Microsoft køber dansk spilfirma

Danske Press Play glæder sig over sine nye ejere: Nu kan vi fortsætte med at lave nyskabende spil.

Artikel top billede

Den danske spilsucces Max and The Magic Marker er nu en del af Microsoft.

På spilmessen E3 har Microsoft Studios oplyst, at firmaet har købt danske Press Play, der blev kendt for det kreative spil om den lille dreng med den store tusch. Og som senest har udgivet spillet Tentacles.

Press Play har tidligere haft et tæt samarbejde med Microsoft Studios, siden danskerne lavede en udgave af Max and The Magic Marker-spillet til Windows Phone i forbindelse med lanceringen for to år siden. Microsoft har tidligere finansieret en substantiel del af Press Plays udviklingsomkostninger.

Der er 21 personer på lønningslisten i Press Play, der vil blive boende i Pilestræde i København efter opkøbet.

Stadig plads til iPhone og Android

Slægtskabet med Microsoft betyder en yderligere fokusering på Microsoft-platformen, men ikke et farvel til andre platforme.

"Det er klart, at vi kommer til at fokusere meget på Windows og Xbox, men hverken iPhone eller Android er lukket land for os," fortæller Rune Dittmer, der startede og ejede Press Play sammen med Ole Teglbjærg og Mikkel Thorsted.

Pressplay.dk skriver firmaet om opkøbet, at de forventer at få mere kreativ frihed, når de bliver indlemmet i Microsoft-folden.

Hvordan får man mere frihed af at blive opkøbt?

"Det er jo heller ikke en påstand, der er bevist endnu, men vi tror på, at det giver os mere ro til at fokusere på at lave nyskabende og anderledes spil, der ikke bare er kopier eller gentagelser af andre. Som uafhængig spiludvikler jagter man ofte det næste projekt og den næste finansiering, og i den kontekst kommer man ofte til at satse meget konservativt. Indtil videre har Microsoft Studios vist sig at være dem, der har været mest interesseret i at lave kreative og nye ting," siger Rune Dittmer til ComON.

Parterne ønsker ikke at oplyse salgsprisen. Press Play havde i sidste regnskabsår et underskud på 700.000 kroner.

Press Play har lige nu flere projekter i pipelinen. Blandt videreudviklinger af Tentacles.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse