Microsoft sender dit password på pension: Log på med mobilen

Microsoft tager et skridt værk fra det traditionelle password. I stedet skal du bruge din telefon som adgangsgiver til computeren.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Microsoft tager et skridt i retning af det password-løse samfund.

For nu kan du låse din Windows 10-maskine op via en app på mobilen.

Microsoft forsøger sig således med en ny løsning, som skal gøre det enklere at åbne computeren ved at sende de mange password-indtastninger på pension.

Og det kan der være en god grund til, som du kan læse mere om her: Danskerne er de dårligste i Europa til password: Sådan får du en sikker adgangskode

På firmaets webside fortæller Redmond-giganten om en ny version af Authenticator app, med navnet Phone Sign-in, der ret præcist beskriver, hvad det handler om.

I følge beskrivelsen af appen - der kun er i beta-stadiet - skal den anvende Bluetooth som adgangsvej til at låse computeren op.

Tofaktorsikkerhed oven i hatten

Selve processen sker ved, at brugeren åbner appen og trykker på den pc, man ønsker adgang til på listen over enheder, der er oprettet i appen.

I de kommende udgaver vil kodefabrikken fra Redmond også understøtte login til browseren, VPN samt engangsgenererede koder ala NemID til tofaktor-sikkerhed.

Microsoft omtaler i øvrigt selv appen som det første skridt mod en password-fri verden.

Som nævnt er koden i lige nu underkastet en intern betatest hos Microsoft, og der er ikke beskrevet en lanceringsdato for, hvornår appen rammer den endelige udgave og kan anvendes af Windows 10-folklet.

Men du kan læse mere her.

Microsoft arbejder også på andre løsninger, der skal sende din kode til de evige password-marker.

Windows Halo-konceptet, der anvender billeder som adgangskode til computeren, fingeraftrykslæsere og iris-skanninger er andre eksempler på afløsere til "password1234".

Læs også:
Skulle beskytte brugernes adgangskoder - nu er password manager selv under angreb

Her er de mest populære pinkoder til smartphonen - sådan får du en bedre kode

Udlagte internet-fælder afslører: Disse tre passwords forsøger hackere sig ofte med

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job