Aktionærerne siger ja: Nu sælges den norske Opera-browser til kinesiske investorer

En kinesisk investorgruppe vil indtage browser-markedet og har lagt et solidt bud ind på norsk browser-software. Nu har aktionærerne sagt ja.

Artikel top billede

Nu skulle det næsten være sikkert, at den norske browser med det musikklingende navn Opera forsvinder fra nabolandet og havner på den modsatte side af kloden.

Nærmere bestemt i Kina.

I dag er det ifølge Computerworlds norske søstersite nemlig blevet offentliggjort, at 90 procent af Opera-aktionærerne har stemt ja til et købstilbud fra den kinesiske investorgruppe Golden Brick Silk Road.

Buddet fra kineserne kom i februar, og det er altså nu blevet godkendt af de eksisterende aktionærer.

Læs også: Kinesere byder milliarder for norske Opera - ledelse siger ja til at sælge selskabet

Prissedlen, der er hæftet på Opera, lyder på 10,5 milliarder norske kroner eller omkring 8,5 milliarder danske ditto.

Det svarer til en pæn overpris på aktien, der handles til under 67 norske kroner, mens kineserne betaler 71 norske kroner per aktie.

Blodbad og aktiemillionærer

Præcis hvad Opera-koden og ikke mindst de ansatte i virksomheden skal bruges til, er usikkert.

Mangemilliardæren Zhou Yahui, der er en af de centrale aktører i opkøbet, har tidligere sagt i et interview til Forbes, at han planlægger at fyre hver tredje af firmaets cirka 1.600 ansatte.

Så der er optakt til et blodbad i den norske it-branche i de kommende måneder - nå ja, og et par aktiemillionærer.

Globalt ligger Opera Softwares browser nogenlunde stabilt på en andel på cirka to procent af markedet.

Læs mere her: Microsoft slået af tronen for første gang: IE er ikke længere verdens mest udbredte browser

Salget skal dog først godkendes af konkurrencemyndighederne, får den endelige handel kan indgås.

Læs også:
Kinesere byder milliarder for norske Opera - ledelse siger ja til at sælge selskabet

Helt ny browser klar i færdig udgave: Nu kan du hente Vivaldi 1.0

Browser-krigen 2016: Vælger du Chrome, Firefox, Safari, Edge - eller en helt anden browser?

Opera-browseren får indbygget adblocking - sender surf-hastigheden i top

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S