Derfor skal du tage det meget alvorligt: Deleøkonomi og disruption gennemsyrer allerede din hverdag

Hvad dækker disruption-begrebet egentlig dækker over? Hvad er det nye ved deleøkonomien? Og hvorfor er Amazon et monopol og Facebook det modsatte? Forfatter og iværksætter Jesper Bove-Nielsen kommer med forklaringen her.

"Det er ikke let at være nogen" sang Dan Turéll i 1979.

Men får du ikke taget hånd om digitaliseringen, så bliver det slet ikke let at være dig eller dit firma.

Det er budskabet fra forfatter og iværksætter Jesper Bove-Nielsen, da Computerworld spørger om, hvor reel en trussel deleøkonomi og digitalisering udgør for de fleste danske firmaer.

Jesper Bove-Nielsen udgav i 2015 den roste bog "Den nye deleøkonomi - digitale strategier i adgangssamfundet" og forklarer i videointerviewet med Computerworld blandt andet: 

- Hvad disruption-begrebet egentlig dækker over?

- Hvorfor Amazon er et monopol, mens Facebook får succes med at være åben.

- Om vi overhovedet er parat til ikke at eje vores ting selv i en verden, hvor Apples fejl 53 låser telefoner, og Amazon kan slette bøger på din Kindle?

Se også interviewet med professor Jan Damsgaard: I den digitale omstilling tager vindervirksomheden det hele

Og læs hvorfor deleøkonomi er en forretningsmodel - ikke en samfundsmodel.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job