Derfor skal du tage det meget alvorligt: Deleøkonomi og disruption gennemsyrer allerede din hverdag

Hvad dækker disruption-begrebet egentlig dækker over? Hvad er det nye ved deleøkonomien? Og hvorfor er Amazon et monopol og Facebook det modsatte? Forfatter og iværksætter Jesper Bove-Nielsen kommer med forklaringen her.

"Det er ikke let at være nogen" sang Dan Turéll i 1979.

Men får du ikke taget hånd om digitaliseringen, så bliver det slet ikke let at være dig eller dit firma.

Det er budskabet fra forfatter og iværksætter Jesper Bove-Nielsen, da Computerworld spørger om, hvor reel en trussel deleøkonomi og digitalisering udgør for de fleste danske firmaer.

Jesper Bove-Nielsen udgav i 2015 den roste bog "Den nye deleøkonomi - digitale strategier i adgangssamfundet" og forklarer i videointerviewet med Computerworld blandt andet: 

- Hvad disruption-begrebet egentlig dækker over?

- Hvorfor Amazon er et monopol, mens Facebook får succes med at være åben.

- Om vi overhovedet er parat til ikke at eje vores ting selv i en verden, hvor Apples fejl 53 låser telefoner, og Amazon kan slette bøger på din Kindle?

Se også interviewet med professor Jan Damsgaard: I den digitale omstilling tager vindervirksomheden det hele

Og læs hvorfor deleøkonomi er en forretningsmodel - ikke en samfundsmodel.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS