For første gang: Danmark rykker op i den absolutte bredbåndselite

Danmark er for første gang røget med i det fine selskab over de lande, der har verdens hurtigste gennemsnitshastigheder på nettet. Læs her, hvordan Danmark ellers klarer sig på bredbånds-verdensscenen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Netværksselskabet Akamai har målt bredbåndshastigheden i alverdens lande, og for første gang er Danmark placeret i det fine top 10-selskab.

Det fremgår af Akamais State of The Internet-rapport for fjerde kvartal i 2015, efter selskabet startede med at udgive sine rapporter i 2008.

I den seneste version cykler det lille land uden høje bjerge med en gennemsnitshastighed på 16,1 megabit per sekund lige akkurat forbi Tjekkiet på 11.pladsen, som har et gennemsnits-internet på 15,9 megabit per sekund.

Den placering er kommet i hus, efter det danske internet i gennemsnit er blevet 36 procent hurtigere end sidste år.

Langt op til Sydkorea

I bredbåndsrapporten fra Akamai fremgår det dog også, at Danmark må se sig distanceret klart til vores skandinaviske brødrelande Sverige og Norge.

For Sverige med et gennemsnit på 19,1 megabit per sekund og Norge med 18,8 megabit per sekund ligger på henholdsvis 2.- og 3. pladsen på verdensranglisten over det hurtigste internet.

Helt i toppen befinder Sydkorea sig, som kan prale af en gennemsnitshastighed på 26,7 megabit per sekund.

Læs også: Så mange danskere har fået fiber-bredbånd i de seneste 10 år

Lige over Danmark befinder Finland sig, hvor gennemsnitsinternettet ligger på 16,6 megabit per sekund.

Det er blevet hurtigere

Danmark indtager samtidig en 8. plads på Akamais liste over lande, der har størst udbredelse af hastigheder over 25 megabit per sekund.

Netværksselskabet med fingrene nede i op mod en tredjedel af den globale internettrafik har målt sig frem til, at 15 procent af danskerne har en forbindelse på 25 megabit per sekund eller mere, hvilket er et hop på 188 procent siden sidste år.

Igen er det Sydkorea, som topper denne liste med en udbredelse på 37 procent af det hurtige net med hastigheder på eller over 25 megabit per sekund.

Du kan selv dykke ned i Akamai-tallene på selskabets State of The Internet-site.

Læs også:
Vores data-forbrug på det mobile bredbånd eksploderer: Så voldsomt stiger forbruget

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job