Mozilla opgiver efter fire år: Her er den endelige 'kill date' for Firefox OS til smartphones

Det er snart endegyldigt slut med det ellers stort anlagte mobil-styresystem, der lægges i graven.

Artikel top billede

Inden for de kommende måneder lægger Mozilla et af selskabets helt store udviklings-projekter, det mobile styresystem Firefox OS, i graven.

Det kommer til at ske i løbet af maj, hvor Mozilla vil udsende den allersidste opgradering af det mobilessystem, der kommer til at hedde version 2.6.

Derefter vil der ikke komme flere opdateringer og opgraderinger af styresystemet, som med tiden derfor vil blive udfaset.

Mozilla meddelte allerede for et par måneder siden, at selskabet ikke længere ville fortsætte udviklingsarbejdet af Firefox OS.

Det kan du læse mere om her: Mozilla trækker sig: Dropper Firefox OS til smartphones

Selskabet har udviklet på det browser-baserede styresystem til smartphones i fire år.

Alt dette arbejde er ikke spildt, lyder det fra selsakbet. Mozilla meddeler nemlig, at selskabet i stedet vil fokusere ressourcerne på at udvikle et styresystem til 'Internet of Things.'

Satser på IoT

"Hoved-årsagen [til at droppe Firefox OS, red] er, at vi vil fokusere vores energi og ressourcer på at overføre internettets kraft til IoT," skriver Mozilla-chef George Roter i denne meddelelse fra Mozilla.

Her skriver han videre, at Mozilla har erkendt, at det ikke kan lade sig gøre at vinde det store kapløb, som pågår på det kommercielle marked for styresystemet til smartphones.

Dette marked domineres i dag af Apples iOS og Googles Android med Microsofts Windows-system som (indtil videre meget lidt succesrig) udfordrer.

"Omstændighederne med flere etablerede styresystemer og app-økosystemer betyder, at vi er med i et kapløb. Og markeds-betingelserne er ikke til stede til at Mozilla kan vinde," skriver George Roter.

Derfor har Mozilla besluttet at fokusere 'vores energi fuldstændigt på at udvikle prototyper til fremtiden og undersøge, hvordan vi kan få størst mulig indflydelse på IoT," skriver han.

Vi har fejlet

Samme melding kommer fra chefen for Mozillas såkaldte Connected Devices-division, Ari Jaaksi.

Han skriver i dette blogindlæg, at Mozilla kort og godt ikke har været i stand til at udvikle et styresystem, der har været overbevisende nok.

Ligeledes har Mozilla fejlet, når det handler om arbejdet med at få opbygget et velfungerende øko-system af brugere og udviklere, skriver han.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job