Microsoft omsætning falder som en sten - men det vigtigste område vokser kraftigt

Microsofts omsætning falder som en sten. Alligevel er der tilfredse miner hos selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts samlede omsætning faldt i selskabets tredje regnskabskvartal med hele 10 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Driftsresultatet er faldet fra 52 milliarder kroner til 41 milliarder kroner.

Alligevel er der overordnet tilfredshed at spore hos selskabet.

For omdrejningspunktet i Microsofts store kurs-ændring over mod salg af cloud-baserede løsninger, cloud-universet Azure, vokser eksplosivt.

Det underbygger for Microsoft og branche-analytikerne, at Microsoft for alvor valgte rigtigt, da selskabet for nogle år siden iværksatte den hidtil største refokusering af dets kerneområder.

Omsætningen på Azure er med en stigning på 127 procent blevet mere end fordoblet i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Salget af de såkaldte Azure Premium Services er blevet mere end tredoblet i forhold til samme kvartal i fjor.

Du kan læse mere om Microsofts store kurs-ændring her: Det nye Microsoft: Lægger Windows bag sig - her er den nye fremtid

Microsofts nye danske direktør, Marianne Dahl Steensen, fortalte i november Computerworld om den indvirkning, som det nye fokus har på også den danske organisation.

Den betyder blandt andet, at Microsoft ikke længere måler sin succes på antallet af solgte licenser, men derimod på den konkrete brug af løsningerne.

Det er en markant forskel, da blot omkring 40 procent af de solgte licenser i Danmark i gennemsnit har været i anvendelse.

Målet fremover er, at 100 procent af de solgte løsninger skal være i brug - også selv om det naturligt nok i en periode vil føre til nedgang i omsætningen.

Det kan du læse mere om her: Microsoft Danmarks nye topchef: Her er min plan med Microsoft

Til gengæld er omsætningen for det såkaldte 'Productivity and Business Processes'-område faldet med to procent.

Under dette område hører blandt andet Office 365 og Dynamics CRM Online, som Microsoft ellers har meget store forventninger til.

Helt sort ser det ud for selskabets salg af smartphones. Microsoft har i årevis kæmpet for at få et gennembrud på smartphone-markedet, som i dag domineres næsten totalt af Apples iOS og Googles Android.

Omsætningen for Microsofts smartphone-afdeling er faldet med hele 53 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Selv begrunder selskabet det med den store refokusering af området, der blev indført i fjor.

Den kan du læse mere om her: Microsoft fyrer 7.800 mand i sin mobil-division efter Nokia-fiasko - helt ny smartphone-strategi på trapperne

Det ændrer ikke på, at Microsoft blot solgte 4,5 millioner smartphones i hele kvartalet.

Til gengæld er salget af tablet-computeren Surface steget med 22 procent - ikke mindst på grund af lanceringen af Surface Book og Surface Pro 4.

Du kan læse vores test af Surface Book her: Test: Surface Book er tæt på at være den perfekte bærbare

Microsoft fastholder dog, at området har leveret 'stærke resultater,' og peger på blandt andet den stærke dollarkurs som en af årsagerne til den faldende omsætning.

En pæn del af selskabets omsætning bliver hentet i lande udenfor hjemlandet USA, og en stærk dollarkurs gør, at selskabet ikke får så meget for den udenlandske valuta, når den skal veksles til US-dollar.

I rå tal omsatte Microsoft for 163 milliarder kroner i dets tredje regnskabskvartal.

Du kan se Microsofts egen melding om regnskabet her.

Læs også:

Microsoft: Omsætning falder markant - men der er en god forklaring

Microsofts vej ud af Windows Phone-katastrofen: Hvorfor ikke bare gøre ligesom Apple?

Skal du hoppe med på Microsofts store opgraderings-tog?

Fremtidens vigtige valg: [b]Microsoft kan lære en hel del af IBM[/b]

Annonce

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Fjernvarme Fyn Service A/S

Chef for Digital Innovation & Udvikling

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S