Udlagte internet-fælder afslører: Disse tre passwords forsøger hackere sig ofte med

Hackerne og deres robotter anvender især ét bogstav, når de forsøger at gætte password til logge ind i it-systemer, viser årelang data-indsamling via honeypots.

Artikel top billede

Hackernes yndlingspassword er bogstavet X.

Sådan lyder den måske lidt besynderlige konklusion på en årelang undersøgelse om sikkerhed i systemer, der anvender RDP (Remote Desktop Protocol), som er Microsoft protokol til fjernkontrol af computer-systemer, som du kan læse mere om her.

Undersøgelsen er foretaget af sikkerhedsselskabet Rapid7, der i årevis har udlagt såkaldte honeypots - som er digitale fælder - der ligner RPD-systemer, men har haft til formål at aflure hackernes forsøg på at trænge ind i systemerne.

RPD-protokollen er meget udbredt og anvendes i eksempelvis kasseapparater, pengeautomater og lignende enheder, der skal styres og håndteres fra distancen.

Hackere scanner ofte internettet for at lokalisere RDP-systemer, som de så forsøger at komme ind i.

Sikkerhedsselskabet har således logget mere end 221.000 login-forsøg på RDP-systemer.

Her er der dukket en overraskende fællesnævner op: Hackernes første login-forsøg sker ofte med anvendelse af det ene bogstav X som password.

Andre meget udbredte forsøg er med passwordene Zz og St@rt123.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau er RDP-systemerne ofte udstyret med en begrænsning for antallet af login-forsøg.

Det betyder, at hackerne ifølge Rapid7 næppe skyder helt i blinde, når de forsøger at logge ind.

"Der er klart tale om automatiske angreb. De har sammenlignetog kultiveret en lille liste over password," siger Tod Beardsley fra Rapid7 til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Sikkerhedsselskabet har via de udlagte honeypots indsamlet 4.000 passwords, hvoraf hver femte kun er blevet anvendt som gæt en enkelt gang.

Undersøgelsen viser også, at mange RDP-systemer enten slet ikke er udstyret med noget password eller alene anvender deafult-passwordet, som de blev leveret med, og altså derfor ligger relativt åbne for alle.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S