Elgiganten overtager Fona

Norske Elkjøp, der ejer Elgiganten, overtager 10 Fona-butikker. Dermed bliver Elkjøp Nordic ejer af hele den del af Fona, der var udset til at overleve. Resten af Fona lukkes. Se de 10 butikker, der overlever her.

Artikel top billede

Selskabet bag Elgiganten, norske Elkjøp Nordic, overtager 10 Fona-butikker af den kriseramte Fona-kæde.

Fona meddelte fornylig, at kæden drejede nøglen om på langt de fleste af sine butikker som led i den akutte redningsplan, der for tiden er blevet iværksat.

Lukningerne ville samtidig føre til opsigelse af flere hundrede medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: Fyrer 282 medarbejdere: Kun otte Fona-butikker overlever.

De 10 butikker, som Elkjøp Nordic nu overtager, inkluderer samtlige de otte butikker, som Fona havde udset til at overleve. Hertil kommer henholdsvis butikken på Strøget i Aarhus samt på Nørreport i København.

Dermed overtager Elkjøp hele den tilbageværende Fona-forretning. Det norske selskab meddeler, at samtlige medarbejdere i de 10 butikker beholder deres job.

Koncernchef i Elkjøp, Jaan Ivar Semlitsch, begrunder købet med, at Elkjøp har gode erfaringer med bynære butikker i Norge og Sverige.

Dermed passer Fona-konceptet godt ind som et supplement til Elgiganten, hvis store varehuse altid ligger uden for by-midten.

"De store salgsvolumener vil fortsat komme fra vores 29 Elgiganten-varehuse placeret uden for bycentrum og fra nethandelen. Vi har imidlertid god erfaring fra Norge og Sverige med butikker i bycentrum, og derfor er vi glade for denne aftale," siger Jaan Ivar Semlitsch i en udsendt meddelelse.

Elkjøp kender Fona ganske udmærket, i det selskabet i de seneste 10 år har ejet omkring 40 procent af Fona.

Det vakte derfor en del opsigt, da Elkjøp i februar trak sig helt ud af Fonas bestyrelse netop som selskabets livstruende krise var brudt ud.

Det kan du læse mere om her: Storaktionær trækker sig fra kriseramte Fonas bestyrelse - se hans kryptiske begrundelse

Resten lukkes

F Group, der ejer Fona, vil i løbet af de kommende par måneder afvikle alle de resterende aktiviteter i selskabet.

Det betyder med andre ord, at de resterende 46 Fona-butikker planmæssigt lukker og sluker. F Group meddeler, at selskabet er i fuld gang med at finde løsninger med udlejere og nye lejere af de pågældende butikker.

Elkjøp overtager følgende Fona-butikker:

- Strøget i København.

- Strøget i Aarhus.

- Lyngby Storcenter nord for København.

- Frederiksberg.

- Rødovre.

- Fisketorvet i København.

- Hørsholm.

- Nørreport i København.

- Nytorv i Aalborg.

- Østerbro i København.

Fona gik i betalingsstandsning i begyndelsen af februar, efter selskabet var løbet tør for penge som følge af hård konkurrence.

Dengang meddelte ejerkredsen, at løsningen kunne være 'en ny stærk partner eller ejer, der kan tilføre virksomheden kapital," hed det.

Det kan du læse mere om her: Fona går i betalingsstandsning: Skal finde ny kapital for at undgå konkurs

Parterne meddeler, at købet skal godkendes af de danske konkurrence-myndigheder, da Elgiganten i forvejen er stor på det danske marked.

Ifølge dem er der således i første omgang tale om en 'princip-aftale,' som de imidlertid forventer kan godkendes inden for 'rimelig tid.'

Læs også:

På besøg i tre Fona-butikker: Fire kunder købte tilsammen én cd og ét iPhone-cover

Overblik: Fona står på afgrundens rand - er en redning overhovedet mulig?

Er fyringsrunde og butikslukninger nok? Slagsmålet om Fonas fremtid er langt fra slut

Her er de mulige - og mest sandsynlige - købere af Fona

Debat: Lukker din lokale Fona - og hvad betyder det for dig?

Fona-ansatte måtte læse om massefyringer i pressen

Her er årsagen til Fonas betalingsstandsning - mindst to købere klar i kulissen

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job