Microsoft på vej med udvidelser til Edge-browseren: Det kan du vente dig

Microsoft-website afslører, at der er udvidelser på vej til Edge, og det fremgår også, at i hvert fald tre konkrete tilføjelser til browseren er på trapperne.

Artikel top billede

Microsofts Edge-browser, der blev lanceret sammen med Windows 10, har haft svært ved at få lige så meget medvind som styresystemet.

En af de primære årsager til det er, at Edge indtil nu har manglet muligheden for at brugerne kan anvende udvidelser/extensions, som vi kender det fra både Firefox og Chrome. Læs mere om det her.

Udvidelserne gør det langt lettere for brugerne at få lige præcis de funktioner i browseren, som de ønsker og har behov for - også selvom browserleverandøren selv ikke har udviklet funktionen.

Nu ser det langt om længe ud til, at der er udvidelser på vej til Edge, efter at Microsoft sidste år valgte at udskyde denne mulighed.

Det skriver mspoweruser.com.

Mediet havde mandag adgang til det website fra Microsoft, der kommer til at indeholde udvidelserne, og selvom siden nu igen er taget af nettet af Microsoft, nåede mppoweruser.com at få et kig på, hvad brugerne kan vente sig.

Det fremgik blandt andet af websiden, at i hvert fald tre konkrete udvidelser er på vej til Edge.

Det drejer sig om Microsoft Translator, Reddit Enhancement Suite og Mouse Gestures, skriver mppoweruser.com.

Det er endnu uvist, hvornår Microsoft kommer med udvidelser til Edge-browseren, men nu er det i hvert fald dokumenteret, at der arbejdes på sagen.

En oplagt forklaring på, hvorfor Microsoft har trukket muligheden for udvidelser i langdrag er, at selskabet vil sikre sig dels, at der er et fornuftigt udvalg ved lanceringen.

Samtidig skal selskabet også sikre sig, at de plugins og udvidelser, der er, ikke skader sikkerheden, stabiliteten og hastigheden i Edge - de ting Microsoft lægger meget vægt på med den nye browser.

Microsoft bør dog nok se at komme op i omdrejninger med at få udvidelser til Edge, for browseren har endnu kun opnået ganske beskedne markedsandele. Læs mere om det herunder.

Læs mere om Edge:

Kæmpenedtur for Microsoft: Kan miste pladsen som verdens største browser-firma om få måneder

Edge kæmper en benhård kamp - men Microsoft tøver alligevel med vigtig browser-funktion

Microsofts nye Edge-browser plages af samme sikkerheds-huller som Internet Explorer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos