Microsoft køber dansk spilfirma

Danske Press Play glæder sig over sine nye ejere: Nu kan vi fortsætte med at lave nyskabende spil.

Artikel top billede

Den danske spilsucces Max and The Magic Marker er nu en del af Microsoft.

På spilmessen E3 har Microsoft Studios oplyst, at firmaet har købt danske Press Play, der blev kendt for det kreative spil om den lille dreng med den store tusch. Og som senest har udgivet spillet Tentacles.

Press Play har tidligere haft et tæt samarbejde med Microsoft Studios, siden danskerne lavede en udgave af Max and The Magic Marker-spillet til Windows Phone i forbindelse med lanceringen for to år siden. Microsoft har tidligere finansieret en substantiel del af Press Plays udviklingsomkostninger.

Der er 21 personer på lønningslisten i Press Play, der vil blive boende i Pilestræde i København efter opkøbet.

Stadig plads til iPhone og Android

Slægtskabet med Microsoft betyder en yderligere fokusering på Microsoft-platformen, men ikke et farvel til andre platforme.

"Det er klart, at vi kommer til at fokusere meget på Windows og Xbox, men hverken iPhone eller Android er lukket land for os," fortæller Rune Dittmer, der startede og ejede Press Play sammen med Ole Teglbjærg og Mikkel Thorsted.

Pressplay.dk skriver firmaet om opkøbet, at de forventer at få mere kreativ frihed, når de bliver indlemmet i Microsoft-folden.

Hvordan får man mere frihed af at blive opkøbt?

"Det er jo heller ikke en påstand, der er bevist endnu, men vi tror på, at det giver os mere ro til at fokusere på at lave nyskabende og anderledes spil, der ikke bare er kopier eller gentagelser af andre. Som uafhængig spiludvikler jagter man ofte det næste projekt og den næste finansiering, og i den kontekst kommer man ofte til at satse meget konservativt. Indtil videre har Microsoft Studios vist sig at være dem, der har været mest interesseret i at lave kreative og nye ting," siger Rune Dittmer til ComON.

Parterne ønsker ikke at oplyse salgsprisen. Press Play havde i sidste regnskabsår et underskud på 700.000 kroner.

Press Play har lige nu flere projekter i pipelinen. Blandt videreudviklinger af Tentacles.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)