Ericsson sparer og fyrer for milliarder - men det er ikke nok: Nye indgreb på vej

Netværksgiganten Ericsson finder det nødvendigt at sætte yderligere fart på transformationen af selskabet, og er på vej med omfattende omstruktureringer og milliardbesparelser.

Artikel top billede

Den svenske tele- og netværksgigant Ericsson har i flere år været i gang med spareøvelser i milliardklassen - den seneste fra 2014 indebar, at der skulle spares omkring 7,2 milliarder danske kroner over et par år.

Men det går ikke hurtigt nok med at trimme selskabet, og derfor lægger Ericsson nu an til nye omfattende indgreb.

I en udsendt meddelelse til investorerne forklares det, at Ericsson sætter fart på transformationen for at skabe vækst og øge indtjeningen.

"Vi er ikke tilfredse med udviklingen i vores generelle vækst og indtjeningen over de seneste år. Vi annoncerer i dag yderligere tiltag for at accelerere eksekveringen af strategien og drive væksten og effektivitet på tværs af selskabet endnu mere frem," udtaler Hans Vestberg, der er CEO i Ericsson. 

Nye fyringer på vej

Selvom det ikke fremgår direkte af meddelelsen fra Ericsson, er det svært ikke at se endnu flere fyringer blive en konsekvens af de nye tiltag.

"Vi vil skabe en mere lean og fit organisation for at imødekomme behovet hos forskellige kundesegmenter og hurtigere kunne gribe muligheder på markedet," lyder det blandt andet fra direktøren.

Ericsson vil derfor fra om få måneder indføre en helt nu struktur i koncernen, der fremover får fem overordnede forretningsenheder.

Kerneforretningen består af de to enheder Business Unit Network Products og Business Unit Networks Services.

Derudover er der Business Unit IT & Cloud Products og Business Unit IT & Cloud Services og en helt ny enhed, Business Unit Media.

Ericsson skriver, at koncernen vil levere besparelser på omkring ni milliarder svenske kroner frem mod 2017.

"Den nye organisationer designet til at forbedre effektiviteten og omkostnings-strukturerne via mere end-to-end og mindre overlap på tværs af porteføljer og kompetencer," lyder beskeden fra Ericsson.

Ericsson Danmark er skrumpet

Ericsson har samtidig udsendt en meddelelse om en række omrokeringer i det øverste ledelseslag.

Hans Vestberg selv, der har haft CEO-posten siden 2010, bliver dog siddende i direktørstolen i koncernen.

Ericsson har i dag omkring 115.000 ansatte fordelt på 180 lande. I det seneste årsregnskab var omsætningen på omkring 192 milliarder danske kroner.

I 2012 var der næsten 128.000 ansatte i selskabet.

Ercisson Danmark er også skrumpet betydeligt i de seneste 10 år.

I 2009 blev afdelingen i Struer lukket ned, og cirka 200 medarbejdere mistede dengang jobbet.

Så sent som i 2011 var der dog stadig 368 ansatte i Ericsson - er antal der var skrumpet til 145 i årsregnskabet for 2014.

Sidste år i januar kom der ny administrerende direktør i den danske afdeling af Ericsson, da Lars Tofft blev erstattet af Jørgen Alsing.

Jørgen Alsing er samtidig også direktør for Managed Services Practice i regionen Nordeuropa og Centralasien.

Nokia fyrer også

Ericsson er i øvrigt langt fra det eneste netværksselskab, der er i gang med markante spare- og effektiviseringsøvelser.

Nokia er efter opkøbet af Alcatel-Lucent klar til en omfattende trimning af selskabet, der vil komme til at koste et stort antal medarbejdere jobbet.

Nokia har meddelt, at der skal spares 900 millioner euro - omkring 6,7 milliarder danske kroner - i driftsomkostninger i 2018 i relation til købet af Alcatel-Lucent. Læs mere om det her.

Læs også:

Fyringer på vej hos Ericsson: Sådan skal der spares milliarder

Tele-nedsmeltning i Sverige: Så mange mister jobbet hos Sony Mobile og Ericsson

Ny administrerende direktør i Ericsson Danmark

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S