Elkjøp-direktør: Fona-butikker skifter navn til Elgiganten

Det er slut med Fona-navnet i Danmark med Elgigantens køb af selskabet.

Artikel top billede

Hvis konkurrence-myndighederne godkender norske Elkjøps køb af Fona, bliver det hæderkronede Fona-navn fjernet fra det danske landkort.

Sådan lyder meldingen fra Elkjøp Nordics koncern-chef, Jaan Ivar Semlitsch, som DR har talt med.

"Vi kommer til at omprofilere butikkerne til Elgiganten, som bliver varemærket. Fona som varemærke går bort," siger han.

Ifølge Jaan Ivar Semlitsch er de 10 Fona-butikker interessante for Elkjøp, fordi den norske koncerns danske islæt, Elgiganten, primært holder til huse i udkanten af de store byer, mens Fona-butikker er centralt placerede i midten af en række store byer.

Pengemangel

Elkjøp har i de seneste 10 år ejet 40 procent af Fona-koncernen, men valgte i februar at trække sig helt ud af bestyrelsen i det kriseramte danske selskab.

Det kan du læse mere om her: Storaktionær trækker sig fra kriseramte Fonas bestyrelse - se hans kryptiske begrundelse.

Fona gik i betalingsstandsning 1. februar på grund af pengemangel. Her iværksatte selskabet et forsøg på rekonstruktion.

Det førte først til beslutningen om at lukke alle Fona-butikker bortset fra otte - primært i hovedstadsområdet - og afskedige 282 ansatte.

Det kan du læse mere om her: Fyrer 282 medarbejdere: Kun otte Fona-butikker overlever.

Salget til Elgiganten-ejeren betyder imidlertid, at 10 Fona-butikker - og ikke otte som oprindeligt besluttet - overlever.

Du kan læse mere om deres placeringer her: Elgiganten overtager Fona

Fona vil i de kommende uger fokusere på at få lukket de resterende 46 butikker, der ligeledes skal tømmes for varer.

Det betyder, at Fona i de kommende vil sælge varer med store rabatter - kulminerende i ugen op til lukningen, hvor restererende varer vil kunne købes med helt op til 70 procent rabat.

Læs også:

Flere købere var interesserede i Fona: "Vi har selvfølgelig solgt til højestbydende"

Er fyringsrunde og butikslukninger nok? Slagsmålet om Fonas fremtid er langt fra slut

Debat: Lukker din lokale Fona - og hvad betyder det for dig?

Skæbnetime for Fona: Undgår konkurs med ny aftale - men stadig ekstremt usikker fremtid

Her er årsagen til Fonas betalingsstandsning - mindst to købere klar i kulissen

Overblik: Fona står på afgrundens rand - er en redning overhovedet mulig?

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S