Asus nye hjemmerobot er billigere end en smartphone - mød den her

Asus er klar med en hjemmerobot med en prisseddel, der er mindre end på en smartphone. Her kan du møde fremtidens digitale kæledyr, der vil bedåre både unge og ældre.

Artikel top billede

Foto: Idg.se

Asus, der nok er mest kendt for sine bærbare computere, har sat ingeniørerne i sving på et nyt område.

På Computex-messen, der løber af stablen i Taipei, har firmaet har således præsenteret et nyt og ganske charmerende bekendtskab i form af en lille sød hjemmerobot, der er blevet døbt Zenbo.

Den er cirka 60 centimeter høj og bevæger sin buttede krop, der minder om en iMac G4, rundt på et par gummihjul.

Prisen er på 599 dollar, svarende til godt 4.000 kroner, eller altså betydeligt mindre end en ny smart telefon. Det er dog stadig usikkert om den kommer i masseproduktion, men ved at vise den frem på messen, håber Asus i første omgang på, at kunne lokke udviklerne til at bygge apps til robotten.

Asus giver i videoen herunder eksempler på, hvad firmaet ser af anvendelsesmuligheder.

Ikke kun legetøj

4.000 kroner lyder måske af meget for det, som mange vil kalde et stykke legetøj, men robotten ser faktisk ud til at være ganske godt gennemtænkt.

Målgruppen er således ikke kun børn, men også deres forældre og bedsteforældre.

Til de mindste kan Zenbo bidrage med underholdning, spil, video og måske undervisning, mens det for farmor handler om videosamtaler, at anvende sociale medier eller til at overvåge om en ældre falder og ikke kan rejse sig igen.

Det er fortsat uklart, hvor meget intelligens robotten kan magte at håndtere, og hvor anvendelig den er i praksis, men det er faktisk ganske imponerende, hvor meget teknologi man kan sælge for mindre end prisen på en telefon.

Læs også:
Digital løbeven: Denne robot er din næste træningspartner

Googles robot-chef skifter til milliard-projekt hos Toyota: Skal udvikle kunstig intelligens i kæmpe-projekt

Her er Googles nye kamp-robot: Testes af elite-soldater

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job