Microsoft på vej med udvidelser til Edge-browseren: Det kan du vente dig

Microsoft-website afslører, at der er udvidelser på vej til Edge, og det fremgår også, at i hvert fald tre konkrete tilføjelser til browseren er på trapperne.

Artikel top billede

Microsofts Edge-browser, der blev lanceret sammen med Windows 10, har haft svært ved at få lige så meget medvind som styresystemet.

En af de primære årsager til det er, at Edge indtil nu har manglet muligheden for at brugerne kan anvende udvidelser/extensions, som vi kender det fra både Firefox og Chrome. Læs mere om det her.

Udvidelserne gør det langt lettere for brugerne at få lige præcis de funktioner i browseren, som de ønsker og har behov for - også selvom browserleverandøren selv ikke har udviklet funktionen.

Nu ser det langt om længe ud til, at der er udvidelser på vej til Edge, efter at Microsoft sidste år valgte at udskyde denne mulighed.

Det skriver mspoweruser.com.

Mediet havde mandag adgang til det website fra Microsoft, der kommer til at indeholde udvidelserne, og selvom siden nu igen er taget af nettet af Microsoft, nåede mppoweruser.com at få et kig på, hvad brugerne kan vente sig.

Det fremgik blandt andet af websiden, at i hvert fald tre konkrete udvidelser er på vej til Edge.

Det drejer sig om Microsoft Translator, Reddit Enhancement Suite og Mouse Gestures, skriver mppoweruser.com.

Det er endnu uvist, hvornår Microsoft kommer med udvidelser til Edge-browseren, men nu er det i hvert fald dokumenteret, at der arbejdes på sagen.

En oplagt forklaring på, hvorfor Microsoft har trukket muligheden for udvidelser i langdrag er, at selskabet vil sikre sig dels, at der er et fornuftigt udvalg ved lanceringen.

Samtidig skal selskabet også sikre sig, at de plugins og udvidelser, der er, ikke skader sikkerheden, stabiliteten og hastigheden i Edge - de ting Microsoft lægger meget vægt på med den nye browser.

Microsoft bør dog nok se at komme op i omdrejninger med at få udvidelser til Edge, for browseren har endnu kun opnået ganske beskedne markedsandele. Læs mere om det herunder.

Læs mere om Edge:

Kæmpenedtur for Microsoft: Kan miste pladsen som verdens største browser-firma om få måneder

Edge kæmper en benhård kamp - men Microsoft tøver alligevel med vigtig browser-funktion

Microsofts nye Edge-browser plages af samme sikkerheds-huller som Internet Explorer

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job