Så er den gal igen: Nye Apple-kabler ramt af fejl - skal byttes

Fort anden gang på få uger er Apple ramt af problemer med solgte opladere, og selskabet må nu tilbagekalde en ny type kabler.

Artikel top billede

Du er blot et par uger siden, at Apple måtte meddele, at selskabet har solgt omkring 280 millioner opladere til Mac og iPad, der risikerer at give brugerne stød og derfor skal byttes.

Nu er den gal igen.

Apple meddeler på en informations-webside, at der er registreret fejl med solgte USB-C-opladerkabler:

"Et begrænset antal Apple USB-C-opladerkabler, der blev leveret sammen med MacBook-computere i juni 2015, virker måske ikke på grund af et designproblem. Derfor kan din MacBook måske ikke oplade eller kun oplade periodisk, når den er sluttet til en strømforsyning via et berørt kabel."

Tjek dit kabel

Apple har allerede erkendt problemet, og derfor får ramte kunder også et nyt nyt, redesignet USB-C-opladerkabel uden beregning.

"MacBook-ejere, der har angivet en gyldig postadresse i løbet af processen til produktregistrering eller under køb af produktet i Apple Online Store, modtager et nyt kabel fra Apple i slutningen af februar 2016," skriver Apple.

"Alle andre berettigede MacBook-ejere skal bruge udskiftningsprocessen nedenfor for at modtage et nyt USB-C-opladerkabel."

Læs også: Flere hundrede tusinde farlige Apple-opladere i danske hjem: 2.000 stik er allerede blevet byttet

Apple beskriver også, hvordan du kan se, om dit kabel er defekt:

"På berørte kabler er teksten "Designed by Apple in California. Assembled in China" påstemplet. På nye, redesignede kabler vises serienummeret efter denne tekst."

Se et eksempel øverst i denne artikel.

Apple ramt af flere sager

Selvom denne sag formentlig er mindre omfangsrig end Apples anden oplader-sag, som Computerworld har skrevet om her, så rammer den nye sag på et ganske uheldigt tidspunkt for Apple.

Selskabet er også i vælten i øjeblikket på grund af den kontroversielle "fejl 53," der tvangslukker nogle kunders iPhones. Læs mere om det her.

I den anden oplader-sag, Apple kæmper med i øjeblikket, er op imod 280 millioner Apple-opladere i risikozonen - de er solgt fra 2003 til 2015.

Her er det selve netstik-adaptoren, der klikkes på opladeren, der er årsagen til problemet.

Læs også: Tre konsekvenser af Apples fremmarch i Danmark

Administrerende direktør i Humac, Michael Bech, har udtalt, at der er et sted mellem 250.000 og 500.000 opladere af denne model i brug i Danmark.

"Men vi ser ikke dem alle sammen, for det er klart, at der vil være nogle, der er ligeglade og siger, at det nok går, så længe den ikke er brækket. Så beholder de den."

"Men der er også mange, der bliver bange og kommer ind og spørger, hvad de skal gøre."

Humac har indgået en aftale med Apple om at bytte de ramte adaptor stik her i Danmark, uanset hvor produktet er købt.

"Man kan aldrig få dem udryddet helt, men vi forventer, at vi skal bytte omkring 100.000 over de næste seks måneder," har Michael Bech udtalt til Computerworld.

Læs også:

Flere hundrede tusinde farlige Apple-opladere i danske hjem: 2.000 stik er allerede blevet byttet

Tre konsekvenser af Apples fremmarch i Danmark

Annonce

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S