Digital løbeven: Denne robot er din næste træningspartner

Nu skal det være slut med fitness-ure, for din næste træningspartner er nemlig en robot. Her er sportsproducenten Pumas bud på en digital løbeven i verdenseliten.

Artikel top billede

Dump: Youtube.

It- og robotteknologien breder sig hele tiden ud over flere og flere brugsområder, og nu er der også kommet en lille elektronisk ven, der kan forbedre din løbetræning.

Opfindelsen hedder BeatBot, og den er fremstillet af sportsudstyrsfirmaet Puma.

BeatBot er en selvkørende robot, der suser afsted på træningsbanen ved siden af dig, og meningen er således, at du kan anvende robotten som en digital konkurrent.

På den måde kan løberen sætte sig nogle helt konkrete mål og anvende løberobotten som en forprogrammeret konkurrent på cindersbanen.

BeatBot er programmerbar og selvkørende, og den er konstrueret, så den kan følge en linje på løbebanen.

Det gør den via ni infrarøde sensorer på undersiden og et lille digitalkamera i fronten.

Robotten bruger informationerne, der indsamles under kørslen, til at foretage mere end hundrede justeringer i sekundet, hvilket angiveligt skulle give en meget høj præcision og pålidelighed i træningsarbejdet.

Der anvendes ligeledes en digital servo på styrehjulene for at ramme løbelinjens krumninger helt præcist under kørsel.

Løb mod Usain Bolt

Løbetræneren anvendes sammen med mobilen, der lader brugeren programmere løbeafstande og tider via en mobilapplikation.

Det er også muligt at vælge forhåndsdefinerede tider fra kendte sportsudøvere som eksempelvis den jamaicansk atletikudøver og mangedobbelte VM- og OL-medaljevinder Usain Bolt, hvis man ønsker at sætte sig meget høje mål.

Foreløbig findes BeatBot dog kun som en prototype, og der er endnu ikke en lanceringsdato eller en pris på den lille hurtigløber.

Herunder kan du se en præsentationsvideo fra producenten Puma.

Læs også:
Must have: Kom i sommerform med seks fitness-trackere

Microsofts fitness-armbånd forsynes med masser af nye funktioner

Ny forskning: Så god - eller upræcis - er din fitness-tracker

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,