Nye tal: Så mange millioner koster pirateri musikbranchen i Danmark

33 millioner kroner, så meget - eller lidt - koster piraterne musikindustrien i Danmark. Her er tallene.

Artikel top billede

Illu: European Union Intellectual Property Office.

En ny rapport fra European Union Intellectual Property Office (EUIPO) viser, at pirateri stadig gør ondt på musikbranchens salg af både fysisk og digital musik.

Set over hele EU opgøres tabet til at være på fem procent af den samlede omsætning, hvilket svarer til godt 1,3 milliarder kroner.

Det er dog stadig delte meninger om, hvorvidt pirateri er et stort problem.

Faktisk har den danske musikbranche været fremme i skoene for at lovprise de lovlige streaming-tjenesterne, der har sendt piraterne ud på sidelinjen. 

Læs mere her: Dansk musikbranche jubler over streaming: Pirater er ikke længere et problem

I begyndelsen af dette år kunne musikselskabernes brancheorganisation IFPI således notere sig en stigning i 2015-omsætningen fra 437 millioner kroner i 2014 til 453 millioner kroner i 2015 - det er tredje år i træk med opgang.

Og herfra kunne man fortælle, at det især er streamingtjenesterne, der bidrager til omsætningsvæksten, da salget hos spillere som Spotify, TDC Play og Apple Music udgjorde omkring 323 millioner kroner.

Det svarer til, at musikstreaming udgør godt 70 procent af det samlede salg af indspillet musik i kongeriget Danmark.

Streaming ser altså ud til at lægge en dæmper på piratproblemerne.

Men der er andre, der ser problemer for den digitale musik: Popcorntime til musik sender pladeselskaberne i alarmberedskab

Der hersker altså en del forskellige meninger om, hvorvidt der er økonomiske tab eller gevinster, men EU rapporterer om, at branchen går glip af lige godt 1,3 milliarder kroner.

Det skriver TorrentFreak.

Ser man alene på pengene, så står det værst til i Storbritannien, men hvis man ser på problemerne i procent, så ligger Danmark godt til.

Det anslås, at den danske musikbranche går glip af 4.415.000 euro, svarende til cirka 33 millioner kroner.

Det er dog værd at bemærke, at de rapporterede økonomiske tab er i forhold til en forventet meromsætning, der ville opstå, hvis der ikke var pirateri.

Nye beviser

I en kommentar til resultaterne siger EUIPO's administrerende direktør, António Campinos, at tallene er beviser i en fornyet debat om piratkopiering.

"Spørgsmålet om piratkopiering reducerer eller øger salg af indspillet musik har været genstand for mange undersøgelser med modstridende resultater," siger han.

"Vores resultater er på linje med den fremherskende konsensus og det lyder på, at pirateri reducerer omsætningen af legitim musikindustri i både digitale og fysiske formater."

Derved ser han altså noget mere pessimistisk på udviklingen end IFPI i Danmark.

Hele rapporten fra EUIPO kan hentes her.

Læs også:
Popcorntime til musik sender pladeselskaberne i alarmberedskab

Testet: 13 fede headset til musik og spil - hvilket skal du vælge?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision