HP's nye Windows 10-telefon er både en telefon, bærbar og stationær computer

HP har lanceret en Windows 10-smartphone med Continuum-funktion rettet mod virksomhederne. Specielt er dens særlige "bærbar"-tilbehør, som slet ikke er en bærbar.

Artikel top billede

Mens telefon-producenter som HTC og Samsung ikke længere bygger smartphones med Windows-styresystemet, er pc-producenterne fortsat med.

HP lancerede søndag en Windows 10 Mobile-telefon i topklassen kaldet Elite x3.

En 6" QHD AMOLED-telefon med den nyeste Snapdragon 820-processor, 4 GB RAM, 64 GB lagerplads (med plads til et MicroSD-kort), et 16 megapixel kamera og B&O-højtalere i bunden af telefonen.

Specifikationer som placerer Elite x3 i samme kategori som Microsofts Lumia 950 eller Acers nye Acer Jade Primo - eller de nye Androidfætre Samsung Galaxy S7 og LG G5.

Kan omdannes til en bærbar

Mens Windows 10-telefoner ofte kritiseres for ikke at byde på det samme app-udvalg som iOS eller Android, har Windows 10-telefoner "Continuum for Phones"-funktionen.

En funktion som omdanner telefonen, så det minder om en klassisk computer.

Du kan læse mere om Continuum for Phones her: Se Microsofts nye teknologi i aktion: Kan en Windows-telefon erstatte din computer?

Ud over en docking-station som tilknytter telefonen til en skærm, har HP også produceret Mobile Extender, en bærbar computer, som kun består af en 12,5" skærm, tastatur og batteri.

Al tænkekraft sker i Elite x3-telefonen enten via et USB type C-stik eller trådløst. En ægte computer er det altså ikke, og kan kun det, som Continuum for Phones tillader. 

HP retter Elite x3 mod virksomheder, og telefonen har indbygget Secure Boot og fingerskanner samt Bitlocker 128-bit kryptering.

Der er endnu ingen pris, men HP melder en sommerlancering.

Du kan læse mere om Elite x3 hos Microsoft her.

Læs også: Test: Lumia 950 og 950XL er de to bedste Windows-telefoner - men hvad betyder det egentlig?

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S