Danske it-folk scorer kassen: Sælger hovedparten af fremadstormende Configit til kapitalfond

Trods globale ambitioner har de tre ejere af softwarefirmaet Configit valgt at satse på en dansk kapitalfond, som skal opfylde deres fremtidsvisioner.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Et kapløb mellem flere interesserede købere er endt med, at kapitalfonden Polaris nu sætter sig for bordenden i softwarefirmaet Configit og overtaget 65 procent af selskabets aktier.

De tre hidtidige ejere - iværksætteren Michael Moesgaard Andersen og Configit's stiftere, Henrik Reif Andersen og Henrik Hulgaard - fortsætter som både chefer og medejere af Configit.

Configit bygger sin forretning på danskudviklet software til industriel produktionsstyring og konfiguration af komplekse produkter, og firmaet har allerede en stribe globale kunder indenfor eksempelvis bilindustri og vindenergi.

Blandt kunderne finder man blandt andet Jaguar, Fiat, Vestas, Lego og Danfoss.

Med pengene fra Polaris i ryggen lægger Configit an til endnu et tigerspring fremad efter at selskabet de seneste år har tredoblet sin omsætning til nu 128 millioner kroner.

Skal blive på danske hænder

Ifølge Michael Moesgaard Andersen har de tre partnere været meget optaget af at bevare Danmark som base for Configits produktudvikling. Valget af Polaris som ny investor er derfor ikke noget tilfælde.

"Vi har villet undgå den skæbne, som er overgået flere danske softwarevirksomheder, som er blevet solgt til udlandet, inden de har etableret sig som globale markedsledere."

"Med Polaris får vi en partner, som forstår virksomhedens kultur og egenart. Det er en dansk forankring, som vi mener, er afgørende udviklingen af Configit," siger Michael Moesgaard Andersen til Computerworld.

Configit har i dag i alt 150 medarbejdere, der er spredt over lande som USA, Tyskland, Indien og Kina.

Michael Moesgaard Andersen forventer en voldsom udvidelse af medarbejdertallet, og en stor del vil ske i Danmark

"Vi kan se, at vi i de sidste tre år er vokset med 100 procent, og det kommer vi også til her i 2016. Så vi kommer til at ansætte flere folk, og vores ambition er, at Configit får op mod 1000 ansatte."

"Kernekompetencen på konfigurationssoftware ligger i Danmark. Det er her vores patenter er udtaget, så det er oplagt, at en stor del af væksten på medarbejdersiden også kommer til at ske her," siger Michael Moesgaard Andersen.

Parterne har aftalt, at man ikke ønsker at oplyse, hvad Polaris har betalt for den bestemmende aktiepost i Configit, men ifølge Michael Moesgaard Andersen er der tale om et "stort trecifret millionbeløb".

Læs også:

Dansk it-mand kan score halv milliard kroner på salg af it-firma

Derfor investerer kapitalfonde milliarder i danske it-virksomheder

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S