Samsung, Microsoft og Intel går sammen om at bygge fremtidens internet

Flere it-giganter har sat sig sammen for at diktere standarderne for Internet of Things-udviklingen. Microsoft mener, at åbenhed er vejen frem, fordi proprietære protokoller har bremset for udviklingen.

Artikel top billede

Vi er allerede begyndt at se konturerne af fremtidens internet, internet of things (IoT), som netværksgiganten Cisco anslår får 300.000 nye enheder tilkoblet i timen.

Nu går netop Cisco sammen med andre it-giganter som Samsung, Microsoft og Intel om at danne organisationen Open Connectivity Foundation eller OCF for at klargøre standarderne for de milliardvis af enheder, som skal kobles på nettet i de kommende.

Udover disse navne er også ARRIS, CableLabs, Electrolux, GE Digital og Qualcomm med i OCF-organisationen, som vil arbejde sammen med IoT-standarderne.

Det skriver Tech Times.

Forbedrer konkurrenceevnen

Enhederne, som disse selskaber sammen skal kigge på, er alt fra sensorer, smartphones, computere og industrirobotter, som i flere tilfælde skal kunne arbejde sammen.

Også selv om styresystemer, chipset og anden software og hardware kommer fra forskellige leverandører, lyder det fra den nystiftede organisation.

"Når OCF indfrier dette løfte, så kan enhver fra en stor organisation til en udvikler i en garage benytte de åbne OCF-standarder til at bygge løsninger på og konkurrere," forklarer OCF-organisationen ifølge Tech Times.

Microsoft kom sent i gang

Især for it-giganten Microsoft er der meget på spil ved at komme ind i et IoT-samarbejde med andre store, magtfulde it-selskaber.

For Microsoft missede smartphone-bølgen, og nu håber selskabet på at komme op på surfbrættet med blandt andet Windows 10 og cloud-infrastrukturen Azure, inden IoT-bølgen for alvor har vokset sig stor.

Microsofts chef for selskabets Windows og Devices Group, Terry Myerson, forklarer, at selskabet tror fuldt og fast på OCF's visioner og arbejdet med åbne standarder.

"For selvom IoT er fyldt med muligheder og løfter om at forbinde enheder i hjemmet eller i forretningen, har konkurrencen mellem forskellige åbne standarder og lukkede forretningsprotokoller forhalet udviklingen og innovationen," forklarer han på Microsofts egen blog.

Læs også:
Den næste fantastiske it-bølge lige om hjørnet: Derfor er sensorer i bleer og på p-pladser så god en ide

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S