Han skal stå i spidsen for DSB's it-løsninger: Derfor skifter dansk top-CIO fra Dong Energy til DSB

Interview: Efter 12 år som CIO i Dong Energy skifter Michael Moesgaard til til DSB. "Hverken DSB eller Dong Energy ville kunne fungere uden it. Slukker du for systemerne, stopper forretningen," siger han om de to store virksomheder.

Artikel top billede

Foto: Mikael Rieck. (Foto: Mikael Rieck freelance)

12 år er det blevet til for Michael Moesgaard som CIO i Dong Energy og det tidligere Dong, der i 2006 var ét af seks energiselskaber, der fusionerede til Dong Energy.

Men nu skifter 51-årige Michael Moesgaard til DSB, som Computerworld kunne fortælle fredag.

Læs om det her.

"Jeg har været her i 12 år. Jeg har været rigtig glad for det - nok også fordi, jeg er lidt en sejtrækker-type, der gerne vil have det hele med," siger Michael Moesgaard, der vandt titlen som Årets CIO i Danmark i 2010.

"Det har været en super spændende rejse fra dengang, det hed Dong frem til fusionen og hele den forretningsudvikling, der har været i perioden."

"Og senest har vi så haft forberedelserne til en børsnotering. Så jeg føler, at det har været en meget komplet rejse," siger han til Computerworld.

"Men det er også rigtig længe at være samme sted, og på et eller andet tidspunkt må man jo gøre op med sig selv, hvordan man udvikler sig selv bedst, og hvordan man bedst muligt kan bruge den erfaring, man har som CIO."

Vil optimere og forbedre

Michael Moesgaard afløser i DSB Martin Börjesson, der stopper som CIO, fordi han i stedet skal være executive partner i Gartner.

Michael Moesgaard har sidste arbejdsdag i Dong Energy ved udgangen af juni, så han den 1. juli er klar til at tage over som CIO i DSB.

"Som jeg ser det, kan sådan et skifte gavne både DSB og Dong Energy: Der kommer en ny mand til DSB med nye briller og et nyt filter, så jeg vil kunne se på tingene på en anden måde og forhåbentlig optimere og forbedre derfra."

"Jeg skal arbejde videre med de ting, Martin har sat i søen," siger Michael Moesgaard.

Hvilke kompetencer kan du tage med dig over til DSB?

"Mange af de teknologier og systemer, man har i DSB, er jo ikke helt ukendte for mig. Der bliver også kørt en række kritiske projekter i DSB - og det har jeg også været vant til at få sat i system."

"Og så er der hele præmissen om at arbejde i et statsejet selskab. Det har jeg også prøvet før, og jeg ved, hvad det fører med sig i forhold til udbudspligt og så videre."

CIO-rollen i 2016

Hvilken rolle mener du, at en CIO og it-organisationen skal spille i år 2016?

"Jeg er nok relativ ydmyg i forhold til CIO'ens rolle. Det er jo ikke nyt, at man taler om, at it og digitalisering er super vigtigt i alle virksomhederne, og at CIO'en derfor skal have en mere fremtrædende position. Det talte man også om for 10 år siden."

"Men jeg er ikke tvivl om, at it er super kritisk i dag. Hverken DSB eller Dong Energy ville kunne fungere uden it. Slukker du for systemerne, stopper forretningen - og det er noget, der er blevet mere og mere udtalt."

"Jeg ser positivt på det på den måde, at det job, vi udfører, kun er blevet mere vigtigt og centralt, og derfor skal vi være ekstra omhyggelige med at få det til at fungere," lyder det fra Michael Moesgaard.

Får færre medarbejdere

Der er omkring 150 it-medarbejdere i DSB's it-organisation, hvor meget it-arbejde i dag er outsourcet.

I Dong Energy har Michael Moesgaard ansvaret for 400 it-medarbejdere lokalt plus 150 it-folk i offshoring-delen.

"Der er en langt større outsourcing-grad i DSB, så det bliver en af de større omlægninger for mig."

"Men alt andet lige giver en mindre organisation mulighed for at påvirke og lytte længere ud i organisationen, og det må trods alt være en fordel," siger Dong Energy-CIO'en om skiftet til DSB.

Læs også:

CIO i Dong Energy forlader selskabet: Har fået nyt it-topjob i dansk erhvervsliv

DSB's CIO stopper - har fået ny topstilling i it-branchen

Her er Danmarks bedste CIO 2010

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Statens IT

Driftsmedarbejder til Navision

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S