Nyt dansk teleselskab på vej: Stiftere fra Fullrate og Onfone søsætter spritnyt teleselskab

Nyt dansk "underholdnings- og teleselskab" går live om få måneder. To af de helt tunge drenge fra den danske telebranche står bag selskabet.

Artikel top billede

Et nyt dansk teleselskab ved navn Plenti er på vej, erfarer Computerworld.  

Bag selskabet står to tunge drenge fra den danske telebranche.

Den ene er Peter Mægbæk, der i sin tid var medstifter og administrerende direktør i Fullrate, som TDC købte i 2009 i en kæmpehandel.

Han har siden blandt andet været administrerende direktør i Viasat.

Peter Mægbæk er ifølge erhvervsdatabasen BiQ nu stifter og administrerende direktør i virksomheden Plenti ApS.

Den anden stifter er Morten Strunge, der stod bag teleselskabet Onfone, som TDC købte for omkring 300 millioner i 2011, og nu er stifter og direktør hos ebogstjenesten Mofibo.

Han står både registreret som stifter og bestyrelsesformand i Plenti. 

Her er Plenti

Den nye danske televirksomhed holder til på adressen Lygten 39 i København NV og blev stiftet den 2. september, fremgår det af BiQ.

"Virksomhedens formål er etablering og drift af telekommunikationsvirksomhed, samt enhver anden aktivitet der efter bestyrelsens skøn står i forbindelse hermed," lyder formålet med Plenti.

Det fremgår samtidig af BiQ, at selskabskapitalen er på 1.750.000 kroner, og at virksomheden hører hjemme i branchen "trådløs telekommunkation."

Det ved vi om Plenti

Computerworld erfarer samtidig fra en læser, at Plenti allerede har ansat flere medarbejdere - blandt andet en CIO.

Det bekræftes via en søgning på LinkedIN.

Samtidig søger Plenti netop nu kundekonsulenter i et offentligt jobopslag, hvor man blandt andet kan læse:

"Vil du være med helt fra starten til at skabe fremtidens underholdnings- og teleselskab?"

"Plenti er et nystartet underholdnings- og teleselskab med ambitioner om at levere kundeoplevelser i verdensklasse! Derfor har vi behov for ildsjæle, der brænder for salg, kundeservice og kvalitet. Dine ansvarsområder vil være at tage imod indgående kundeserviceopkald og kontakte potentielle kunder med fokus på salg."

Derudover står der i jobopslaget:

"Plenti er en nystartet virksomhed af nogle af branchens erfarne folk. Du skal sælge Danmarks nye underholdningstjeneste, hvor kunderne får adgang til masser af digitale tjenester og et mobilabonnement til én samlet stærk pris. Vi forventer at lancere Plenti i løbet af foråret - skal du være med?"

Hvad vil Plenti levere?

Selvom Plenti altså både har ledelsen og de første medarbejdere på plads og regner med at lancere sit produkt i løbet af foråret, så er hjemmesiden plenti.dk endnu uden indhold, og det har heller ikke været muligt at finde et telefonnummer til virksomheden.

Det er dog oplagt, at Plenti på en eller anden måde kommer til at inkludere Mofibo som tjeneste, eftersom Morten Strunge er med i det nye selskab. 

Ordlyden fra jobopslaget, hvor der står "digitale tjenester og et mobilabonnement til én samlet stærk pris" bringer desuden tankerne i retning af Telmore Play hos TDC - et abonnements-koncept, hvor man også får adgang til en række digitale tjenester, heriblandt Mofibo.  

Computerworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra både Peter Mægbæk og Morten Strunge.

Peter Mægbæk takker for opmærksomheden men oplyser, at stifterne ikke ønsker at udtale sig om planerne med Plenti på nuværende tidspunkt. 

Læs også:

Ny dansk priskrig i den danske telebranche: Derfor ender priskrige igen og igen med opkøb

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job