Google deler nyt datacenter-design: Sådan bør alle datacentre bygges

Google har udviklet en ny type racks, der er mere effektive end tidligere modeller. Selskabet løfter sløret for alle detaljer i håbet om, at andre vil anvende designet.

Artikel top billede

Google løfter sløret for en ny smart server-type, der er pladsbesparende og forbruger mindre energi end andre modeller.

Det sker under Facebooks såkaldte Open Compute Project, som Google netop er gået med i.

Open Compute Projectet sigter mod at dele detaljer om design og lignende for teknologier, der anvendes i verdens datacentre.

Ideen er, at man med projektet med tiden kan nå frem til en fælles standard for datacentre, så omkostningerne ved at bygge og drive datacentre kan blive mindre.

48 volt

Google foreslår via Open Computer Projectet, at datacentre indfører et nyt smart rack-system, som kan være med til at spare energi i de ofte meget energi-tunge datacentre.

Server-rackene leverer strøm til servere på 48 volt. I dag er det lang mest udbredt at anvende 12 volts-anlæg.

Forøgelsen vil ifølge Google betyde, at datacentrene kan anvende kraftigere udstyr, ligesom systemet gør, at energi-tabet i den elektriske konvertering kan reduceres med 30 procent.

Google har allerede indført de nye racks i flere tusinder racks i selskabets egne datacentre. Dermed er designet allerede gennemprøvet.

"Kerne-elementet er, at man for at høste effektivitets- og omkostnings-gevinsten skal føre de 48 volt direkte ind i motherboardet samt konvertere den i et enkelt skridt," lyder det fra Urs Holzle, chef for Googles infrastruktur.

Han fortæller, at Google begyndte at kigge på alternativer til 12v-designet i 2009, da Google ønskede et mere effektivt strøm-system.

Det er nødvendigt i en tid, hvor stadigt kraftigere processorer og hardware, der kan håndtere voksende workloads, har brug for mere energi.

Google venter ligeledes, at de kommende systemer til kunstig intelligens vil være meget energikrævende.

"Det betyder, at disse workloads kun har en enkelt transformation fra AC til DC, hvor de 48 volt bliver omformet til eksempelvis en volt," siger han.

Det nuværende rack-design, som Open Compute Project anbefaler, fylder for meget i forhold til gang-bredden i Googles datacentre.

Det betyder, at racket er en smule mindre i dybden. Google understreger dog, at standard-udstyr fortsat passer ind i racket.

Du kan læse mere om projektet Open Rack her.

Microsoft og Apple er ligeledes gået med i Open Compute Project. Det betyder, at fire af de fem store datacenter-selskaber i Vesten er med i projektet. Kun Amazon mangler,.

Ny protokol

Google byder ligeledes ind et ønske om at erstatte den aldrende SNMP-kommunikations-protokol.

"OCP er stadig en letvægter, når det gælder software, og her er der rigtigt meget, der kan standardiseres," lyder det fra Google.

SNMP står for "Simple Network Management Protocol." Den har været standarden for at dele operationelle data om udstyr - eksempelvis oplysninger om temperaturer, ventilatorers hastighed og lignende - i datacentrene i årevis

Men SNMP har været uddateret i et stykke tid. Her er der en mulighed for at definere en standard på en måde, så alle operatører får mulighed for at måle og eksportere data på den rigtige måde," lyder det fra Google.

Læs også:

Facebook løfter sløret: Her opbevarer vi dine data

Sådan vil Facebook revolutionere server-rummet

Facebook bygger nyt kæmpe-datacenter i Europa - skal drives af vind-energi

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S