Elkjøp-direktør: Fona-butikker skifter navn til Elgiganten

Det er slut med Fona-navnet i Danmark med Elgigantens køb af selskabet.

Artikel top billede

Hvis konkurrence-myndighederne godkender norske Elkjøps køb af Fona, bliver det hæderkronede Fona-navn fjernet fra det danske landkort.

Sådan lyder meldingen fra Elkjøp Nordics koncern-chef, Jaan Ivar Semlitsch, som DR har talt med.

"Vi kommer til at omprofilere butikkerne til Elgiganten, som bliver varemærket. Fona som varemærke går bort," siger han.

Ifølge Jaan Ivar Semlitsch er de 10 Fona-butikker interessante for Elkjøp, fordi den norske koncerns danske islæt, Elgiganten, primært holder til huse i udkanten af de store byer, mens Fona-butikker er centralt placerede i midten af en række store byer.

Pengemangel

Elkjøp har i de seneste 10 år ejet 40 procent af Fona-koncernen, men valgte i februar at trække sig helt ud af bestyrelsen i det kriseramte danske selskab.

Det kan du læse mere om her: Storaktionær trækker sig fra kriseramte Fonas bestyrelse - se hans kryptiske begrundelse.

Fona gik i betalingsstandsning 1. februar på grund af pengemangel. Her iværksatte selskabet et forsøg på rekonstruktion.

Det førte først til beslutningen om at lukke alle Fona-butikker bortset fra otte - primært i hovedstadsområdet - og afskedige 282 ansatte.

Det kan du læse mere om her: Fyrer 282 medarbejdere: Kun otte Fona-butikker overlever.

Salget til Elgiganten-ejeren betyder imidlertid, at 10 Fona-butikker - og ikke otte som oprindeligt besluttet - overlever.

Du kan læse mere om deres placeringer her: Elgiganten overtager Fona

Fona vil i de kommende uger fokusere på at få lukket de resterende 46 butikker, der ligeledes skal tømmes for varer.

Det betyder, at Fona i de kommende vil sælge varer med store rabatter - kulminerende i ugen op til lukningen, hvor restererende varer vil kunne købes med helt op til 70 procent rabat.

Læs også:

Flere købere var interesserede i Fona: "Vi har selvfølgelig solgt til højestbydende"

Er fyringsrunde og butikslukninger nok? Slagsmålet om Fonas fremtid er langt fra slut

Debat: Lukker din lokale Fona - og hvad betyder det for dig?

Skæbnetime for Fona: Undgår konkurs med ny aftale - men stadig ekstremt usikker fremtid

Her er årsagen til Fonas betalingsstandsning - mindst to købere klar i kulissen

Overblik: Fona står på afgrundens rand - er en redning overhovedet mulig?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect