TDC skifter navn til Yousee

Inden for de kommende måneder skiftet TDC navn til Yousee, som i dag er et af de bedste brands i telekæmpens produktportefølje.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Den danske telekæmpe TDC vil i løbet af det næste halve år skifte navn.

Det skriver teleselskabet på sin hjemmeside, hvor det fremgår, at det nye navn bliver Yousee, som lige nu er et af de mest populære TDC-brands.

"...vi er over 8.000 medarbejdere, som arbejder dedikeret for at gøre det endnu bedre at være kunde. Første skridt er at forenkle vores forretning. Derfor bliver TDC nu til YouSee," lyder det på hjemmesiden, som dog stadig går under navnet tdc.dk.

Læs også: TDC, Telenor, Telia og 3: Sådan klarer selskaberne sig i kampen om mobilkunderne

Danmarks suverænt største teleselskab skriver endvidere, at der lige foreløbigt ikke kommer ændringer for kundernes i deres produkter, priser og i regningerne.

"Frem mod juli 2016 ændrer vi dog navn til YouSee, og du og alle andre TDC-kunder bliver en del af YouSee," skriver selskabet.

TDC Erhverv rettet mod virksomheder forbliver dog som selvstændigt brand i virksomheden, hvilket du kan læse mere om i denne TDC-pressemeddelelse

Flere navne på 100 år

Navneskiftet til Yousee er det seneste hamskifte i det tidligere statsejede teleselskab, som har haft flere navne undervejs i sin mere end 100årige historie.

Kjøbenhavns Telefon-Selskab lød navnet i 1881, hvorefter navnet året efter var forkortet til KTAS.

Efter 100 års fusioner med fynske og jyske teleselskaber gik teleselskabet i 1990 under navnet Tele Danmark A/S.

Efter frasalg i 1990'erne til udenlandske selskaber skiftede virksomheden i 2000 igen navn til TDC, som er en forkortelse af Tele Danmark Communications.

Igen her i 2016 må teleselskabet endnu en tur i døbefonten, inden det til sommer hedder Yousee.

Samtidig med navneskiftet har det kommende Yousee tre løftet til sine kunder: 

"Vi vil levere den bedste kundeservice og de 
bedste produkter på det bedste netværk," skriver selskabet på sin hjemmeside. 

Læs også: 
Konkurrenter raser: TDC står i vejen for billigere internet til danskerne

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job