Derfor skal du tage det meget alvorligt: Deleøkonomi og disruption gennemsyrer allerede din hverdag

Hvad dækker disruption-begrebet egentlig dækker over? Hvad er det nye ved deleøkonomien? Og hvorfor er Amazon et monopol og Facebook det modsatte? Forfatter og iværksætter Jesper Bove-Nielsen kommer med forklaringen her.

"Det er ikke let at være nogen" sang Dan Turéll i 1979.

Men får du ikke taget hånd om digitaliseringen, så bliver det slet ikke let at være dig eller dit firma.

Det er budskabet fra forfatter og iværksætter Jesper Bove-Nielsen, da Computerworld spørger om, hvor reel en trussel deleøkonomi og digitalisering udgør for de fleste danske firmaer.

Jesper Bove-Nielsen udgav i 2015 den roste bog "Den nye deleøkonomi - digitale strategier i adgangssamfundet" og forklarer i videointerviewet med Computerworld blandt andet: 

- Hvad disruption-begrebet egentlig dækker over?

- Hvorfor Amazon er et monopol, mens Facebook får succes med at være åben.

- Om vi overhovedet er parat til ikke at eje vores ting selv i en verden, hvor Apples fejl 53 låser telefoner, og Amazon kan slette bøger på din Kindle?

Se også interviewet med professor Jan Damsgaard: I den digitale omstilling tager vindervirksomheden det hele

Og læs hvorfor deleøkonomi er en forretningsmodel - ikke en samfundsmodel.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S