KMD's sikkerhedschef stopper - har fået topjob hos konkurrent

Rasmus Theede, sikkerhedschef i KMD og formand for Rådet for Digital Sikkerhed, forlader KMD til fordel for konkurrent.

Artikel top billede

KMD's sikkerhedschef, Rasmus Theede, skifter til en af konkurrenterne, CSC.

"Når spændende nye muligheder opstår, må andre gode ting desværre ophøre," skriver han på LinkedIN.

"Jeg har sagt ja til en meget spændende position i CSC som Director for Cyber Security Scandinavia, hvor jeg starter senere i år," skriver Rasmus Theede.

"Jeg har derfor opsagt min stilling i KMD efter tre fantastiske år," lyder beskeden.

Hos KMD har Rasmus Theede været CSO og stået i spidsen for KMD's sikkerhedscenter, der har kostet selskabet et tocifret millionbeløb at opbygge.

Rasmus Theede er samtidig formand for Rådet for Digital Sikkerhed.

"En super spændende mulighed"

CSO'en oplyser til Computerworld, at det er begrænset, hvad han kan sige om jobskiftet på nuværende tidspunkt, men han vil dog godt svare på, hvad han har gjort sig af tanker om at skifte til en konkurrent.

"Sådan er det i branchen, kan man sige. De fleste af os har jo været rundt omkring. Og det her er bare en super spændende mulighed," forklarer han i telefonen. 

"Jeg kan ikke sige ret meget nu, men jeg kan bekræfte, at jeg skal være sikkerhedsansvarlig for CSC i Skandinavien." 

Rasmus Theede er stoppet i KMD ved udgangen af januar, og han skal starte i det nye job i CSC til juli, oplyser han til Computerworld.

Rasmus Theede har tidligere blandt andet været sikkerhedsansvarlig i NNIT og i A.P. Møller-Mærsk.

Han forventer at fortsætte som formand for Rådet for Digital Sikkerhed.

Læs også:

"Jeg har været et dyrt bekendtskab for KMD, men jeg tænker også, at KMD har fået en del ud af det"

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS