Kæmpe-projekt: EU sætter 7,5 milliarder kroner af til it-projekt

EU smider 7,5 milliarder kroner ind i kæmpeprojekt til udvikling af it-teknologi, der skal bringe Europa i spidsen for it-udvikling.

Artikel top billede

EU Kommissionen er på vej med en milliard euro - knap 7,5 milliarder kroner til udviklingen af nye teknologier inden for kvante-computing, der skal være med til at styrke Europas konkurrence-evne i den digitale økonomi.

Pengene skal gå til projektet Quantum Flagship, der er i familie med de to øvrige 'flagship'-projekter under EU, udviklingen af supermaterialet graphene og udvikling af små robotter til blodbanerne.

Dem kan du læse mere om her: Her er EU's supersatsninger: Investerer milliarder i it.

Den nye investering sigter mod at 'placere Europa i spidsen af den anden kvante-revolution og dermed bringe forandringsrelaterede fordele til videnskaberne, erhvervslivet og samfundet," som det lyder fra EU.

Der har længe været udviklet på kvante-computere, der ventes at være mange gange hurtigere end nutidens computere.

Nutidens computere bygger på transistorer, der håndterer informationer i form af bits (0'er og 1'ere).

Kvante-teknologien bygger på, at informationerne håndteres via bittesmå såkaldte qubits, der kan være både 0'ere og 1'ere samtidig ('super-positionering').

Det øger performance betydeligt - i hvert fald i teorien - for det har vist sig en betydelig udfordring at bygge velfungerende systemer.

Når EU Kommissionen taler om 'den anden kvante-revolution,' så bygger det på, at 'den første kvante-revolution' omfattede tilegnelsen af viden om de fysiske love på området.

Ifølge EU har den indledende forskning ført til banebrydende opfindelser, hedder det i et arbejdsdokument, som du kan læse her: Commission staff working document on Quantum Technologies.

En væsentlig del af Quantum Flagship-projektet bliver etableringen af et forum, hvor videnskabsmænd, erhvervsliv og andre kan mødes virtuelt og lagre, håndtere, analysere og anvende forsknings-data.

EU oplyser, at EU gennem de seneste 20 år har investeret 4,1 milliarder kroner i kvante-computer-området.

Du kan læse EU's store strategi-papir på området her: Quantum Manifesto.

Læs også:

Google vil udvikle kunstig intelligens med kvantecomputer

Disse computer-projekter er de vigtigste i verdenshistorien

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics