Fingerskannere på Samsung og Huawei-telefoner kan snydes af en printer

Fingerskannere er blevet et vigtigt element på mange smartphones, men de simple skannere er kan snydes med specialblæk og -papir og en gammeldags inkjet-printer.

Artikel top billede

Fingeraftrykssensoren på både en Samsung og en Huawei-telefoner er blevet snydt af en grupper forskere på Michigan State Universitetet.

Det skriver The Guardian.

Låseskærmen på både en Samsung Galaxy S6 og en Huawei Honor 7 blev åbnet via den tilhørende fingerskanner via noget så simpelt som en inkjet-printer sammen med specielt papir og blæk.

Forskerne i Michigans afdeling for Computer Science printede en række fingeraftryk ud i 2D på papir. Blækken var elektrisk ledende, og papiret var et specielt papir, der normalt benyttes til at printe elektriske kredsløb eller andre strømledende systemer.

Det viste sig, at det er relativt let at kopiere folks fingeraftryk på ganske kort tid, printe deres fingeraftryk og herefter åbne en smartphone op.

Begge telefoner blev brugt op ganske hurtigt med fingeraftrykstricket, men det er den samme teknologi, der sidder i de fleste smartphones, heriblandt i de nyere Nexus-telefoner og den kommende LG G5. Tricket kan altså forventes også at kunne ramme de telefoner.

Vil det ramme dig?

Fingerskannere er ved at være en standardfunktion på de fleste smartphone-modeller, men fingeraftrykskannernes sikkerheden har ofte være genstand for debat. 

Da iPhone 5S kom med en fingerskanner tilbage i 2013, gik der ikke mange dage før, dens finderskannerteknologi blev snydt.

Den almene bruger skal dog ikke være bange. Selvom ovenstående "hack" ikke er svært at gennemføre, så er det stadig et omfattende arbejde at have den specielle blæk, papir og fremskaffe både en smartphone samt ejerens fingeraftryk.

Derudover har de fleste smartphones en sikkerhedsfunktion, der efter 48 timer kræver en adgangskode i stedet for et fingeraftryk.

Både Samsung og Huawei reagerede på the Guardians historie og oplyser, at de arbejder på at forbedre sikkerheden.

Læs også: Langtidstest: Hvordan holder Samsungs top-telefon efter seks måneders brug?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest