KMD's sikkerhedschef stopper - har fået topjob hos konkurrent

Rasmus Theede, sikkerhedschef i KMD og formand for Rådet for Digital Sikkerhed, forlader KMD til fordel for konkurrent.

Artikel top billede

KMD's sikkerhedschef, Rasmus Theede, skifter til en af konkurrenterne, CSC.

"Når spændende nye muligheder opstår, må andre gode ting desværre ophøre," skriver han på LinkedIN.

"Jeg har sagt ja til en meget spændende position i CSC som Director for Cyber Security Scandinavia, hvor jeg starter senere i år," skriver Rasmus Theede.

"Jeg har derfor opsagt min stilling i KMD efter tre fantastiske år," lyder beskeden.

Hos KMD har Rasmus Theede været CSO og stået i spidsen for KMD's sikkerhedscenter, der har kostet selskabet et tocifret millionbeløb at opbygge.

Rasmus Theede er samtidig formand for Rådet for Digital Sikkerhed.

"En super spændende mulighed"

CSO'en oplyser til Computerworld, at det er begrænset, hvad han kan sige om jobskiftet på nuværende tidspunkt, men han vil dog godt svare på, hvad han har gjort sig af tanker om at skifte til en konkurrent.

"Sådan er det i branchen, kan man sige. De fleste af os har jo været rundt omkring. Og det her er bare en super spændende mulighed," forklarer han i telefonen. 

"Jeg kan ikke sige ret meget nu, men jeg kan bekræfte, at jeg skal være sikkerhedsansvarlig for CSC i Skandinavien." 

Rasmus Theede er stoppet i KMD ved udgangen af januar, og han skal starte i det nye job i CSC til juli, oplyser han til Computerworld.

Rasmus Theede har tidligere blandt andet været sikkerhedsansvarlig i NNIT og i A.P. Møller-Mærsk.

Han forventer at fortsætte som formand for Rådet for Digital Sikkerhed.

Læs også:

"Jeg har været et dyrt bekendtskab for KMD, men jeg tænker også, at KMD har fået en del ud af det"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job