Microsoft køber dansk spilfirma

Danske Press Play glæder sig over sine nye ejere: Nu kan vi fortsætte med at lave nyskabende spil.

Artikel top billede

Den danske spilsucces Max and The Magic Marker er nu en del af Microsoft.

På spilmessen E3 har Microsoft Studios oplyst, at firmaet har købt danske Press Play, der blev kendt for det kreative spil om den lille dreng med den store tusch. Og som senest har udgivet spillet Tentacles.

Press Play har tidligere haft et tæt samarbejde med Microsoft Studios, siden danskerne lavede en udgave af Max and The Magic Marker-spillet til Windows Phone i forbindelse med lanceringen for to år siden. Microsoft har tidligere finansieret en substantiel del af Press Plays udviklingsomkostninger.

Der er 21 personer på lønningslisten i Press Play, der vil blive boende i Pilestræde i København efter opkøbet.

Stadig plads til iPhone og Android

Slægtskabet med Microsoft betyder en yderligere fokusering på Microsoft-platformen, men ikke et farvel til andre platforme.

"Det er klart, at vi kommer til at fokusere meget på Windows og Xbox, men hverken iPhone eller Android er lukket land for os," fortæller Rune Dittmer, der startede og ejede Press Play sammen med Ole Teglbjærg og Mikkel Thorsted.

Pressplay.dk skriver firmaet om opkøbet, at de forventer at få mere kreativ frihed, når de bliver indlemmet i Microsoft-folden.

Hvordan får man mere frihed af at blive opkøbt?

"Det er jo heller ikke en påstand, der er bevist endnu, men vi tror på, at det giver os mere ro til at fokusere på at lave nyskabende og anderledes spil, der ikke bare er kopier eller gentagelser af andre. Som uafhængig spiludvikler jagter man ofte det næste projekt og den næste finansiering, og i den kontekst kommer man ofte til at satse meget konservativt. Indtil videre har Microsoft Studios vist sig at være dem, der har været mest interesseret i at lave kreative og nye ting," siger Rune Dittmer til ComON.

Parterne ønsker ikke at oplyse salgsprisen. Press Play havde i sidste regnskabsår et underskud på 700.000 kroner.

Press Play har lige nu flere projekter i pipelinen. Blandt videreudviklinger af Tentacles.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job