Fingerskannere på Samsung og Huawei-telefoner kan snydes af en printer

Fingerskannere er blevet et vigtigt element på mange smartphones, men de simple skannere er kan snydes med specialblæk og -papir og en gammeldags inkjet-printer.

Artikel top billede

Fingeraftrykssensoren på både en Samsung og en Huawei-telefoner er blevet snydt af en grupper forskere på Michigan State Universitetet.

Det skriver The Guardian.

Låseskærmen på både en Samsung Galaxy S6 og en Huawei Honor 7 blev åbnet via den tilhørende fingerskanner via noget så simpelt som en inkjet-printer sammen med specielt papir og blæk.

Forskerne i Michigans afdeling for Computer Science printede en række fingeraftryk ud i 2D på papir. Blækken var elektrisk ledende, og papiret var et specielt papir, der normalt benyttes til at printe elektriske kredsløb eller andre strømledende systemer.

Det viste sig, at det er relativt let at kopiere folks fingeraftryk på ganske kort tid, printe deres fingeraftryk og herefter åbne en smartphone op.

Begge telefoner blev brugt op ganske hurtigt med fingeraftrykstricket, men det er den samme teknologi, der sidder i de fleste smartphones, heriblandt i de nyere Nexus-telefoner og den kommende LG G5. Tricket kan altså forventes også at kunne ramme de telefoner.

Vil det ramme dig?

Fingerskannere er ved at være en standardfunktion på de fleste smartphone-modeller, men fingeraftrykskannernes sikkerheden har ofte være genstand for debat. 

Da iPhone 5S kom med en fingerskanner tilbage i 2013, gik der ikke mange dage før, dens finderskannerteknologi blev snydt.

Den almene bruger skal dog ikke være bange. Selvom ovenstående "hack" ikke er svært at gennemføre, så er det stadig et omfattende arbejde at have den specielle blæk, papir og fremskaffe både en smartphone samt ejerens fingeraftryk.

Derudover har de fleste smartphones en sikkerhedsfunktion, der efter 48 timer kræver en adgangskode i stedet for et fingeraftryk.

Både Samsung og Huawei reagerede på the Guardians historie og oplyser, at de arbejder på at forbedre sikkerheden.

Læs også: Langtidstest: Hvordan holder Samsungs top-telefon efter seks måneders brug?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS