Kæmpe-projekt: EU sætter 7,5 milliarder kroner af til it-projekt

EU smider 7,5 milliarder kroner ind i kæmpeprojekt til udvikling af it-teknologi, der skal bringe Europa i spidsen for it-udvikling.

Artikel top billede

EU Kommissionen er på vej med en milliard euro - knap 7,5 milliarder kroner til udviklingen af nye teknologier inden for kvante-computing, der skal være med til at styrke Europas konkurrence-evne i den digitale økonomi.

Pengene skal gå til projektet Quantum Flagship, der er i familie med de to øvrige 'flagship'-projekter under EU, udviklingen af supermaterialet graphene og udvikling af små robotter til blodbanerne.

Dem kan du læse mere om her: Her er EU's supersatsninger: Investerer milliarder i it.

Den nye investering sigter mod at 'placere Europa i spidsen af den anden kvante-revolution og dermed bringe forandringsrelaterede fordele til videnskaberne, erhvervslivet og samfundet," som det lyder fra EU.

Der har længe været udviklet på kvante-computere, der ventes at være mange gange hurtigere end nutidens computere.

Nutidens computere bygger på transistorer, der håndterer informationer i form af bits (0'er og 1'ere).

Kvante-teknologien bygger på, at informationerne håndteres via bittesmå såkaldte qubits, der kan være både 0'ere og 1'ere samtidig ('super-positionering').

Det øger performance betydeligt - i hvert fald i teorien - for det har vist sig en betydelig udfordring at bygge velfungerende systemer.

Når EU Kommissionen taler om 'den anden kvante-revolution,' så bygger det på, at 'den første kvante-revolution' omfattede tilegnelsen af viden om de fysiske love på området.

Ifølge EU har den indledende forskning ført til banebrydende opfindelser, hedder det i et arbejdsdokument, som du kan læse her: Commission staff working document on Quantum Technologies.

En væsentlig del af Quantum Flagship-projektet bliver etableringen af et forum, hvor videnskabsmænd, erhvervsliv og andre kan mødes virtuelt og lagre, håndtere, analysere og anvende forsknings-data.

EU oplyser, at EU gennem de seneste 20 år har investeret 4,1 milliarder kroner i kvante-computer-området.

Du kan læse EU's store strategi-papir på området her: Quantum Manifesto.

Læs også:

Google vil udvikle kunstig intelligens med kvantecomputer

Disse computer-projekter er de vigtigste i verdenshistorien

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision