Hacker sælger 32 millioner kodeord og brugernavne til Twitter

Hacker påstår at have anskaffet sig 32 millioner loginoplysninger til Twitter - du bør skifte din adgangskode nu.

Artikel top billede

Få dage efter at Mark Zuckerbergs konti på sociale medier blev hacket, ser det ud til, at vi andre også bør skifte vores kodeord.

ZDnet rapporterer, at en russisk hacker påstår at ligge inde med intet mindre end 33 millioner brugeroplysninger - kodeord, emails og brugernavne. Oplysninger han nu sælger via skjulte hjemmesider, der kan tilgås med en TOR-browser.

Den russiske hacker ved navn Tessa88 er tidligere sat i forbindelse med lignende lækager af brugeroplysninger fra henholdsvis MySpace, LinkedIn og Tumblr.

Prisen for 32 millioner kodeord? 10 Bitcoins. Hvad der svarer til 38.000 kroner.

Læs også: Skift dit LinkedIn-password nu: Hackeren 'Peace' sælger 117 millioner kontooplysninger

Højst sandsynligt ikke brud hos Twitter
En analyse af det lækkede materiale af siden LeakedSource viser, at de 32 millioner brugeroplysninger formodentligt ikke er blevet lækket på grund af et brud hos Twitter, men i stedet på grund af malware på brugeres computere.

En stor del af de ramte brugere ser ud til at være russiske eller i hvert fald have russiske maildomæner, men cirka 14 millioner brugere med Yahoo.com, Hotmail.com eller Gmail.com er også blevet lækket i lækagen.

Derudover viser LeakedSources analyse også, at folk stadig sløser med kodeord. Over 120.000 brugere havde 123456 som kodeord, hvilket mildest talt ikke er et sikkert kodeord.

Anden mest brugte kodeord? 123456789.

Selvom en stor del af de ramte brugere ser udtil at være russiske, bør du alligevel overveje at skifte din adgangskode til Twitter samt give din computer en sommerrengøring mod malware.

Læs også:

Danskerne er de dårligste i Europa til password: Sådan får du en sikker adgangskode

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Financial Accounting

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S