Apple er klar til at gå i krig mod Amazons nye store succesprodukt

Apple følger i halen på Amazon og Google og er snart klar med store nyheder til Siri.

Artikel top billede

Amazon har i USA solgt mere end tre millioner udgaver af virksomhedens intelligente Echo-højtaler, der af anmeldere og iagttagere af tech-branchen er blevet udråbt til den næste store ting.

Men nu er Apple klar til at tage kampen op med Amazon, skriver Silicon Valley-mediet The Information.

Ifølge mediet arbejder Apple i øjeblikket på at udvikle en intelligent højtaler, der har den digitale assistent Siri integreret.

Højtaleren er i lighed med Amazons Echo udstyret med en mikrofon, der eksempelvis gør det muligt for brugeren at styre musikken ved hjælp af stemmestyring eller bede højtaleren læse dagens nyheder højt.

Nyheden kommer blot en uge efter, at Google også løftede sløret for en lignende højtaler, der er udstyret med søgegigantens digitale assistent, Google Assistant.

Den nye højtaler har fået navnet Google Home. Prisen og den endelige lanceringsdato er dog stadig ukendt.

Læs også: Her er de seks vigtigste nyheder fra Googles store konference

Den næste brugerflade

Digitale assistenter som disse bliver ofte fremhævet som den næste brugerflade. I 80'erne fik vi den grafiske brugerflade, som vi styrede med en mus. I 00'erne kommer de mobileenheder med touch-brugerfladen og nu kan vi meget vel se en ny stemmekontrolleret brugerflade. 

Derfor er de store tech-giganter også opsatte på ikke at lade Amazon løbe med markedet, og det er ikke overraskende, at vi ser Google og Apple kaster sig ind i kampen og forsøge at indhente Amazons forspring. 

Da Apple i 2011 lancerede Siri, var den ellers en af de første stemmestyrede digitale assistenter på markedet, men i de år der er gået siden, har nyskabelserne været begrænsede, og der er bred enighed om, at Siri har fået baghjul af Amazon Echo, der er udstyret med Amazons egen assistent Alexa. 

Læs også: Bots er de nye lækre apps: Du skal bare tale til dem

Udviklerværktøj er den store forskel

Amazons Alexa er kendetegnet ved at være hurtigere og væsentligt bedre til at forstå de stemmestyrede kommandoer. 

Derudover tilbyder Amazon udviklingsværktøjet Alexa Skills Kit - et såkaldt SDK - der gør det muligt for tredjepartsudviklere at integrere deres apps med Alexa. 

Apple har indtil nu fravalgt at frigive et SDK til Siri, men The Information citerer kilder "med kendskab til Apples planer" for, at det en politik, som Apple nu vil ændre på. 

Det vides ikke, hvornår Apple vil frigive et SDK til Siri, men et kvalificeret gæt er, at det vil ske i forbindelse med Apples udviklerkonference, WWDC, der løber af stablen i San Francisco den 13. juni. 

Læs også:

Dansker var med til at skabe Siri: "Jeg havde tjent mange millioner, hvis jeg var blevet tre måneder længere"

Er denne helt nye digitale assistent Siris afløser?

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos