Microsoft på vej med udvidelser til Edge-browseren: Det kan du vente dig

Microsoft-website afslører, at der er udvidelser på vej til Edge, og det fremgår også, at i hvert fald tre konkrete tilføjelser til browseren er på trapperne.

Artikel top billede

Microsofts Edge-browser, der blev lanceret sammen med Windows 10, har haft svært ved at få lige så meget medvind som styresystemet.

En af de primære årsager til det er, at Edge indtil nu har manglet muligheden for at brugerne kan anvende udvidelser/extensions, som vi kender det fra både Firefox og Chrome. Læs mere om det her.

Udvidelserne gør det langt lettere for brugerne at få lige præcis de funktioner i browseren, som de ønsker og har behov for - også selvom browserleverandøren selv ikke har udviklet funktionen.

Nu ser det langt om længe ud til, at der er udvidelser på vej til Edge, efter at Microsoft sidste år valgte at udskyde denne mulighed.

Det skriver mspoweruser.com.

Mediet havde mandag adgang til det website fra Microsoft, der kommer til at indeholde udvidelserne, og selvom siden nu igen er taget af nettet af Microsoft, nåede mppoweruser.com at få et kig på, hvad brugerne kan vente sig.

Det fremgik blandt andet af websiden, at i hvert fald tre konkrete udvidelser er på vej til Edge.

Det drejer sig om Microsoft Translator, Reddit Enhancement Suite og Mouse Gestures, skriver mppoweruser.com.

Det er endnu uvist, hvornår Microsoft kommer med udvidelser til Edge-browseren, men nu er det i hvert fald dokumenteret, at der arbejdes på sagen.

En oplagt forklaring på, hvorfor Microsoft har trukket muligheden for udvidelser i langdrag er, at selskabet vil sikre sig dels, at der er et fornuftigt udvalg ved lanceringen.

Samtidig skal selskabet også sikre sig, at de plugins og udvidelser, der er, ikke skader sikkerheden, stabiliteten og hastigheden i Edge - de ting Microsoft lægger meget vægt på med den nye browser.

Microsoft bør dog nok se at komme op i omdrejninger med at få udvidelser til Edge, for browseren har endnu kun opnået ganske beskedne markedsandele. Læs mere om det herunder.

Læs mere om Edge:

Kæmpenedtur for Microsoft: Kan miste pladsen som verdens største browser-firma om få måneder

Edge kæmper en benhård kamp - men Microsoft tøver alligevel med vigtig browser-funktion

Microsofts nye Edge-browser plages af samme sikkerheds-huller som Internet Explorer

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S