Hacker sælger 32 millioner kodeord og brugernavne til Twitter

Hacker påstår at have anskaffet sig 32 millioner loginoplysninger til Twitter - du bør skifte din adgangskode nu.

Artikel top billede

Få dage efter at Mark Zuckerbergs konti på sociale medier blev hacket, ser det ud til, at vi andre også bør skifte vores kodeord.

ZDnet rapporterer, at en russisk hacker påstår at ligge inde med intet mindre end 33 millioner brugeroplysninger - kodeord, emails og brugernavne. Oplysninger han nu sælger via skjulte hjemmesider, der kan tilgås med en TOR-browser.

Den russiske hacker ved navn Tessa88 er tidligere sat i forbindelse med lignende lækager af brugeroplysninger fra henholdsvis MySpace, LinkedIn og Tumblr.

Prisen for 32 millioner kodeord? 10 Bitcoins. Hvad der svarer til 38.000 kroner.

Læs også: Skift dit LinkedIn-password nu: Hackeren 'Peace' sælger 117 millioner kontooplysninger

Højst sandsynligt ikke brud hos Twitter
En analyse af det lækkede materiale af siden LeakedSource viser, at de 32 millioner brugeroplysninger formodentligt ikke er blevet lækket på grund af et brud hos Twitter, men i stedet på grund af malware på brugeres computere.

En stor del af de ramte brugere ser ud til at være russiske eller i hvert fald have russiske maildomæner, men cirka 14 millioner brugere med Yahoo.com, Hotmail.com eller Gmail.com er også blevet lækket i lækagen.

Derudover viser LeakedSources analyse også, at folk stadig sløser med kodeord. Over 120.000 brugere havde 123456 som kodeord, hvilket mildest talt ikke er et sikkert kodeord.

Anden mest brugte kodeord? 123456789.

Selvom en stor del af de ramte brugere ser udtil at være russiske, bør du alligevel overveje at skifte din adgangskode til Twitter samt give din computer en sommerrengøring mod malware.

Læs også:

Danskerne er de dårligste i Europa til password: Sådan får du en sikker adgangskode

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job