HP's nye Windows 10-telefon er både en telefon, bærbar og stationær computer

HP har lanceret en Windows 10-smartphone med Continuum-funktion rettet mod virksomhederne. Specielt er dens særlige "bærbar"-tilbehør, som slet ikke er en bærbar.

Artikel top billede

Mens telefon-producenter som HTC og Samsung ikke længere bygger smartphones med Windows-styresystemet, er pc-producenterne fortsat med.

HP lancerede søndag en Windows 10 Mobile-telefon i topklassen kaldet Elite x3.

En 6" QHD AMOLED-telefon med den nyeste Snapdragon 820-processor, 4 GB RAM, 64 GB lagerplads (med plads til et MicroSD-kort), et 16 megapixel kamera og B&O-højtalere i bunden af telefonen.

Specifikationer som placerer Elite x3 i samme kategori som Microsofts Lumia 950 eller Acers nye Acer Jade Primo - eller de nye Androidfætre Samsung Galaxy S7 og LG G5.

Kan omdannes til en bærbar

Mens Windows 10-telefoner ofte kritiseres for ikke at byde på det samme app-udvalg som iOS eller Android, har Windows 10-telefoner "Continuum for Phones"-funktionen.

En funktion som omdanner telefonen, så det minder om en klassisk computer.

Du kan læse mere om Continuum for Phones her: Se Microsofts nye teknologi i aktion: Kan en Windows-telefon erstatte din computer?

Ud over en docking-station som tilknytter telefonen til en skærm, har HP også produceret Mobile Extender, en bærbar computer, som kun består af en 12,5" skærm, tastatur og batteri.

Al tænkekraft sker i Elite x3-telefonen enten via et USB type C-stik eller trådløst. En ægte computer er det altså ikke, og kan kun det, som Continuum for Phones tillader. 

HP retter Elite x3 mod virksomheder, og telefonen har indbygget Secure Boot og fingerskanner samt Bitlocker 128-bit kryptering.

Der er endnu ingen pris, men HP melder en sommerlancering.

Du kan læse mere om Elite x3 hos Microsoft her.

Læs også: Test: Lumia 950 og 950XL er de to bedste Windows-telefoner - men hvad betyder det egentlig?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS