Fingerskannere på Samsung og Huawei-telefoner kan snydes af en printer

Fingerskannere er blevet et vigtigt element på mange smartphones, men de simple skannere er kan snydes med specialblæk og -papir og en gammeldags inkjet-printer.

Artikel top billede

Fingeraftrykssensoren på både en Samsung og en Huawei-telefoner er blevet snydt af en grupper forskere på Michigan State Universitetet.

Det skriver The Guardian.

Låseskærmen på både en Samsung Galaxy S6 og en Huawei Honor 7 blev åbnet via den tilhørende fingerskanner via noget så simpelt som en inkjet-printer sammen med specielt papir og blæk.

Forskerne i Michigans afdeling for Computer Science printede en række fingeraftryk ud i 2D på papir. Blækken var elektrisk ledende, og papiret var et specielt papir, der normalt benyttes til at printe elektriske kredsløb eller andre strømledende systemer.

Det viste sig, at det er relativt let at kopiere folks fingeraftryk på ganske kort tid, printe deres fingeraftryk og herefter åbne en smartphone op.

Begge telefoner blev brugt op ganske hurtigt med fingeraftrykstricket, men det er den samme teknologi, der sidder i de fleste smartphones, heriblandt i de nyere Nexus-telefoner og den kommende LG G5. Tricket kan altså forventes også at kunne ramme de telefoner.

Vil det ramme dig?

Fingerskannere er ved at være en standardfunktion på de fleste smartphone-modeller, men fingeraftrykskannernes sikkerheden har ofte være genstand for debat. 

Da iPhone 5S kom med en fingerskanner tilbage i 2013, gik der ikke mange dage før, dens finderskannerteknologi blev snydt.

Den almene bruger skal dog ikke være bange. Selvom ovenstående "hack" ikke er svært at gennemføre, så er det stadig et omfattende arbejde at have den specielle blæk, papir og fremskaffe både en smartphone samt ejerens fingeraftryk.

Derudover har de fleste smartphones en sikkerhedsfunktion, der efter 48 timer kræver en adgangskode i stedet for et fingeraftryk.

Både Samsung og Huawei reagerede på the Guardians historie og oplyser, at de arbejder på at forbedre sikkerheden.

Læs også: Langtidstest: Hvordan holder Samsungs top-telefon efter seks måneders brug?

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S