Kæmpe-projekt: EU sætter 7,5 milliarder kroner af til it-projekt

EU smider 7,5 milliarder kroner ind i kæmpeprojekt til udvikling af it-teknologi, der skal bringe Europa i spidsen for it-udvikling.

Artikel top billede

EU Kommissionen er på vej med en milliard euro - knap 7,5 milliarder kroner til udviklingen af nye teknologier inden for kvante-computing, der skal være med til at styrke Europas konkurrence-evne i den digitale økonomi.

Pengene skal gå til projektet Quantum Flagship, der er i familie med de to øvrige 'flagship'-projekter under EU, udviklingen af supermaterialet graphene og udvikling af små robotter til blodbanerne.

Dem kan du læse mere om her: Her er EU's supersatsninger: Investerer milliarder i it.

Den nye investering sigter mod at 'placere Europa i spidsen af den anden kvante-revolution og dermed bringe forandringsrelaterede fordele til videnskaberne, erhvervslivet og samfundet," som det lyder fra EU.

Der har længe været udviklet på kvante-computere, der ventes at være mange gange hurtigere end nutidens computere.

Nutidens computere bygger på transistorer, der håndterer informationer i form af bits (0'er og 1'ere).

Kvante-teknologien bygger på, at informationerne håndteres via bittesmå såkaldte qubits, der kan være både 0'ere og 1'ere samtidig ('super-positionering').

Det øger performance betydeligt - i hvert fald i teorien - for det har vist sig en betydelig udfordring at bygge velfungerende systemer.

Når EU Kommissionen taler om 'den anden kvante-revolution,' så bygger det på, at 'den første kvante-revolution' omfattede tilegnelsen af viden om de fysiske love på området.

Ifølge EU har den indledende forskning ført til banebrydende opfindelser, hedder det i et arbejdsdokument, som du kan læse her: Commission staff working document on Quantum Technologies.

En væsentlig del af Quantum Flagship-projektet bliver etableringen af et forum, hvor videnskabsmænd, erhvervsliv og andre kan mødes virtuelt og lagre, håndtere, analysere og anvende forsknings-data.

EU oplyser, at EU gennem de seneste 20 år har investeret 4,1 milliarder kroner i kvante-computer-området.

Du kan læse EU's store strategi-papir på området her: Quantum Manifesto.

Læs også:

Google vil udvikle kunstig intelligens med kvantecomputer

Disse computer-projekter er de vigtigste i verdenshistorien

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS