Stortest af 19 antivirusprogrammer: Disse programmer beskytter din maskine bedst lige nu

En håndfuld antivirusprogrammer klarer beskyttelsesopgaven til topkarakter, mens Microsofts sikkerhedsprogram ender som nummer sjok. Se listen over de programmer, der klarer sig bedst lige netop nu.

Artikel top billede

Kilde: AV-Comparatives.

Sikkerhedssituationen på din computer bevæger sig hele tiden i takt med, at der kommer flere og nye angrebsmetoder, der vil bryde igennem din software-barriere.

Derfor arbejder den uafhængige testorganisation AV-Comparatives med et begreb, den kalder for Real-World Protection i sine test.

I praksis betyder det, at man i testen af antivirusprogrammerne forsøger, at ramme så tæt som mulig på den situation, som du står i hver eneste dag.

Det gør testfolkene ved hele tiden at tilføje de nyeste trusler til det testmateriale som av-programmerne fodres med.

Derfor opdateres testresultaterne også hver eneste måned, så både producenter og brugere kan følge med i, hvilket program, der i øjeblikket klarer sig bedst.

Den nyeste udgave er med testresultaterne fra marts. Testen omfatter 449 testeksempler.

Læs også: Morten Mogensens firma blev forsøgt svindlet, men snød selv svindleren: "Vi tager det som en oplevelse"

Der er testet på en Windows 7 Home Premium-maskine med SP1,  hvor alle tredjepartsprogrammerne er opdateret. Det er eksempelvis Adobe-programmer og Java.

Fokus i denne test har været på detektionsrate, eller med andre ord, hvor mange procent af de ondsindede koder programmerne kan opdage.

På graferne herunder kan du blandt andet se, at der er en stribe producenter, der klarer sig ganske godt.

Avira, BitDefender, F-Secure og Trend Micro gør således rent bord, de opdager alle de ondsindede koder, der proppes gennem testprogrammerne.

AVG er også godt med.

I den modsatte ende af skalaen går det knap så godt for Microsoft, der ender som nummer sjok med deres Securety Essentials version 4.8.

Ligeledes er det lidt overraskende, at det russiskproducerede Kaspersky-program befinder sig midt i feltet. Programmet plejer, at placerer sig i toppen af feltet.

Software-test er naturligvis ikke den endegyldige sandhed, men dog en strømpil, der viser et øjebliksbillede af, hvordan de enkelte programmer klarer sig under de valgte testkriterier.

Det er ligeledes ikke alle producenter, der har haft lyst til at deltage eller mulighed for at være med.

Det er således ikke en komplet test, men et solidt overblik over hvilke programmer, der er gode til at klare truslerne lige nu.

Læs også: Ramt af ransomware: Den dag hackere krypterede 8.000 dokumenter på Aage Krogsdams computer

Du kan også selv klikke forbi AV-Comparatives webside, hvor du på en interaktiv grafik kan vælge forskellige parametre for, hvordan de forskellige programmer skal sammenlignes med hinanden.

Ligeledes finder du alle mulige andre test af sikkerhedsprogrammer på websiden.

Læs også:
Antivirus-producent: Vi sælger din surf-historik til reklamefirmaer

Retten til dit privatliv er et spil uden regler - og du har intet at skulle have sagt

Sikkerhedsfolk indrømmer: Vi udviklede malware for at ramme konkurrenterne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Business Cloud Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension