HTC lancerer nyt Virtual Reality-headset vil virksomheder og professionelle

HTC er klar med en ny version af sit VR-headset til virksomheder, der vil kaste sig ud i den virtuelle verden.

Artikel top billede

HTC Vive er et af de første virtual reality-headset på markedet i dag, og interessen har været stor.

Da HTC Vive blev sat til salg tilbage i slutningen af august, blev 15.000 enheder solgt på under to minutter, ifølge HTC selv.

Headsettet er hovedsageligt rettet mod entusiaster og gamere, men HTC lancerer i dag et headset til virksomheder. HTC Vive BE (Business Edition) indeholder den samme hardware som i forbrugerudgaven, men der følger en dedikeret supportlinje med samt muligheden for at købe i større mængder samt et års garanti.

HTC sælger ellers i øjeblikket kun et headset per kunde på grund af den store interesse.

Omvendt er prisen højere: 1080 euro plus moms - cirka 10.000 kroner i stedet for de cirka 7.400 kroner for forbrugerudgaven.

HTC Vive BE bliver sat til salg i slutningen af juni 2016 og er rettet mod virksomheder, der overvejer at indlejre VR i sit daglige arbejde - enten som en del af udvikling af softwaretjenester, som en service eller som en del af virksomhedens uddannelse af medarbejdere.

Som et eksempel har Ikea lanceret en demo-lignende app til HTC Vive, hvor du kan gå rundt i et Ikea-køkken, og andre selskaber er også begyndt at udforske mulighederne i VR.

Vi har testet HTC Vive, hvilket du kan læse mere om her.

HTC Vive giver en veludført VR-oplevelse, men til en pris, hvor de fleste forbrugere ikke kan følge med.

Læs også: Er din computer klar til virtual reality? Tjek her med dette program

Nyt om HoloLens: Her er syv vigtige detaljer om Microsofts hologram-headset

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Senior Software Engineer - Digital Enablement

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Software Engineer for Accounting & Data Monitoring

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S