KMD's sikkerhedschef stopper - har fået topjob hos konkurrent

Rasmus Theede, sikkerhedschef i KMD og formand for Rådet for Digital Sikkerhed, forlader KMD til fordel for konkurrent.

Artikel top billede

KMD's sikkerhedschef, Rasmus Theede, skifter til en af konkurrenterne, CSC.

"Når spændende nye muligheder opstår, må andre gode ting desværre ophøre," skriver han på LinkedIN.

"Jeg har sagt ja til en meget spændende position i CSC som Director for Cyber Security Scandinavia, hvor jeg starter senere i år," skriver Rasmus Theede.

"Jeg har derfor opsagt min stilling i KMD efter tre fantastiske år," lyder beskeden.

Hos KMD har Rasmus Theede været CSO og stået i spidsen for KMD's sikkerhedscenter, der har kostet selskabet et tocifret millionbeløb at opbygge.

Rasmus Theede er samtidig formand for Rådet for Digital Sikkerhed.

"En super spændende mulighed"

CSO'en oplyser til Computerworld, at det er begrænset, hvad han kan sige om jobskiftet på nuværende tidspunkt, men han vil dog godt svare på, hvad han har gjort sig af tanker om at skifte til en konkurrent.

"Sådan er det i branchen, kan man sige. De fleste af os har jo været rundt omkring. Og det her er bare en super spændende mulighed," forklarer han i telefonen. 

"Jeg kan ikke sige ret meget nu, men jeg kan bekræfte, at jeg skal være sikkerhedsansvarlig for CSC i Skandinavien." 

Rasmus Theede er stoppet i KMD ved udgangen af januar, og han skal starte i det nye job i CSC til juli, oplyser han til Computerworld.

Rasmus Theede har tidligere blandt andet været sikkerhedsansvarlig i NNIT og i A.P. Møller-Mærsk.

Han forventer at fortsætte som formand for Rådet for Digital Sikkerhed.

Læs også:

"Jeg har været et dyrt bekendtskab for KMD, men jeg tænker også, at KMD har fået en del ud af det"

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil