Afgørelse på trapperne: Snart kan det blive muligt at se dansk Netflix i hele Europa

Danskerne skal have mulighed for at se den danske version af Netflix og andre streaming-tjenester ligegyldig hvor i Europa, de befinder sig. EU vil tillade streaming på tværs af grænserne.

Artikel top billede

Foto: Mads Elkær.

Streaming-brugerne i EU skal have adgang til deres abonnement fra tjenester som Netflix, Sky og Canal+ ligegyldig, hvor i Europa de befinder sig.

Det skriver Reuters.

Du skal med andre ord have adgang til den danske udgave af Netflix, når du tager på sommerferie eller forretningsrejser i det europæiske fællesskab.

Netflix lukker eksempelvis for dansk indhold, når du forlader landet, men giver adgang til den lokale udgave af tjenesten, hvis den findes.

Andre, som HBO, lukker helt ned for adgangen, når tjenesten ikke understøttes.

Læs også: Efter flere år med klart nej: Nu er offline-film (måske) på vej til Netflix

Kritiske filmfolk

Forslaget blev præsenteret af EU-Kommissionen i december sidste år i et forsøg på at vælte de nationale barrierer for online-tjenester i de 28 medlemslande.

Fredag 26. maj 2016 skal forslaget så stå sin prøve og i bedste fald vedtages.

Streaming-brugerne kan herefter se frem til at kunne anvende den tjeneste, de har betalt for på midlertidige rejser i Europa.

Præcis hvor længe 'midlertidig' dækker over er endnu ikke helt klart.

EU håber, at forslaget kan effektueres i 2017, hvor roaming-taksterne for mobilbrugere i de 28 lande ligeledes harmoniseres.

Lunken modtagelse

Forslaget har dog fået en lunken modtagelse af indholdsleverandørerne.

Flere af dem udtrykker bekymring for om producenterne og filmudgiverne vil forlange flere penge for at indholdet bliver mobilt og ikke forbliver indenfor en enkelt landegrænse.

Ligeledes frygter producenter og filmfolk, at de enkelte landelicenser vil miste deres værdi, hvis det bliver nemmere for folk at få adgang til indhold fra udlandet.

Læs også:
Her er listen: Disse danske bredbåndsselskaber giver dig den bedste Netflix-streaming

Dansk bogtjeneste: Sådan finder teknologien præcis den bog, du har lyst til at læse

Netflix åbner for HDR-kvalitet - skarpere og flottere film på vej til dig og dit tv

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job