Mozilla opgiver efter fire år: Her er den endelige 'kill date' for Firefox OS til smartphones

Det er snart endegyldigt slut med det ellers stort anlagte mobil-styresystem, der lægges i graven.

Artikel top billede

Inden for de kommende måneder lægger Mozilla et af selskabets helt store udviklings-projekter, det mobile styresystem Firefox OS, i graven.

Det kommer til at ske i løbet af maj, hvor Mozilla vil udsende den allersidste opgradering af det mobilessystem, der kommer til at hedde version 2.6.

Derefter vil der ikke komme flere opdateringer og opgraderinger af styresystemet, som med tiden derfor vil blive udfaset.

Mozilla meddelte allerede for et par måneder siden, at selskabet ikke længere ville fortsætte udviklingsarbejdet af Firefox OS.

Det kan du læse mere om her: Mozilla trækker sig: Dropper Firefox OS til smartphones

Selskabet har udviklet på det browser-baserede styresystem til smartphones i fire år.

Alt dette arbejde er ikke spildt, lyder det fra selsakbet. Mozilla meddeler nemlig, at selskabet i stedet vil fokusere ressourcerne på at udvikle et styresystem til 'Internet of Things.'

Satser på IoT

"Hoved-årsagen [til at droppe Firefox OS, red] er, at vi vil fokusere vores energi og ressourcer på at overføre internettets kraft til IoT," skriver Mozilla-chef George Roter i denne meddelelse fra Mozilla.

Her skriver han videre, at Mozilla har erkendt, at det ikke kan lade sig gøre at vinde det store kapløb, som pågår på det kommercielle marked for styresystemet til smartphones.

Dette marked domineres i dag af Apples iOS og Googles Android med Microsofts Windows-system som (indtil videre meget lidt succesrig) udfordrer.

"Omstændighederne med flere etablerede styresystemer og app-økosystemer betyder, at vi er med i et kapløb. Og markeds-betingelserne er ikke til stede til at Mozilla kan vinde," skriver George Roter.

Derfor har Mozilla besluttet at fokusere 'vores energi fuldstændigt på at udvikle prototyper til fremtiden og undersøge, hvordan vi kan få størst mulig indflydelse på IoT," skriver han.

Vi har fejlet

Samme melding kommer fra chefen for Mozillas såkaldte Connected Devices-division, Ari Jaaksi.

Han skriver i dette blogindlæg, at Mozilla kort og godt ikke har været i stand til at udvikle et styresystem, der har været overbevisende nok.

Ligeledes har Mozilla fejlet, når det handler om arbejdet med at få opbygget et velfungerende øko-system af brugere og udviklere, skriver han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job