Du hænger på SkoleIntra flere år endnu: Afløser udskydes efter problemer

De danske skoler, daginstitutioner, forældre og elever kommer til at vente yderligere et år, før afløseren til SkoleIntra-systemet er færdigt. Den nye Samarbejdsplatform udskydes et år og kommer først i 2019.

Artikel top billede

SkoleIntra-systemet, der i den næste udgave kommer til at hedde Samarbejdsplatformen, skulle egentlig være klar til at blive taget i brug samtidig med skolestarten i august 2018.

Den dato bliver nu udskudt et år, oplyser Kombit, der er ankermand på projektet.

Det nuværende SkoleIntra fortsætter derfor frem til 2019, hvor Samarbejdsplatformen, ifølge den nye plan, skal være færdigkodet.

Begrundelsen for udsættelsen på et ekstra år skal findes i sikkerheden.

I forbindelse med arbejdet med sikkerhed på Samarbejdsplatformen er leverandørerne af projektet nemlig stødt på problemer.

Kombit skriver følgende på sin webside:

"Disse (sikkerhedsudfordringer, red.) har medført behov for yderligere afklaring af en række områder med blandt andet Styrelsen for It og Læring, som har ansvaret for UNI-Login, der ifølge aftalen om brugerportalsinitiativet skal benyttes af Samarbejdsplatformen."

Og:

"Det gælder særligt at afdække mere præcist, hvornår der kan opstå følsomme data i systemerne, og hvordan disse kan håndteres. Desuden skal der foretages en række tilpasninger i forhold til UNI-Login og etableres en samlet sikkerhedsarkitektur for brugerportalsinitiativet.

Som en konsekvens af den manglende afklaring omkring sikkerheden er det altså ikke muligt for Kombit at overholde tidsfristen og fastholde den oprindelige tidsplan for projektet.

Kæmpe platform

Alle kommuner har allerede tilsluttet sig løsningen på skoleområdet og næsten alle på dagtilbudsområdet, hvilket betyder, at alle også kommer til at vente.

Når projektet står færdigt, forventer Kombit, at Samarbejdsplatformen bliver en af de mest benyttede digitale løsninger i Danmark - men altså først i 2019.

Og det beklager Kombit naturligvis:

"Fra Kombits side beklager vi naturligvis de gener den ændrede tidsplan medfører for kommuner og brugere. Vi håber imidlertid på forståelse for, at vi prioriterer sikkerheden højt i et så stort og vigtigt projekt som Samarbejdsplatformen," lyder det fra virksomheden.

Læs også:

Alle elendige websites bør mejes ned og dø

Det gik helt amok, da jeg til forældrefesten kom til at sige, at ForældreIntra da er fed nok

Nu skal Skoleintra sendes på pension: Her er planen for den nye version

Regeringen lukker Skoleintra - skal erstattes af nyt system

ForældreIntra - et sort får i den offentlige digitalisering

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen