Microsoft omsætning falder som en sten - men det vigtigste område vokser kraftigt

Microsofts omsætning falder som en sten. Alligevel er der tilfredse miner hos selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts samlede omsætning faldt i selskabets tredje regnskabskvartal med hele 10 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Driftsresultatet er faldet fra 52 milliarder kroner til 41 milliarder kroner.

Alligevel er der overordnet tilfredshed at spore hos selskabet.

For omdrejningspunktet i Microsofts store kurs-ændring over mod salg af cloud-baserede løsninger, cloud-universet Azure, vokser eksplosivt.

Det underbygger for Microsoft og branche-analytikerne, at Microsoft for alvor valgte rigtigt, da selskabet for nogle år siden iværksatte den hidtil største refokusering af dets kerneområder.

Omsætningen på Azure er med en stigning på 127 procent blevet mere end fordoblet i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Salget af de såkaldte Azure Premium Services er blevet mere end tredoblet i forhold til samme kvartal i fjor.

Du kan læse mere om Microsofts store kurs-ændring her: Det nye Microsoft: Lægger Windows bag sig - her er den nye fremtid

Microsofts nye danske direktør, Marianne Dahl Steensen, fortalte i november Computerworld om den indvirkning, som det nye fokus har på også den danske organisation.

Den betyder blandt andet, at Microsoft ikke længere måler sin succes på antallet af solgte licenser, men derimod på den konkrete brug af løsningerne.

Det er en markant forskel, da blot omkring 40 procent af de solgte licenser i Danmark i gennemsnit har været i anvendelse.

Målet fremover er, at 100 procent af de solgte løsninger skal være i brug - også selv om det naturligt nok i en periode vil føre til nedgang i omsætningen.

Det kan du læse mere om her: Microsoft Danmarks nye topchef: Her er min plan med Microsoft

Til gengæld er omsætningen for det såkaldte 'Productivity and Business Processes'-område faldet med to procent.

Under dette område hører blandt andet Office 365 og Dynamics CRM Online, som Microsoft ellers har meget store forventninger til.

Helt sort ser det ud for selskabets salg af smartphones. Microsoft har i årevis kæmpet for at få et gennembrud på smartphone-markedet, som i dag domineres næsten totalt af Apples iOS og Googles Android.

Omsætningen for Microsofts smartphone-afdeling er faldet med hele 53 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Selv begrunder selskabet det med den store refokusering af området, der blev indført i fjor.

Den kan du læse mere om her: Microsoft fyrer 7.800 mand i sin mobil-division efter Nokia-fiasko - helt ny smartphone-strategi på trapperne

Det ændrer ikke på, at Microsoft blot solgte 4,5 millioner smartphones i hele kvartalet.

Til gengæld er salget af tablet-computeren Surface steget med 22 procent - ikke mindst på grund af lanceringen af Surface Book og Surface Pro 4.

Du kan læse vores test af Surface Book her: Test: Surface Book er tæt på at være den perfekte bærbare

Microsoft fastholder dog, at området har leveret 'stærke resultater,' og peger på blandt andet den stærke dollarkurs som en af årsagerne til den faldende omsætning.

En pæn del af selskabets omsætning bliver hentet i lande udenfor hjemlandet USA, og en stærk dollarkurs gør, at selskabet ikke får så meget for den udenlandske valuta, når den skal veksles til US-dollar.

I rå tal omsatte Microsoft for 163 milliarder kroner i dets tredje regnskabskvartal.

Du kan se Microsofts egen melding om regnskabet her.

Læs også:

Microsoft: Omsætning falder markant - men der er en god forklaring

Microsofts vej ud af Windows Phone-katastrofen: Hvorfor ikke bare gøre ligesom Apple?

Skal du hoppe med på Microsofts store opgraderings-tog?

Fremtidens vigtige valg: [b]Microsoft kan lære en hel del af IBM[/b]

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

KMD A/S

SAP Arkitekt

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Leder af Lokal IT-Servicecenter i Birkerød

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Ida Møller Pedersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Hun har tidligere beskæftiget sig med handel, da hun har en handelsuddannelse kombineret med en EUX. Nyt job