Elgiganten overtager Fona

Norske Elkjøp, der ejer Elgiganten, overtager 10 Fona-butikker. Dermed bliver Elkjøp Nordic ejer af hele den del af Fona, der var udset til at overleve. Resten af Fona lukkes. Se de 10 butikker, der overlever her.

Artikel top billede

Selskabet bag Elgiganten, norske Elkjøp Nordic, overtager 10 Fona-butikker af den kriseramte Fona-kæde.

Fona meddelte fornylig, at kæden drejede nøglen om på langt de fleste af sine butikker som led i den akutte redningsplan, der for tiden er blevet iværksat.

Lukningerne ville samtidig føre til opsigelse af flere hundrede medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: Fyrer 282 medarbejdere: Kun otte Fona-butikker overlever.

De 10 butikker, som Elkjøp Nordic nu overtager, inkluderer samtlige de otte butikker, som Fona havde udset til at overleve. Hertil kommer henholdsvis butikken på Strøget i Aarhus samt på Nørreport i København.

Dermed overtager Elkjøp hele den tilbageværende Fona-forretning. Det norske selskab meddeler, at samtlige medarbejdere i de 10 butikker beholder deres job.

Koncernchef i Elkjøp, Jaan Ivar Semlitsch, begrunder købet med, at Elkjøp har gode erfaringer med bynære butikker i Norge og Sverige.

Dermed passer Fona-konceptet godt ind som et supplement til Elgiganten, hvis store varehuse altid ligger uden for by-midten.

"De store salgsvolumener vil fortsat komme fra vores 29 Elgiganten-varehuse placeret uden for bycentrum og fra nethandelen. Vi har imidlertid god erfaring fra Norge og Sverige med butikker i bycentrum, og derfor er vi glade for denne aftale," siger Jaan Ivar Semlitsch i en udsendt meddelelse.

Elkjøp kender Fona ganske udmærket, i det selskabet i de seneste 10 år har ejet omkring 40 procent af Fona.

Det vakte derfor en del opsigt, da Elkjøp i februar trak sig helt ud af Fonas bestyrelse netop som selskabets livstruende krise var brudt ud.

Det kan du læse mere om her: Storaktionær trækker sig fra kriseramte Fonas bestyrelse - se hans kryptiske begrundelse

Resten lukkes

F Group, der ejer Fona, vil i løbet af de kommende par måneder afvikle alle de resterende aktiviteter i selskabet.

Det betyder med andre ord, at de resterende 46 Fona-butikker planmæssigt lukker og sluker. F Group meddeler, at selskabet er i fuld gang med at finde løsninger med udlejere og nye lejere af de pågældende butikker.

Elkjøp overtager følgende Fona-butikker:

- Strøget i København.

- Strøget i Aarhus.

- Lyngby Storcenter nord for København.

- Frederiksberg.

- Rødovre.

- Fisketorvet i København.

- Hørsholm.

- Nørreport i København.

- Nytorv i Aalborg.

- Østerbro i København.

Fona gik i betalingsstandsning i begyndelsen af februar, efter selskabet var løbet tør for penge som følge af hård konkurrence.

Dengang meddelte ejerkredsen, at løsningen kunne være 'en ny stærk partner eller ejer, der kan tilføre virksomheden kapital," hed det.

Det kan du læse mere om her: Fona går i betalingsstandsning: Skal finde ny kapital for at undgå konkurs

Parterne meddeler, at købet skal godkendes af de danske konkurrence-myndigheder, da Elgiganten i forvejen er stor på det danske marked.

Ifølge dem er der således i første omgang tale om en 'princip-aftale,' som de imidlertid forventer kan godkendes inden for 'rimelig tid.'

Læs også:

På besøg i tre Fona-butikker: Fire kunder købte tilsammen én cd og ét iPhone-cover

Overblik: Fona står på afgrundens rand - er en redning overhovedet mulig?

Er fyringsrunde og butikslukninger nok? Slagsmålet om Fonas fremtid er langt fra slut

Her er de mulige - og mest sandsynlige - købere af Fona

Debat: Lukker din lokale Fona - og hvad betyder det for dig?

Fona-ansatte måtte læse om massefyringer i pressen

Her er årsagen til Fonas betalingsstandsning - mindst to købere klar i kulissen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS