Advarsel til Apple-brugerne: Dansk fup-mail i omløb - se den her

It-svindlere forsøger i øjeblikket ved hjælp af en udspekuleret, dansk phishing-mail at ramme de mange Apple-brugere.

Artikel top billede

En Computerworld-læser gør opmærksom på en ny phishing-mail, der er på dansk og foregiver at komme fra Apple.

Svindlerne forsøger at narre ofrene til at tro, at Apple har sendt dem en mail vedrørende et dyrt app-køb, som de så "heldigvis" har mulighed for at annullere ved at klikke på et link.

Mailen, som Computerworld har fået tilsendt, og som læseren også beskriver her, går på, at modtageren skulle have købt appen TomTom Premium HD den 25. april 2016.

Prisen er på 599 kroner.

Andre beretter desuden at have modtaget en lignende mail, blot med udgangspunkt i et køb af Navigon Navigation-appen.

Det er langt fra første gang, at Apple er udgangspunkt for fup-mails af denne type, og flere steder på nettet er der også debat om netop denne TomTom-relaterede mail, der altså ikke komme fra Apple, men forsøger at narre brugerne til at tro det - nu også i en dansk udgave.

Her er mailen:

Sådan spotter du svindel

Hvis du er i tvivl om, hvorvidt den Apple-mail, du har modtaget, er ægte, kan du tjekke Apples guide til at vurdere dette.

Her fremgår det blandt andet, at Apple aldrig vil bede dig om fortrolige oplysninger via email, og at Apple-mails med links, der ikke henviser til Apples sider, ikke kommer fra Apple.

Apple skriver blandt andet:

"En ‘phishing'-hacker opretter avancerede websteder, der ligner iTunes, med det ene formål at indsamle dine kontooplysninger. Ofte vil du i en falsk e-mail blive bedt om at klikke på en henvisning og besøge et af disse phishing-websteder for at ‘opdatere dine kontooplysninger'."

"Generelt foregår alle kontorelaterede aktiviteter direkte i iTunes-programmet og ikke via en webbrowser. Hvis du bliver bedt om at opdatere dine kontooplysninger, skal du kun gøre det i iTunes eller på en autoriseret side på Apple.com, f.eks. en Apple Store-butik på internettet."

Hvis du selv har modtaget en phishing-mail, der forsøger at udnytte, at du er Apple-bruger, kan du melde det her.

Læs også:

Pas på, Apple-brugere: Så god er den farlige snydemail

Phishing-angreb mod Rigshospitalet: Svindlerne sendte fup-mail - og fulgte op med telefonopkald

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job