevelser i verdensklasse! Derfor har vi behov for ildsjæle, der brænder for salg, kundeservice og kvalitet. Dine ansvarsområder vil være at tage imod indgående kundeserviceopkald og kontakte potentielle kunder med fokus på salg."

Derudover står der i jobopslaget:

"Plenti er en nystartet virksomhed af nogle af branchens erfarne folk. Du skal sælge Danmarks nye underholdningstjeneste, hvor kunderne får adgang til masser af digitale tjenester og et mobilabonnement til én samlet stærk pris. Vi forventer at lancere Plenti i løbet af foråret - skal du være med?"

Hvad vil Plenti levere?

Selvom Plenti altså både har ledelsen og de første medarbejdere på plads og regner med at lancere sit produkt i løbet af foråret, så er hjemmesiden plenti.dk endnu uden indhold, og det har heller ikke været muligt at finde et telefonnummer til virksomheden.

Det er dog oplagt, at Plenti på en eller anden måde kommer til at inkludere Mofibo som tjeneste, eftersom Morten Strunge er med i det nye selskab. 

Ordlyden fra jobopslaget, hvor der står "digitale tjenester og et mobilabonnement til én samlet stærk pris" bringer desuden tankerne i retning af Telmore Play hos TDC - et abonnements-koncept, hvor man også får adgang til en række digitale tjenester, heriblandt Mofibo.  

Computerworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra både Peter Mægbæk og Morten Strunge.

Peter Mægbæk takker for opmærksomheden men oplyser, at stifterne ikke ønsker at udtale sig om planerne med Plenti på nuværende tidspunkt. 

Læs også:

Ny dansk priskrig i den danske telebranche: Derfor ender priskrige igen og igen med opkøb

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS