Advarsel til Apple-brugerne: Dansk fup-mail i omløb - se den her

It-svindlere forsøger i øjeblikket ved hjælp af en udspekuleret, dansk phishing-mail at ramme de mange Apple-brugere.

Artikel top billede

En Computerworld-læser gør opmærksom på en ny phishing-mail, der er på dansk og foregiver at komme fra Apple.

Svindlerne forsøger at narre ofrene til at tro, at Apple har sendt dem en mail vedrørende et dyrt app-køb, som de så "heldigvis" har mulighed for at annullere ved at klikke på et link.

Mailen, som Computerworld har fået tilsendt, og som læseren også beskriver her, går på, at modtageren skulle have købt appen TomTom Premium HD den 25. april 2016.

Prisen er på 599 kroner.

Andre beretter desuden at have modtaget en lignende mail, blot med udgangspunkt i et køb af Navigon Navigation-appen.

Det er langt fra første gang, at Apple er udgangspunkt for fup-mails af denne type, og flere steder på nettet er der også debat om netop denne TomTom-relaterede mail, der altså ikke komme fra Apple, men forsøger at narre brugerne til at tro det - nu også i en dansk udgave.

Her er mailen:

Sådan spotter du svindel

Hvis du er i tvivl om, hvorvidt den Apple-mail, du har modtaget, er ægte, kan du tjekke Apples guide til at vurdere dette.

Her fremgår det blandt andet, at Apple aldrig vil bede dig om fortrolige oplysninger via email, og at Apple-mails med links, der ikke henviser til Apples sider, ikke kommer fra Apple.

Apple skriver blandt andet:

"En ‘phishing'-hacker opretter avancerede websteder, der ligner iTunes, med det ene formål at indsamle dine kontooplysninger. Ofte vil du i en falsk e-mail blive bedt om at klikke på en henvisning og besøge et af disse phishing-websteder for at ‘opdatere dine kontooplysninger'."

"Generelt foregår alle kontorelaterede aktiviteter direkte i iTunes-programmet og ikke via en webbrowser. Hvis du bliver bedt om at opdatere dine kontooplysninger, skal du kun gøre det i iTunes eller på en autoriseret side på Apple.com, f.eks. en Apple Store-butik på internettet."

Hvis du selv har modtaget en phishing-mail, der forsøger at udnytte, at du er Apple-bruger, kan du melde det her.

Læs også:

Pas på, Apple-brugere: Så god er den farlige snydemail

Phishing-angreb mod Rigshospitalet: Svindlerne sendte fup-mail - og fulgte op med telefonopkald

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura