Apple er klar til at gå i krig mod Amazons nye store succesprodukt

Apple følger i halen på Amazon og Google og er snart klar med store nyheder til Siri.

Artikel top billede

Amazon har i USA solgt mere end tre millioner udgaver af virksomhedens intelligente Echo-højtaler, der af anmeldere og iagttagere af tech-branchen er blevet udråbt til den næste store ting.

Men nu er Apple klar til at tage kampen op med Amazon, skriver Silicon Valley-mediet The Information.

Ifølge mediet arbejder Apple i øjeblikket på at udvikle en intelligent højtaler, der har den digitale assistent Siri integreret.

Højtaleren er i lighed med Amazons Echo udstyret med en mikrofon, der eksempelvis gør det muligt for brugeren at styre musikken ved hjælp af stemmestyring eller bede højtaleren læse dagens nyheder højt.

Nyheden kommer blot en uge efter, at Google også løftede sløret for en lignende højtaler, der er udstyret med søgegigantens digitale assistent, Google Assistant.

Den nye højtaler har fået navnet Google Home. Prisen og den endelige lanceringsdato er dog stadig ukendt.

Læs også: Her er de seks vigtigste nyheder fra Googles store konference

Den næste brugerflade

Digitale assistenter som disse bliver ofte fremhævet som den næste brugerflade. I 80'erne fik vi den grafiske brugerflade, som vi styrede med en mus. I 00'erne kommer de mobileenheder med touch-brugerfladen og nu kan vi meget vel se en ny stemmekontrolleret brugerflade. 

Derfor er de store tech-giganter også opsatte på ikke at lade Amazon løbe med markedet, og det er ikke overraskende, at vi ser Google og Apple kaster sig ind i kampen og forsøge at indhente Amazons forspring. 

Da Apple i 2011 lancerede Siri, var den ellers en af de første stemmestyrede digitale assistenter på markedet, men i de år der er gået siden, har nyskabelserne været begrænsede, og der er bred enighed om, at Siri har fået baghjul af Amazon Echo, der er udstyret med Amazons egen assistent Alexa. 

Læs også: Bots er de nye lækre apps: Du skal bare tale til dem

Udviklerværktøj er den store forskel

Amazons Alexa er kendetegnet ved at være hurtigere og væsentligt bedre til at forstå de stemmestyrede kommandoer. 

Derudover tilbyder Amazon udviklingsværktøjet Alexa Skills Kit - et såkaldt SDK - der gør det muligt for tredjepartsudviklere at integrere deres apps med Alexa. 

Apple har indtil nu fravalgt at frigive et SDK til Siri, men The Information citerer kilder "med kendskab til Apples planer" for, at det en politik, som Apple nu vil ændre på. 

Det vides ikke, hvornår Apple vil frigive et SDK til Siri, men et kvalificeret gæt er, at det vil ske i forbindelse med Apples udviklerkonference, WWDC, der løber af stablen i San Francisco den 13. juni. 

Læs også:

Dansker var med til at skabe Siri: "Jeg havde tjent mange millioner, hvis jeg var blevet tre måneder længere"

Er denne helt nye digitale assistent Siris afløser?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til porteføljestyring

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS