Hacker sælger 32 millioner kodeord og brugernavne til Twitter

Hacker påstår at have anskaffet sig 32 millioner loginoplysninger til Twitter - du bør skifte din adgangskode nu.

Artikel top billede

Få dage efter at Mark Zuckerbergs konti på sociale medier blev hacket, ser det ud til, at vi andre også bør skifte vores kodeord.

ZDnet rapporterer, at en russisk hacker påstår at ligge inde med intet mindre end 33 millioner brugeroplysninger - kodeord, emails og brugernavne. Oplysninger han nu sælger via skjulte hjemmesider, der kan tilgås med en TOR-browser.

Den russiske hacker ved navn Tessa88 er tidligere sat i forbindelse med lignende lækager af brugeroplysninger fra henholdsvis MySpace, LinkedIn og Tumblr.

Prisen for 32 millioner kodeord? 10 Bitcoins. Hvad der svarer til 38.000 kroner.

Læs også: Skift dit LinkedIn-password nu: Hackeren 'Peace' sælger 117 millioner kontooplysninger

Højst sandsynligt ikke brud hos Twitter
En analyse af det lækkede materiale af siden LeakedSource viser, at de 32 millioner brugeroplysninger formodentligt ikke er blevet lækket på grund af et brud hos Twitter, men i stedet på grund af malware på brugeres computere.

En stor del af de ramte brugere ser ud til at være russiske eller i hvert fald have russiske maildomæner, men cirka 14 millioner brugere med Yahoo.com, Hotmail.com eller Gmail.com er også blevet lækket i lækagen.

Derudover viser LeakedSources analyse også, at folk stadig sløser med kodeord. Over 120.000 brugere havde 123456 som kodeord, hvilket mildest talt ikke er et sikkert kodeord.

Anden mest brugte kodeord? 123456789.

Selvom en stor del af de ramte brugere ser udtil at være russiske, bør du alligevel overveje at skifte din adgangskode til Twitter samt give din computer en sommerrengøring mod malware.

Læs også:

Danskerne er de dårligste i Europa til password: Sådan får du en sikker adgangskode

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job