Fingerskannere på Samsung og Huawei-telefoner kan snydes af en printer

Fingerskannere er blevet et vigtigt element på mange smartphones, men de simple skannere er kan snydes med specialblæk og -papir og en gammeldags inkjet-printer.

Artikel top billede

Fingeraftrykssensoren på både en Samsung og en Huawei-telefoner er blevet snydt af en grupper forskere på Michigan State Universitetet.

Det skriver The Guardian.

Låseskærmen på både en Samsung Galaxy S6 og en Huawei Honor 7 blev åbnet via den tilhørende fingerskanner via noget så simpelt som en inkjet-printer sammen med specielt papir og blæk.

Forskerne i Michigans afdeling for Computer Science printede en række fingeraftryk ud i 2D på papir. Blækken var elektrisk ledende, og papiret var et specielt papir, der normalt benyttes til at printe elektriske kredsløb eller andre strømledende systemer.

Det viste sig, at det er relativt let at kopiere folks fingeraftryk på ganske kort tid, printe deres fingeraftryk og herefter åbne en smartphone op.

Begge telefoner blev brugt op ganske hurtigt med fingeraftrykstricket, men det er den samme teknologi, der sidder i de fleste smartphones, heriblandt i de nyere Nexus-telefoner og den kommende LG G5. Tricket kan altså forventes også at kunne ramme de telefoner.

Vil det ramme dig?

Fingerskannere er ved at være en standardfunktion på de fleste smartphone-modeller, men fingeraftrykskannernes sikkerheden har ofte være genstand for debat. 

Da iPhone 5S kom med en fingerskanner tilbage i 2013, gik der ikke mange dage før, dens finderskannerteknologi blev snydt.

Den almene bruger skal dog ikke være bange. Selvom ovenstående "hack" ikke er svært at gennemføre, så er det stadig et omfattende arbejde at have den specielle blæk, papir og fremskaffe både en smartphone samt ejerens fingeraftryk.

Derudover har de fleste smartphones en sikkerhedsfunktion, der efter 48 timer kræver en adgangskode i stedet for et fingeraftryk.

Både Samsung og Huawei reagerede på the Guardians historie og oplyser, at de arbejder på at forbedre sikkerheden.

Læs også: Langtidstest: Hvordan holder Samsungs top-telefon efter seks måneders brug?

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S