Apple vinder stor sejr i kampen mod amerikansk politi

En amerikansk dommer har netop givet Apple medhold i sikkerhedsopgør mod det amerikanske forbundspoliti.

Artikel top billede

Apple kæmper i øjeblikket en hård kamp mod det amerikanske forbundspoliti FBI, der i en kriminalsag ønsker at få ret til at oplåse en mistænkt persons iPhone.

Nu har en distriktsdomstol i New York givet Apple medhold i en sag, hvor myndighederne ønskede at få afgang til en telefon, der har tilhørt en person, som er mistænk for narkosmugling.

FBI bygger sin sag på loven "the all writs acts" fra 1789.

Men ifølge det overvågninskritiske medie The Intercept bliver myndighedernes krav afvist i kendelsen fra New York, fordi dommeren vurderer, at myndighedernes krav vil få alt for vidtrækkende konsekvenser i forhold til den oprindelige hensigt med den mere end 200 år gamle lov. 

I kølvandet på spektakulær sag

Dommen i New York kommer i kølvandet på spektakulær sag i den californiske by San Bernandino.

Her kræver det amerikanske forbundspoliti, FBI, at Apple skal udvikle et særligt værktøj, der gør det muligt at oplåse en telefon, som har tilhørt en afdød gerningsmand til et terrorangreb, der kostede 14 personer livet.

Apple argumenter dog for, at eksistensen af et sådan stykke værktøj på sigt vil underminere sikkerheden og privatlivet for alle iPhone-brugere i verden.

"Myndighederne ønsker, at Apple skal hacke sine egne brugere og dermed underminere mange årtiers fremskridt på sikkerhedsområdet, som i dag beskytter vores kunder - og millioner af amerikanske borgere - mod sofistikerede hackere og cyberkriminelle," skrev Apples topchef Tim Cook for nylig i et åbent brev til Apples kunder.

Ifølge det amerikanske teknologimedie The Verge vil sagen i New York dog ikke få nogen direkte indflydelse på det endelig udfald i San Bernadino-sagen.

Men udfaldet af sagen i New York giver ifølge The Verge Apple stærke kort på hånden, hvis virksomheden taber San Bernadino-sagen og efterfølgende ønsker at anke sagen.

Apple vil ligeledes stå med stærke kort på hånden i fremtidige sager, hvis virksomheden både vinder sagen i New York San Bernadino

Skyldes stærk krypering

Sagen som disse er opstået, fordi Apple gennem de seneste år har indført gradvis stærkere kryptering i sine enheder.

I praksis betyder det, at telefonerne kan bliver ubrugelig, hvis den forkerte pinkode bliver indtastet 10 gange i træk.

Men de amerikanske myndigheder ønsker at Apple udvikler en ny særlig udgave af styresystemet iOS med lavere sikkerhed, der kan installeres på telefoner som FBI ønsker adgang til.

Læs også:
Apple nægter at hjælpe politiet efter spion-dom: Stor iPhone-sag kan få konsekvenser for hele it-branchen 

Apple dømt til at låse massemorders iPhone op: Sådan kan dommen ramme alle iPhone-brugere  

Her er grunden til at Apple siger "rend og hop" til FBI

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS