Efter flere år med klart nej: Nu er offline-film (måske) på vej til Netflix

Netflix har været meget skråsikre i selskabets udmelding om muligheden for at se film og serier offline. Men nu får piben en anden lyd.

Artikel top billede

Foto: Mads Elkær.

Et af de store spørgsmål til streaming-tjenesten Netflix har længe været, om tjenesten nogensinde kommer til at tilbyde offline-afspilning af film og serier.

Svaret har gennem flere år ligeledes været et klart og rungende nej, men nu bliver der åbnet en dør på klem.

Det er blandt andet tech-sider som Techinsider, der beretter, at selve Netflix-chefen, der hedder Reed Hastings, nu er blevet lidt blødere i filten.

Selskabet skal være mere åbent

I bedste politiker-stil har han således sagt i et interview i forbindelse med de seneste kvartalstal, at offline-afspilning ikke længere er uaktuel for Netflix.

"Vi bør have et åbent sind om dette emne. Når man vokser overalt i verden, hvor der også er masser af ustabile netværk, er det noget, vi bør være åbne overfor," svarede Reed Hastings på spørgsmålet om, hvorvidt Netflix vil give plads til afspilningerne uden netadgang.

Selv om det ikke er en utvetydig bekræftelse på at funktionen faktisk ligger i planerne, er det alligevel en kovending i forhold til den kategoriske nej-stil, der tidligere har været på menuen.

Begrundelsen for den manglende offline-afspilning har været, at det er for besværligt for brugerne.

Forklaringen på, at der nu (måske) skal andre boller på suppen, kan være konkurrencen.

Ikke mindst fra Amazon Prime, der i september sidste år fik netop den funktion tilføjet til paletten af tilbud.

Læs også:
Her er listen: Disse danske bredbåndsselskaber giver dig den bedste Netflix-streaming

Dansk bogtjeneste: Sådan finder teknologien præcis den bog, du har lyst til at læse

Netflix åbner for HDR-kvalitet - skarpere og flottere film på vej til dig og dit tv

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS