Alle elendige websites bør mejes ned og dø

Klumme: Når revolutionen kommer, stiller vi alle landets håbløse websites op mod muren og mejer dem ned som den fornærmelse mod menneskeheden, de er.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Normalt er jeg et meget fredeligt menneske, men det sker, måske en gang om året, at jeg råber arrigt ud i lokalet og slår hårdt på min sagesløse skærm.

Min indbyggede raseriskala slår helt ud, når jeg konfronteres med dårlige websites, elendige brugerinterfaces, verdensfjern programmering, mangel på sanity check, uvirksom kode og andre elendigheder.

Men når revolutionen kommer, stiller vi alle de websites op mod muren og mejer dem ned som den fornærmelse mod menneskeheden, de er.

Kunderne er skidt

Det første er emailkonsultation.dk. Sitet er udviklet i den største respekt for lægestandens stolte tradition for at behandle kunderne som skidt.

Som i "du kan ikke bare ringe til en læge og bestille tid".

Næ, du kan ringe til en læge og bestille tid inden for et ganske kort tidsrum, hvor alle andre også ringer, og du derfor må vente pænt og måske lytte til lidt dåsemusik afbrudt af et "du er nu nummer ... 4 ... i køen."

Og det rager da lægen en papand, at du har en travl hverdag, at dit arbejde ikke lige tillader dig at ringe inden for det angivne tidsrum på hverdage, og at du derfor må vente til på onsdag, hvor du kan bestille tid i en time sent om eftermiddagen.

Det skal da kunne anvendes

En fremsynet sjæl har på et tidspunkt tænkt, at "selvfølgelig skal man kunne bestille tid via nettet, og selvfølgelig skal man kunne konsultere lægen via e-mail".

Og jeg kan ikke være mere enig.

Men det mindste, man kan gøre derfra, er da så at lave et system, der er til at anvende.

Men nej. Her kan man højst skrive et mindre antal tegn i en lillebitte tekstrude.

Man kan ikke sende en kopi til sin egen e-mail, og hvis man bruger Safari, så fryser hele Java-applikationen, og man kan begynde forfra. Intet bliver gemt.

Sendte mails ligger i én mappe, modtagne i en anden, så der er mindst fire klik fra lægens svar til mit eget spørgsmål. Og så videre og så videre.

Forældreintra - alle forældres skræk

ForældreIntra kommer op ad muren som den næste.

Og tilad mig her at citere folketingskandidat Signe Wenneberg, der dog ikke kom ind ved valget, for hendes meget rammende beskrivelse af dette stykke it-arkæologi, som højst beklageligt er alle danske skolebørns forældres hverdag:

"ForældreIntra er en kæmpe tidsrøver, og der er ikke noget at sige til, at vi er på røven i Danmark og sikkert ender som au pair-piger i BRIK-landene hele bundet, så længe vi accepterer den slags nationalt tidsspilde. Kan man forestille sig en kinesisk erhvervskvinde m/k bruge timer på at hitte rede i noget hytteturs-fnidder på et ForældreIntra? Nej, og netop derfor skal det fremrykkes og formidles bedre. Det ligner jo et nedslidt sovjetisk raketkontroltårn fra 1970'erne."

Hele beskrivelsen kan læses henne på Kommunikationsforum.

Bare elendigt

Pointen er, at ideen er fantastisk, men udførelsen elendig.

Et tip til de fortabte ingeniører bag projektet:

Hvis nu I indfører en simpel mail-alert til alle forældre - med beskrivende indhold, direkte links og automatisk login - så har I forbedret værktøjet cirka 80.000 procent, og måske vil vi skåne jer og give jer lidt tid til at gøre jeres arbejde ordentligt.

Vi er mange, der ser frem til revolutionen.

Vi har mange ideer til, hvem der skal mejes ned som det tredje website.

Har du også?

[i]Claus Sølvsteen er partner i rådgivningsfirmaet Peytz & Co.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.[/i]

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S