Hacker sælger 32 millioner kodeord og brugernavne til Twitter

Hacker påstår at have anskaffet sig 32 millioner loginoplysninger til Twitter - du bør skifte din adgangskode nu.

Artikel top billede

Få dage efter at Mark Zuckerbergs konti på sociale medier blev hacket, ser det ud til, at vi andre også bør skifte vores kodeord.

ZDnet rapporterer, at en russisk hacker påstår at ligge inde med intet mindre end 33 millioner brugeroplysninger - kodeord, emails og brugernavne. Oplysninger han nu sælger via skjulte hjemmesider, der kan tilgås med en TOR-browser.

Den russiske hacker ved navn Tessa88 er tidligere sat i forbindelse med lignende lækager af brugeroplysninger fra henholdsvis MySpace, LinkedIn og Tumblr.

Prisen for 32 millioner kodeord? 10 Bitcoins. Hvad der svarer til 38.000 kroner.

Læs også: Skift dit LinkedIn-password nu: Hackeren 'Peace' sælger 117 millioner kontooplysninger

Højst sandsynligt ikke brud hos Twitter
En analyse af det lækkede materiale af siden LeakedSource viser, at de 32 millioner brugeroplysninger formodentligt ikke er blevet lækket på grund af et brud hos Twitter, men i stedet på grund af malware på brugeres computere.

En stor del af de ramte brugere ser ud til at være russiske eller i hvert fald have russiske maildomæner, men cirka 14 millioner brugere med Yahoo.com, Hotmail.com eller Gmail.com er også blevet lækket i lækagen.

Derudover viser LeakedSources analyse også, at folk stadig sløser med kodeord. Over 120.000 brugere havde 123456 som kodeord, hvilket mildest talt ikke er et sikkert kodeord.

Anden mest brugte kodeord? 123456789.

Selvom en stor del af de ramte brugere ser udtil at være russiske, bør du alligevel overveje at skifte din adgangskode til Twitter samt give din computer en sommerrengøring mod malware.

Læs også:

Danskerne er de dårligste i Europa til password: Sådan får du en sikker adgangskode

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S