CSC-hackerens makker sigtet for nyt politi-indbrud

CSC-hackeren Gottfrid Svartholm Vargs gamle makker har slået til igen. Denne gang er både det svenske politi og skattevæsen blevet hacket.

Artikel top billede

(Foto: © Rikspolisstyrelsen 2005 /)

Den svenske anklagemyndighed sigter i dag en 39-årig mand for at have hacket det svenske politis personregister og det svenske skattevæsen. Det oplyser Computerworld's svenske søsterside idg.se.

Manden er en gammel kending af både politiet og anklagemyndigheden, som sidst havde ham i hænderne i 2013.

Dengang sad han side om side med CSC-hacker og Pirate Bay-grundlægger Gottfrid Svartholm Varg. De to blev blandt andet dømt for at have hacket Nordea og it-virksomheden Logica.

Det var i forbindelse med efterforskningen af den sag, det svenske politi blev opmærksomme på, at en af Gottfrid Svartholm Vargs computere var blevet brugt til at hacke det danske politis servere hos CSC.

Det kan du læse mere om her: Så faldt hammeren over Gottfrid Varg: Dømt skyldig i Danmarks største hacker-sag

Nu lader det så til, at de svenske politifolk har fået en oplevelse tilfældes med deres danske kolleger.  

"Der er tale om alvorlig og systemfarlig kriminalitet, som handler om adgang til kreditsystemet og de systemer, som håndterer borgernes personlige oplysninger," udtaler kammeranklager Mats Ljungkvist.

Indbruddene i de følsomme systemer skal have fundet sted mellem november 2013 og marts 2014. En periode hvor manden i forvejen var under skærpet opsyn fra de svenske myndigheder som en del af sin straf for hacket af Nordea og Logica.

Læs også: Så faldt hammeren over Gottfrid Varg: Dømt skyldig i Danmarks største hacker-sag

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job