Danske Bank advarer om ny fup-SMS: Forsøger at narre MobilePay-brugerne

Den uhyre populære løsning til mobile pengeoverførsler, MobilePay, bliver i øjeblikket forsøgt udnyttet via en fup-SMS.

Artikel top billede

(Foto: Claus Sjödin)

Danske Banks MobilePay-løsning er efterhånden blevet så populær blandt danskerne, at også de it-kriminelle forsøger at udnytte den massive udbredelse.

Det er i hvert fald, hvad der er tilfældet med en ny SMS, der netop nu er i omløb.

"Ny svindel-SMS i omløb! Den ser ud til at komme fra MobilePay - det gør den ikke," advarer Danske Bank i et opslag på Facebook.

Banken forklarer, hvordan de kriminelle forsøger at udføre fupnummeret:

"Svindlerne vil have dig ind i MobilePay, og håber på, at din telefon er inficeret med såkaldt malware."

"Er den det, kan du møde en falsk MobilePay-side, som beder om koder og et billede af dit NemID," lyder det fra Danske Bank, der også har postet et billede, der viser den pågældende SMS.

Derudover lyder opfordringen fra Danske Bank på Facebook:

"Kender du nogen, der ved en fejl er kommet til at sende NemID og koder, skal de kontakte deres bank."

"Du har virus på din telefon"

Det er kun et par måneder siden, at Computerworld sidst kunne fortælle om en fup-SMS, der tikkede ind på danske Android-telefoner og blandt andet forsøgte at gå efter brugernes NemID og MobilePay.

Det oplyses ikke, hvor mange danskere, der har modtaget den nye fup-SMS, men i debatten under Danske Banks Facebook-opslag, kan flere nikke genkendende til fupnummeret:

"Den er ret nem at tro på. Jeg var tæt på, da den blev ved at poppe op. Stoppede dog, da den bad om mine data," skriver en MobilePay-bruger.

Hertil svarer Danske Banks support:

"Godt at høre, du nåede at stoppe. Bare husk at din telefon er inficeret med virus, så det er en god ide at få den renset. Ellers kan du risikere at få andre ubehagelige overraskelser."

Læs også:

Derfor bliver din MobilePay-app opdateret hele tiden

Farlig sms havner i danske Android-telefoner: Går direkte efter dit NemID og Mobilepay

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS