Dansk spilfirma blev opkøbt af Microsoft - nu lukker det

Microsoft lukker danske Press Play Studios fire år efter, at it-giganten købte selskabet.

Artikel top billede

Det danske spilfirma Press Play Studio er blevet lukket af Microsoft.

Det skriver Microsofts europæiske Xbox-afdeling i en pressemeddelelse.

Det sker i samtidig med, at Microsoft stopper udviklingen af storspillet Fables Legends og overvejer lukningen af spilfirmaet Lionhead Studios i Storbritannien.

"Efter megen overvejelse har vi valgt at stoppe udviklingen af Fable Legends og diskutere de ansættes fremtid, og vi stopper for udvkilingen af Projekt Knoxville og lukker for Press Play Studios i Danmark," skriver Hanno Lemke, General Manager hos Xbox Europe. 

Lukningen sker ifølge Microsoft på grund af en omstrukturering af Microsofts investeringer til udvikling af spil.

Købt for fire år siden
Press Play er bedst kendt for at have produceret spillene Max and the Magic Marker, efterfølgeren Max: The Curse of Brotherhood, Tentacles! og Kalimba, alle spil til de forskellige smartphone-systemer.

De danske spiludviklere blev opkøbt af Microsoft tilbage i 2012, da firmaet bestod af 21 ansatte for et ikke oplyst beløb.

Det var efter opkøbet et af de spilfirmaer, hvis spil var at finde i Microsofts app-butik til Windows Phone, Windows Store.

Dengang var der en tro på, at fremtiden sammen med Microsoft ville være lys.  

"Som uafhængig spiludvikler jagter man ofte det næste projekt og den næste finansiering, og i den kontekst kommer man ofte til at satse meget konservativt. Indtil videre har Microsoft Studios vist sig at være dem, der har været mest interesseret i at lave kreative og nye ting," sagde Rune Dittmer til Computerworld tilbage i 2012.

Microsoft lover i pressemeddelelsen at hjælpe de ansatte i både Press Play Studios og Lionhead Studios videre, enten ved at blive inden for Xbox-udviklingen eller med at finde et andet job inden for spilbranchen.

Læs også: 

Verdens bedste e-sportshold kommer fra Danmark: "Adrenalin-suset, når publikum jubler, er for vildt"

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura