CSC-hackerens makker sigtet for nyt politi-indbrud

CSC-hackeren Gottfrid Svartholm Vargs gamle makker har slået til igen. Denne gang er både det svenske politi og skattevæsen blevet hacket.

Artikel top billede

(Foto: © Rikspolisstyrelsen 2005 /)

Den svenske anklagemyndighed sigter i dag en 39-årig mand for at have hacket det svenske politis personregister og det svenske skattevæsen. Det oplyser Computerworld's svenske søsterside idg.se.

Manden er en gammel kending af både politiet og anklagemyndigheden, som sidst havde ham i hænderne i 2013.

Dengang sad han side om side med CSC-hacker og Pirate Bay-grundlægger Gottfrid Svartholm Varg. De to blev blandt andet dømt for at have hacket Nordea og it-virksomheden Logica.

Det var i forbindelse med efterforskningen af den sag, det svenske politi blev opmærksomme på, at en af Gottfrid Svartholm Vargs computere var blevet brugt til at hacke det danske politis servere hos CSC.

Det kan du læse mere om her: Så faldt hammeren over Gottfrid Varg: Dømt skyldig i Danmarks største hacker-sag

Nu lader det så til, at de svenske politifolk har fået en oplevelse tilfældes med deres danske kolleger.  

"Der er tale om alvorlig og systemfarlig kriminalitet, som handler om adgang til kreditsystemet og de systemer, som håndterer borgernes personlige oplysninger," udtaler kammeranklager Mats Ljungkvist.

Indbruddene i de følsomme systemer skal have fundet sted mellem november 2013 og marts 2014. En periode hvor manden i forvejen var under skærpet opsyn fra de svenske myndigheder som en del af sin straf for hacket af Nordea og Logica.

Læs også: Så faldt hammeren over Gottfrid Varg: Dømt skyldig i Danmarks største hacker-sag

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S