Hvorfor dør nogle virksomheder - når andre stadig står stærkt 79 år senere?

Hvorfor går succesfulde virksomheder ned, mens andre klarer sig år efter år? Computerworld har spurgt direktøren for en teknologivirksomhed, som efter 79 år stadig har gang i innovationen.

Alle kender historien om Nokias nedtur. Og måske kender du også Kodaks?

Kodak opfandt digitalkameraet i 1975 - og introducerede selskabets første digitalkamera hele 20 år efter i 1995.

Der var konkurrencen dog så skarp, at kamera- og filmkæmpen efter sigende måtte sælge sine kameraer med tab for bare at være med i kampen.

I 2012 gik Kodak konkurs - blandt andet fordi firmaet i alle årene havde så svært ved at fjerne fokus fra den ekstremt profitable produktion af analoge film.

En af Kodaks konkurrenter var japanske Canon. Grundlagt i 1937 og stadig i live på trods af skift fra analog til digital, fra kompaktkameraer til smartphones og fra fotokopier til e-mails.

Så hvorfor overlever et firma som Canon, når Kodak endte med at gå konkurs?

Det spørgsmål har Computerworld stillet Canon Danmarks administrerende direktørs, Kim Nielsen.

Hør blandt andet Kim Nielsen forklare: 

- Hvorfor Canon stadig er her, når et lignende firma som Kodak måtte lukke og slukke?

 - Hvordan man undgår udelukkende at fokusere på de eksisterende profitable kunder.
 
- Hvordan udbredelsen af smartphones har været hård for de før så populære kompaktkameraer - og hvordan man håndterer den slags teknologibaserede forandringer som chef

- Hvordan man som chef holde motivation og produktiviteten oppe, når teknologien og målene ændrer sig

Hør med ved at klikke på videoen i toppen af artiklen

Se også andre interview om digital omstilling: 

Ekspert: I den digitale omstilling tager vindervirksomheden det hele

Derfor skal du tage det meget alvorligt: Deleøkonomi og disruption gennemsyrer allerede din hverdag

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job