Microsoft køber kendt tastatur-løsning til iOS og Android: Betaler 1,7 milliarder for SwiftKey

Microsoft vil lægge 1,7 milliarder kroner på bordet for SwiftKey, der anvendes på 300 millioner Android-telefoner og iPhones verden over. Se her, hvad Microsoft vil bruge SwiftKey til.

Artikel top billede

Microsoft er ved at købe selskabet bag den udbredte tastatur-app SwiftKey, som anvendes i hundredevis af millioner af Android-telefoner og iPhones verden over.

Ifølge Financial Times betaler Microsoft en kvart milliard dollar - omkring 1,7 milliarder kroner - for britiske SwiftKey.

Selskabet er især interesseret i SwiftKey på grund af tastatur-selskabets kompetencer inden for kunstig intelligens.

SwiftKey har nemlig i flere år arbejdet på at forbedre løsningens evner til at forudsige, hvad brugerne egentlig er ved at indtaste.

Her kan SwiftKey med ret stor sandsynlighed forudsige det næste ord i en sætning baseret på den enkelte brugers skrivestil, historik og så videre.

Systemet er 'selv-lærende,' har SwiftKey tidligere meddelt. Det betyder, at det bliver bedre og bedre i takt med, at det lærer den enkelte bruger at kende.

Kan lære af brugerens vaner

Systemet er således i stand til at lære de slangord, kæle/øge-navne og emojis, som den enkelte bruger anvender mest.

Indtil videre er løsningen udviklet til 100 forskellige sprog - inklusive forskellige indiske dialekter, walisisk og en række kinesiske dialekter.

Det er teknologier, som Microsoft kan se passer ind i den overordnede strategi, der blandt andet går i retning mod automatiserede og sammenhængende systemer, der selv skal kunne udregne handlinger.

Det kan du læse mere om her: Microsoft: Nu kommer de intelligente it-systemer, hvor alting smelter sammen

Samtidig er SwiftKey en genvej ind mod flere hundrede millioner mobil-brugere for Microsoft, der længe uden held har kæmpet for et gennembrud på mobil-scenen, som i dag domineres næsten totalt af Android og iPhone.

SwiftKey er installeret på omkring 300 millioner smartphones verden over og er blandt andet installeret som default på mange smartphones fra Samsung og BlackBerry.

Microsoft har tidligere på samme måde opkøbt andre teknologier, som er udbredte blandt Android- og iPhone-brugere.

Selskabet har således købt både mail-app'en Acompli, to-do app'en Wunderlist og kalender-app'en Sunrise i den senere tid.

Læs også:

Ny Microsoft-teknologi kan automatisk komme med forslag til forbedring af salg

Et skridt nærmere kunstig intelligens: Alle får nu adgang til Googles motor til kunstig intelligens

Derfor vil bil-firmaerne få afgørende betydning for it-firmaerne i de kommende år

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S