Microsoft køber dansk spilfirma

Danske Press Play glæder sig over sine nye ejere: Nu kan vi fortsætte med at lave nyskabende spil.

Artikel top billede

Den danske spilsucces Max and The Magic Marker er nu en del af Microsoft.

På spilmessen E3 har Microsoft Studios oplyst, at firmaet har købt danske Press Play, der blev kendt for det kreative spil om den lille dreng med den store tusch. Og som senest har udgivet spillet Tentacles.

Press Play har tidligere haft et tæt samarbejde med Microsoft Studios, siden danskerne lavede en udgave af Max and The Magic Marker-spillet til Windows Phone i forbindelse med lanceringen for to år siden. Microsoft har tidligere finansieret en substantiel del af Press Plays udviklingsomkostninger.

Der er 21 personer på lønningslisten i Press Play, der vil blive boende i Pilestræde i København efter opkøbet.

Stadig plads til iPhone og Android

Slægtskabet med Microsoft betyder en yderligere fokusering på Microsoft-platformen, men ikke et farvel til andre platforme.

"Det er klart, at vi kommer til at fokusere meget på Windows og Xbox, men hverken iPhone eller Android er lukket land for os," fortæller Rune Dittmer, der startede og ejede Press Play sammen med Ole Teglbjærg og Mikkel Thorsted.

På Pressplay.dk skriver firmaet om opkøbet, at de forventer at få mere kreativ frihed, når de bliver indlemmet i Microsoft-folden.

Hvordan får man mere frihed af at blive opkøbt?

"Det er jo heller ikke en påstand, der er bevist endnu, men vi tror på, at det giver os mere ro til at fokusere på at lave nyskabende og anderledes spil, der ikke bare er kopier eller gentagelser af andre. Som uafhængig spiludvikler jagter man ofte det næste projekt og den næste finansiering, og i den kontekst kommer man ofte til at satse meget konservativt. Indtil videre har Microsoft Studios vist sig at være dem, der har været mest interesseret i at lave kreative og nye ting," siger Rune Dittmer til ComON.

Parterne ønsker ikke at oplyse salgsprisen. Press Play havde i sidste regnskabsår et underskud på 700.000 kroner.

Press Play har lige nu flere projekter i pipelinen. Blandt videreudviklinger af Tentacles.

Annonce

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Region Sjælland

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks