Direktør i e-Boks stopper: "Nu tager jeg nok en solid ferie, inden jeg begynder at se mig om efter noget nyt"

e-Boks-direktør siger farvel til butikken efter 15 år som chef. Han forlader skuden, uden at bestyrelsen har fundet en afløser.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint.

Administrerende direktør Henrik Andersen forlader efter 15 år e-Boks.

Virksomheden står dermed over for et direktørskifte, og bestyrelsen skal nu ud og finde en ny topchef. Der er nemlig ingen aftager på bedding.

Susanne Søndahl Wolff, chef for kommunikation og marketing i Norden. Er Henrik Andersen blevet fyret?

"Nej, det er han ikke. Han har selv valgt at give stafetten videre. Han har været direktør i 15 år, hvilket jo også er lang tid i den samme virksomhed."

Der er ikke fundet en afløser til hans stilling. Er beslutningen taget pludseligt?

"Den har været undervejs i noget tid."

Hvorfor er der så ikke fundet en afløser?

"Bestyrelsen arbejder stadig på at finde den rigtige person. Det kan godt tage lidt tid, men der arbejdes på sagen."

Lang ferie ellers ingen planer

Samme toner lyder fra hovedpersonen selv.

"Da jeg kom til e-Boks for 15 år siden, var der kun fire plancher og en kassekredit. I dag er det en stor forretning, så det er en meget anderledes arbejdsplads. Jeg har i et stykke tid overvejet situationen og fundet tidspunktet rigtigt nu. Der er et god regnskabsresultat for 2015, og der er en solid organisation. Der er ingen dramatik, blot ønsket om at prøve noget nyt," siger Henrik Andersen.

Kan man sige, at du er kørt sur i det?

"Nej, det kan man ikke sige. Jeg har været hos e-Boks i 15 år, og der er lang tid. Det er været en god arbejdsplads, men jeg trænger til at prøve noget nyt."

Har du nogen planer?

"Ikke konkrete planer. Jeg stopper stille og roligt hen over de kommende måneder. Herefter tager jeg nok en solid ferie, inden jeg begynder at se mig om efter noget nyt"," siger han til Computerworld.

I overgangsperioden indtil den nye direktør er udpeget, vil den daglige ledelse af selskabet ligge i hænderne på e-Boks ledergruppe - med direktør for forretningsudvikling Thomas Fjeldberg i spidsen som konstitueret direktør.

Henrik Andersen har været administrerende direktør for e-Boks siden 2001, og han har dermed været med helt fra virksomhedens start.

e-Boks har vundet Computerworlds Top 100-konkurrence flere gange og har samtidig gjort sig bemærket i en række forskellige kategorier som eksempelvis Danmarks bedste softwarevirksomhed og Danmarks bedste branchesoftwarevirksomhed.

Læs også:
Myndighed mangler 2,2 millioner it-tilmeldinger: Ingen grund til panik

Nu kan du logge ind på eBoks med dit fingeraftryk

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S