Digital løbeven: Denne robot er din næste træningspartner

Nu skal det være slut med fitness-ure, for din næste træningspartner er nemlig en robot. Her er sportsproducenten Pumas bud på en digital løbeven i verdenseliten.

Artikel top billede

Dump: Youtube.

It- og robotteknologien breder sig hele tiden ud over flere og flere brugsområder, og nu er der også kommet en lille elektronisk ven, der kan forbedre din løbetræning.

Opfindelsen hedder BeatBot, og den er fremstillet af sportsudstyrsfirmaet Puma.

BeatBot er en selvkørende robot, der suser afsted på træningsbanen ved siden af dig, og meningen er således, at du kan anvende robotten som en digital konkurrent.

På den måde kan løberen sætte sig nogle helt konkrete mål og anvende løberobotten som en forprogrammeret konkurrent på cindersbanen.

BeatBot er programmerbar og selvkørende, og den er konstrueret, så den kan følge en linje på løbebanen.

Det gør den via ni infrarøde sensorer på undersiden og et lille digitalkamera i fronten.

Robotten bruger informationerne, der indsamles under kørslen, til at foretage mere end hundrede justeringer i sekundet, hvilket angiveligt skulle give en meget høj præcision og pålidelighed i træningsarbejdet.

Der anvendes ligeledes en digital servo på styrehjulene for at ramme løbelinjens krumninger helt præcist under kørsel.

Løb mod Usain Bolt

Løbetræneren anvendes sammen med mobilen, der lader brugeren programmere løbeafstande og tider via en mobilapplikation.

Det er også muligt at vælge forhåndsdefinerede tider fra kendte sportsudøvere som eksempelvis den jamaicansk atletikudøver og mangedobbelte VM- og OL-medaljevinder Usain Bolt, hvis man ønsker at sætte sig meget høje mål.

Foreløbig findes BeatBot dog kun som en prototype, og der er endnu ikke en lanceringsdato eller en pris på den lille hurtigløber.

Herunder kan du se en præsentationsvideo fra producenten Puma.

Læs også:
Must have: Kom i sommerform med seks fitness-trackere

Microsofts fitness-armbånd forsynes med masser af nye funktioner

Ny forskning: Så god - eller upræcis - er din fitness-tracker

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job