Syd Energi har investeret fem milliarder i fiber - men det kniber med tilslutningerne

Syd Energi, der ejer Stofa, har siden 2009 investeret fem milliarder kroner i fiber, men har svært ved at bevare tilslutningshastigheden.

Artikel top billede

Energi- og telekoncernen Syd Energi, der også står bag Stofa, sætter nu skrappere krav op for, hvornår der skal graves mere fiber ned i jorden i selskabets dækningsområder.

Det skriver selskabet i det netop offentliggjorte årsregnskab for 2015.

"SE har siden 2009 investeret cirka fem milliarder kroner i udrulning af lynhurtigt fibernet. Vi må dog erkende, at vi ikke kan opretholde tidligere års høje tilslutningshastighed, selvom dataforbruget stiger eksplosivt."

"Derfor må vi prioritere vores investeringsmidler og graver fremadrettet der, hvor andelshavere ønsker at tage fibernettet i anvendelse. Konkret begynder vi at grave, når mindst 40 procent af beboerne et område ønsker tilslutning," skriver SE i årsregnskabet.

Læs også: Så mange danskere har fået fiber-bredbånd i de seneste 10 år

Der er dog ikke tale om, at SE stopper med de store fiberinvesteringer, blot om lidt strengere krav i forhold til, hvornår der skal graves.

"Den fortsatte udrulning af fiberbredbåndet i Syd- og Sønderjylland fortsætter, og ved udgangen af 2015 har vi gravet ud til cirka 235.000 husstande, svarende til knap 81 procent af den samlede målsætning."

"Det samlede fiberprojekt betragtes som færdigt, når der er opnået 97 procent dækning af samtlige syddanske andelshavere (cirka 283.000 husstande og virksomheder), og det tilstræbes, at de resterende cirka 10.000 kan tilbydes en alternativ løsning," lyder det fra SE.

Her er resultatet

SE's forretning er delt nogenlunde ligeligt mellem energi & klima og telekommunikation i form af Stofa-forretningen.

"Begge markeder er i disse år hårdt ramt af faldende priser og stigende konkurrence," lyder det fra SE.

SE's omsætning i 2015 landede på knap 4,2 milliarder kroner, en smule bedre end året før.

SE's EBITDA - overskud før skat, afskrivninger og renter - landede på 930 millioner kroner, 305 millioner bedre end året år.

SE ender dog alligevel med et underskud på bundlinjen på 46 millioner kroner ifølge årsrapporten.

Vi gerne konsolidere

SE skriver også i årsrapporten om de konsolideringer, selskabet er involveret i - og at de finder sted med god grund.

"Ligesom SE er med til at konsolidere energibranchen, vil vi også være med til at styre den nødvendige konsolidering af bredbånds- og tv-markedet."

"Det er en del af vores mission at skabe bedre digitale oplevelser, og som markedet udvikler sig, skal der skala og stordrift til for at lykkes med dette."

"Med to strategiske samarbejdsaftaler med henholdsvis Sydfyns Elforsyning og Verdo Tele har vi vist, at vi har evnen og viljen til at tage en styrende rolle i konsolideringen - også på disse markeder."

Samtidig er SE også igang med at forsøge at fusionere med Nyfors. Det skal dog først godkendes af konkurrencemyndighederne.

"Stofa kan i øvrigt glæde sig over en god udvikling i forhold til produktudvikling- og lancering efter et lidt stille overgangsår i 2014. Ikke mindst har vi påbegyndt udviklingen af Stofa MitTv, som fra foråret 2016 giver danske tv-seere reelt frit valg," står der desuden i årsregnskabet.

Læs også:

Så mange danskere har fået fiber-bredbånd i de seneste 10 år

Vejen banet for stor dansk fiber-fusion

Syd Energi køber Stofa

Omsætning dykker: Hård kamp om bredbånds- og tv-kunderne gør ondt på Stofa

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Softwareudvikler med AI erfaring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S