Google deler nyt datacenter-design: Sådan bør alle datacentre bygges

Google har udviklet en ny type racks, der er mere effektive end tidligere modeller. Selskabet løfter sløret for alle detaljer i håbet om, at andre vil anvende designet.

Artikel top billede

Google løfter sløret for en ny smart server-type, der er pladsbesparende og forbruger mindre energi end andre modeller.

Det sker under Facebooks såkaldte Open Compute Project, som Google netop er gået med i.

Open Compute Projectet sigter mod at dele detaljer om design og lignende for teknologier, der anvendes i verdens datacentre.

Ideen er, at man med projektet med tiden kan nå frem til en fælles standard for datacentre, så omkostningerne ved at bygge og drive datacentre kan blive mindre.

48 volt

Google foreslår via Open Computer Projectet, at datacentre indfører et nyt smart rack-system, som kan være med til at spare energi i de ofte meget energi-tunge datacentre.

Server-rackene leverer strøm til servere på 48 volt. I dag er det lang mest udbredt at anvende 12 volts-anlæg.

Forøgelsen vil ifølge Google betyde, at datacentrene kan anvende kraftigere udstyr, ligesom systemet gør, at energi-tabet i den elektriske konvertering kan reduceres med 30 procent.

Google har allerede indført de nye racks i flere tusinder racks i selskabets egne datacentre. Dermed er designet allerede gennemprøvet.

"Kerne-elementet er, at man for at høste effektivitets- og omkostnings-gevinsten skal føre de 48 volt direkte ind i motherboardet samt konvertere den i et enkelt skridt," lyder det fra Urs Holzle, chef for Googles infrastruktur.

Han fortæller, at Google begyndte at kigge på alternativer til 12v-designet i 2009, da Google ønskede et mere effektivt strøm-system.

Det er nødvendigt i en tid, hvor stadigt kraftigere processorer og hardware, der kan håndtere voksende workloads, har brug for mere energi.

Google venter ligeledes, at de kommende systemer til kunstig intelligens vil være meget energikrævende.

"Det betyder, at disse workloads kun har en enkelt transformation fra AC til DC, hvor de 48 volt bliver omformet til eksempelvis en volt," siger han.

Det nuværende rack-design, som Open Compute Project anbefaler, fylder for meget i forhold til gang-bredden i Googles datacentre.

Det betyder, at racket er en smule mindre i dybden. Google understreger dog, at standard-udstyr fortsat passer ind i racket.

Du kan læse mere om projektet Open Rack her.

Microsoft og Apple er ligeledes gået med i Open Compute Project. Det betyder, at fire af de fem store datacenter-selskaber i Vesten er med i projektet. Kun Amazon mangler,.

Ny protokol

Google byder ligeledes ind et ønske om at erstatte den aldrende SNMP-kommunikations-protokol.

"OCP er stadig en letvægter, når det gælder software, og her er der rigtigt meget, der kan standardiseres," lyder det fra Google.

SNMP står for "Simple Network Management Protocol." Den har været standarden for at dele operationelle data om udstyr - eksempelvis oplysninger om temperaturer, ventilatorers hastighed og lignende - i datacentrene i årevis

Men SNMP har været uddateret i et stykke tid. Her er der en mulighed for at definere en standard på en måde, så alle operatører får mulighed for at måle og eksportere data på den rigtige måde," lyder det fra Google.

Læs også:

Facebook løfter sløret: Her opbevarer vi dine data

Sådan vil Facebook revolutionere server-rummet

Facebook bygger nyt kæmpe-datacenter i Europa - skal drives af vind-energi

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S