Gratis kontorpakke er klar i en spritny og velpoleret udgave

Gratis-kontorpakken LibreOffice er kommet i en helt ny udgave med flere spændende funktioner på menuen. Der er også en dansk version.

Artikel top billede

Det er en god dag for dem, der er fan af open source-kontorpakken LibreOffice.

The Document Foundation, der står bag kontorpakken, har netop frigivet version 5.1 til både Linux, Windows og Mac.

Udgaven er også kommet i en dansksproget version.

Nogle af nyhederne, der bydes på, er integreret support til fjernservices som eksempelvis Microsofts Sharepoint, OneDrive og Google Drive samt bedre kapabilitet med Microsofts dokumentstandard.

Det betyder i praksis, at du kan åbne og gemme direkte i disse tjenester uden tilføjelsesprogrammer.

Alle tjenester, der anvender CMIS- protokollen (Content Management Interoperability Services), bør virke direkte fra LibreOffices Remote File-funktion.

Nye menuer

Der er sket en oprydning i menuerne, og således kommet nye menuer i både Writer, Calc og Impress - LibreOffices tekstbehandlings-, regneark- og præsentationsprogram. Ligeledes er de masser af smårettelser og tilføjelser.

"De nye menuer er konsekvensen af, at sidepanelet overtager flere opgaver, hvilket igen er led i en større designmæssig udvikling af programpakken," fortæller danske Leif Lodahl, der sidder med i udviklingsarbejdet af LibreOffice.

Du kan finde en samlet oversigt over nyhederne her

På vej på nettet

LibreOffice er et produkt af mere end 1.000 frivillige udvikleres arbejde, og kontorpakken har en anslået brugerskarer på cirka 100 millioner verden over.

Der er dog ikke en præcis opgørelse over de danske brugere.

"Jeg ved det desværre ikke præcist. Region H bruger det konsekvent i deres kliniske platform, en del virksomheder, skoler og gymnasier bruger det, og så er Gribskov Kommune også et eksempel," lyder det fra Leif Lodahl.

Projektet startede i 2010 som en afstikker fra OpenOffice-projektet, der var styret af Oracle.

Mange udviklere var dengang utilfredse med det store firmas håndtering af projektet, hvilket altså blev til en ny version med et nyt navn.

Læs også: LibreOffice: Sådan vil vi slå Oracles OpenOffice

Siden da har folkene bag formået at skabe et af de mest anvendelige gratisprogrammer, der findes i dag.

Kontorpakken er således inkluderet i hovedparten af Linux-distributionerne som standard, men kan altså også benyttes på de øvrige platforme.

De næste udviklingstrin i LibreOffice er en webudgave ala Office 365 samt apps til Android.

Begge findes i øjeblikket i developer-versioner.

Document Foundation har ikke udmeldt officielle udgivelsesdatoer for disse produkter.

"Realistisk set kommer de i produktionsmodne udgaver sidst i 2016," siger Leif Lodahl til Computerworld.

Læs også:
LibreOffice: Sådan vil vi slå Oracles OpenOffice

OpenOffice-folk dropper samarbejde med Oracle

LibreOffice får en ordentlig omgang makeup: Nu kan du teste en spritny udgave

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS