Syd Energi har investeret fem milliarder i fiber - men det kniber med tilslutningerne

Syd Energi, der ejer Stofa, har siden 2009 investeret fem milliarder kroner i fiber, men har svært ved at bevare tilslutningshastigheden.

Artikel top billede

Energi- og telekoncernen Syd Energi, der også står bag Stofa, sætter nu skrappere krav op for, hvornår der skal graves mere fiber ned i jorden i selskabets dækningsområder.

Det skriver selskabet i det netop offentliggjorte årsregnskab for 2015.

"SE har siden 2009 investeret cirka fem milliarder kroner i udrulning af lynhurtigt fibernet. Vi må dog erkende, at vi ikke kan opretholde tidligere års høje tilslutningshastighed, selvom dataforbruget stiger eksplosivt."

"Derfor må vi prioritere vores investeringsmidler og graver fremadrettet der, hvor andelshavere ønsker at tage fibernettet i anvendelse. Konkret begynder vi at grave, når mindst 40 procent af beboerne et område ønsker tilslutning," skriver SE i årsregnskabet.

Læs også: Så mange danskere har fået fiber-bredbånd i de seneste 10 år

Der er dog ikke tale om, at SE stopper med de store fiberinvesteringer, blot om lidt strengere krav i forhold til, hvornår der skal graves.

"Den fortsatte udrulning af fiberbredbåndet i Syd- og Sønderjylland fortsætter, og ved udgangen af 2015 har vi gravet ud til cirka 235.000 husstande, svarende til knap 81 procent af den samlede målsætning."

"Det samlede fiberprojekt betragtes som færdigt, når der er opnået 97 procent dækning af samtlige syddanske andelshavere (cirka 283.000 husstande og virksomheder), og det tilstræbes, at de resterende cirka 10.000 kan tilbydes en alternativ løsning," lyder det fra SE.

Her er resultatet

SE's forretning er delt nogenlunde ligeligt mellem energi & klima og telekommunikation i form af Stofa-forretningen.

"Begge markeder er i disse år hårdt ramt af faldende priser og stigende konkurrence," lyder det fra SE.

SE's omsætning i 2015 landede på knap 4,2 milliarder kroner, en smule bedre end året før.

SE's EBITDA - overskud før skat, afskrivninger og renter - landede på 930 millioner kroner, 305 millioner bedre end året år.

SE ender dog alligevel med et underskud på bundlinjen på 46 millioner kroner ifølge årsrapporten.

Vi gerne konsolidere

SE skriver også i årsrapporten om de konsolideringer, selskabet er involveret i - og at de finder sted med god grund.

"Ligesom SE er med til at konsolidere energibranchen, vil vi også være med til at styre den nødvendige konsolidering af bredbånds- og tv-markedet."

"Det er en del af vores mission at skabe bedre digitale oplevelser, og som markedet udvikler sig, skal der skala og stordrift til for at lykkes med dette."

"Med to strategiske samarbejdsaftaler med henholdsvis Sydfyns Elforsyning og Verdo Tele har vi vist, at vi har evnen og viljen til at tage en styrende rolle i konsolideringen - også på disse markeder."

Samtidig er SE også igang med at forsøge at fusionere med Nyfors. Det skal dog først godkendes af konkurrencemyndighederne.

"Stofa kan i øvrigt glæde sig over en god udvikling i forhold til produktudvikling- og lancering efter et lidt stille overgangsår i 2014. Ikke mindst har vi påbegyndt udviklingen af Stofa MitTv, som fra foråret 2016 giver danske tv-seere reelt frit valg," står der desuden i årsregnskabet.

Læs også:

Så mange danskere har fået fiber-bredbånd i de seneste 10 år

Vejen banet for stor dansk fiber-fusion

Syd Energi køber Stofa

Omsætning dykker: Hård kamp om bredbånds- og tv-kunderne gør ondt på Stofa

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest