Kæmpe-projekt: EU sætter 7,5 milliarder kroner af til it-projekt

EU smider 7,5 milliarder kroner ind i kæmpeprojekt til udvikling af it-teknologi, der skal bringe Europa i spidsen for it-udvikling.

Artikel top billede

EU Kommissionen er på vej med en milliard euro - knap 7,5 milliarder kroner til udviklingen af nye teknologier inden for kvante-computing, der skal være med til at styrke Europas konkurrence-evne i den digitale økonomi.

Pengene skal gå til projektet Quantum Flagship, der er i familie med de to øvrige 'flagship'-projekter under EU, udviklingen af supermaterialet graphene og udvikling af små robotter til blodbanerne.

Dem kan du læse mere om her: Her er EU's supersatsninger: Investerer milliarder i it.

Den nye investering sigter mod at 'placere Europa i spidsen af den anden kvante-revolution og dermed bringe forandringsrelaterede fordele til videnskaberne, erhvervslivet og samfundet," som det lyder fra EU.

Der har længe været udviklet på kvante-computere, der ventes at være mange gange hurtigere end nutidens computere.

Nutidens computere bygger på transistorer, der håndterer informationer i form af bits (0'er og 1'ere).

Kvante-teknologien bygger på, at informationerne håndteres via bittesmå såkaldte qubits, der kan være både 0'ere og 1'ere samtidig ('super-positionering').

Det øger performance betydeligt - i hvert fald i teorien - for det har vist sig en betydelig udfordring at bygge velfungerende systemer.

Når EU Kommissionen taler om 'den anden kvante-revolution,' så bygger det på, at 'den første kvante-revolution' omfattede tilegnelsen af viden om de fysiske love på området.

Ifølge EU har den indledende forskning ført til banebrydende opfindelser, hedder det i et arbejdsdokument, som du kan læse her: Commission staff working document on Quantum Technologies.

En væsentlig del af Quantum Flagship-projektet bliver etableringen af et forum, hvor videnskabsmænd, erhvervsliv og andre kan mødes virtuelt og lagre, håndtere, analysere og anvende forsknings-data.

EU oplyser, at EU gennem de seneste 20 år har investeret 4,1 milliarder kroner i kvante-computer-området.

Du kan læse EU's store strategi-papir på området her: Quantum Manifesto.

Læs også:

Google vil udvikle kunstig intelligens med kvantecomputer

Disse computer-projekter er de vigtigste i verdenshistorien

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS