Microsofts retter fejl i Edge-browser: Nu kan du igen surfe på lyssky hjemmesider

Microsoft har lukket et sikkerhedshul i Edge-browserens InPrivate-funktion, som gjorde det muligt for andre at se hvilke hjemmesider, du i hemmelighed har besøgt.

Artikel top billede

Windows 10's nye Edge-browser blev i sidste uge stemplet som en sladrehank, hvis du benyttede browserens InPrivate-funktion.

Det er samme funktion som Chromes Incognito-funktion, hvor din browsers historik og cache-filer ikke gemmes på computeren.

Det er en smart funktion, hvis du besøger hjemmesider, som du ikke vil have, at andre brugere af computeren skal kunne se, at du har besøgt.

Sidste uge kom det dog frem, at Microsoft Edge stadig gemte InPrivate-besøgte URL'er i en WebCache-fil på harddisken, og det var muligt at læse filen, om end det krævede en vis portion teknologiske færdigheder at åbne filen.

Ligeledes blev problemet ikke mindre af, at Edge synkroniserer filen over alle dine enheder.

Den fejl er nu rettet efter en relativt hurtig opdatering fra Microsoft, og det skulle igen være muligt at tjekke nettet uden at være bange for, at nogen efterfølgende kan se, hvad du i det skjulte har undersøgt, hvad end det er din chef, kollegaer, børn eller kone.

Opdateringen hedder 10586.104.

Kæmper om plads på podiet
Microsoft Edge kæmper for at fange brugerens gunst.

De fleste brugere benytter stadig enten Chrome eller Firefox, eller endda den nu forældede Internet Explorer.

Chrome-browseren sidder på over 57 procent af browser-markedet (målt januar 2016), imens Firefox og Internet Explorer hver sidder på cirka 16 procent.

Mange tilskriver den manglende popularitet til manglen på extensions, små tilføjelsesprogrammer til browseren, som giver ekstra funktioner eller øget sikkerhed.

Både Chrome og Firefox tilbyder extensions, hvor du blandt andet kan finde sikkerhedssøgende tilføjelser som Privacy badger eller RSS-tilføjelsen RSS Feed Reader.

Microsoft havde lovet extensions til Edge allerede sidste år, men ændrede efterfølgende planerne. Det forventes nu, at vi senest til sommer vil se Edge få sin opdatering med extension-muligheder.

Læs også: Snart stopper supporten på en række IE-browsere - så mange brugere kan få problemer

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job