Apple vinder stor sejr i kampen mod amerikansk politi

En amerikansk dommer har netop givet Apple medhold i sikkerhedsopgør mod det amerikanske forbundspoliti.

Artikel top billede

Apple kæmper i øjeblikket en hård kamp mod det amerikanske forbundspoliti FBI, der i en kriminalsag ønsker at få ret til at oplåse en mistænkt persons iPhone.

Nu har en distriktsdomstol i New York givet Apple medhold i en sag, hvor myndighederne ønskede at få afgang til en telefon, der har tilhørt en person, som er mistænk for narkosmugling.

FBI bygger sin sag på loven "the all writs acts" fra 1789.

Men ifølge det overvågninskritiske medie The Intercept bliver myndighedernes krav afvist i kendelsen fra New York, fordi dommeren vurderer, at myndighedernes krav vil få alt for vidtrækkende konsekvenser i forhold til den oprindelige hensigt med den mere end 200 år gamle lov. 

I kølvandet på spektakulær sag

Dommen i New York kommer i kølvandet på spektakulær sag i den californiske by San Bernandino.

Her kræver det amerikanske forbundspoliti, FBI, at Apple skal udvikle et særligt værktøj, der gør det muligt at oplåse en telefon, som har tilhørt en afdød gerningsmand til et terrorangreb, der kostede 14 personer livet.

Apple argumenter dog for, at eksistensen af et sådan stykke værktøj på sigt vil underminere sikkerheden og privatlivet for alle iPhone-brugere i verden.

"Myndighederne ønsker, at Apple skal hacke sine egne brugere og dermed underminere mange årtiers fremskridt på sikkerhedsområdet, som i dag beskytter vores kunder - og millioner af amerikanske borgere - mod sofistikerede hackere og cyberkriminelle," skrev Apples topchef Tim Cook for nylig i et åbent brev til Apples kunder.

Ifølge det amerikanske teknologimedie The Verge vil sagen i New York dog ikke få nogen direkte indflydelse på det endelig udfald i San Bernadino-sagen.

Men udfaldet af sagen i New York giver ifølge The Verge Apple stærke kort på hånden, hvis virksomheden taber San Bernadino-sagen og efterfølgende ønsker at anke sagen.

Apple vil ligeledes stå med stærke kort på hånden i fremtidige sager, hvis virksomheden både vinder sagen i New York San Bernadino

Skyldes stærk krypering

Sagen som disse er opstået, fordi Apple gennem de seneste år har indført gradvis stærkere kryptering i sine enheder.

I praksis betyder det, at telefonerne kan bliver ubrugelig, hvis den forkerte pinkode bliver indtastet 10 gange i træk.

Men de amerikanske myndigheder ønsker at Apple udvikler en ny særlig udgave af styresystemet iOS med lavere sikkerhed, der kan installeres på telefoner som FBI ønsker adgang til.

Læs også:
Apple nægter at hjælpe politiet efter spion-dom: Stor iPhone-sag kan få konsekvenser for hele it-branchen 

Apple dømt til at låse massemorders iPhone op: Sådan kan dommen ramme alle iPhone-brugere  

Her er grunden til at Apple siger "rend og hop" til FBI

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse