Apple vinder stor sejr i kampen mod amerikansk politi

En amerikansk dommer har netop givet Apple medhold i sikkerhedsopgør mod det amerikanske forbundspoliti.

Artikel top billede

Apple kæmper i øjeblikket en hård kamp mod det amerikanske forbundspoliti FBI, der i en kriminalsag ønsker at få ret til at oplåse en mistænkt persons iPhone.

Nu har en distriktsdomstol i New York givet Apple medhold i en sag, hvor myndighederne ønskede at få afgang til en telefon, der har tilhørt en person, som er mistænk for narkosmugling.

FBI bygger sin sag på loven "the all writs acts" fra 1789.

Men ifølge det overvågninskritiske medie The Intercept bliver myndighedernes krav afvist i kendelsen fra New York, fordi dommeren vurderer, at myndighedernes krav vil få alt for vidtrækkende konsekvenser i forhold til den oprindelige hensigt med den mere end 200 år gamle lov. 

I kølvandet på spektakulær sag

Dommen i New York kommer i kølvandet på spektakulær sag i den californiske by San Bernandino.

Her kræver det amerikanske forbundspoliti, FBI, at Apple skal udvikle et særligt værktøj, der gør det muligt at oplåse en telefon, som har tilhørt en afdød gerningsmand til et terrorangreb, der kostede 14 personer livet.

Apple argumenter dog for, at eksistensen af et sådan stykke værktøj på sigt vil underminere sikkerheden og privatlivet for alle iPhone-brugere i verden.

"Myndighederne ønsker, at Apple skal hacke sine egne brugere og dermed underminere mange årtiers fremskridt på sikkerhedsområdet, som i dag beskytter vores kunder - og millioner af amerikanske borgere - mod sofistikerede hackere og cyberkriminelle," skrev Apples topchef Tim Cook for nylig i et åbent brev til Apples kunder.

Ifølge det amerikanske teknologimedie The Verge vil sagen i New York dog ikke få nogen direkte indflydelse på det endelig udfald i San Bernadino-sagen.

Men udfaldet af sagen i New York giver ifølge The Verge Apple stærke kort på hånden, hvis virksomheden taber San Bernadino-sagen og efterfølgende ønsker at anke sagen.

Apple vil ligeledes stå med stærke kort på hånden i fremtidige sager, hvis virksomheden både vinder sagen i New York San Bernadino

Skyldes stærk krypering

Sagen som disse er opstået, fordi Apple gennem de seneste år har indført gradvis stærkere kryptering i sine enheder.

I praksis betyder det, at telefonerne kan bliver ubrugelig, hvis den forkerte pinkode bliver indtastet 10 gange i træk.

Men de amerikanske myndigheder ønsker at Apple udvikler en ny særlig udgave af styresystemet iOS med lavere sikkerhed, der kan installeres på telefoner som FBI ønsker adgang til.

Læs også:
Apple nægter at hjælpe politiet efter spion-dom: Stor iPhone-sag kan få konsekvenser for hele it-branchen 

Apple dømt til at låse massemorders iPhone op: Sådan kan dommen ramme alle iPhone-brugere  

Her er grunden til at Apple siger "rend og hop" til FBI

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sæt dit præg på netværksteknologi – bliv en del af vores team i Cyberdivisionen, Hvidovre

Københavnsområdet

Shure Scandinavia A/S

Signal Processing Developer with Ambitions

Københavnsområdet

Region Midtjylland

License Manager med blik for overblik

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S