En sand sværm af sikkerhedsrettelser rammer i dag

Både Microsoft og Adobe har haft de store poser med lappegrej fremme for at lukke sårbarheder i firmaernes populære produkter. Her er, hvad du skal opdatere i dag.

Artikel top billede

Så er det igen blevet opdateringstirsdag, altså den anden tirsdag i måneden, hvor Microsoft og Adobe sender deres nye sikkerhedslapper afsted mod brugerne.

Redmond-giganten har i den forbindelse frigivet 16 sikkerhedsrettelser, der samlet set lukker en hel stribe sårbarheder i alt fra Windows Vista over Windows 10 og Windows Server til Office, Microsoft Exchange Server og DNS.

Fem af de 16 kategoriseres som kritiske.

"Det er særligt rettelsen men nummer MS16-063, som der bør udrulles med det samme, da den lapper en kritisk svaghed, som optræder på alle supporterede klient-udgaver af Windows," skriver sikkerhedsfirmaet CSIS i en opdatering.

Du kan finde flere oplysninger på Microsofts TechNet-side.

Lapper 0-dagssårbarhed

Traditionen tro følger grafik-giganten Adobe trop med rettelser på samme datoer som Microsoft.

Adobe har således udsendt fem unikke sikkerhedsopdateringer, der lapper sårbarheder i en hel stribe produkter som eksempelvis Coldfusion og Adobe Creative Cloud Desktop Application.

Desuden lukkes en yderst kritisk sårbarhed i Adobe Flash Player, som derved lapper en 0-dagssårbarhed, der aktivt misbruges i målrettede angreb.

Sårbarheden findes på alle supporterede platforme, hvilket er Windows, Macintosh, Linux og Chrome OS.

Den sårbarhed kan du læse mere om her.

Læs også:

Dansk sikkerhedsekspert om bølge af ransomware: Sådan forsvarer du dig

Er en ny supervirus på vej? Mystisk Stuxnet-klon på spil på nettet

Ny liste over 50 landes it-sikkerhed: Så sårbar er Danmark over for angreb


Ransomware-offer bukker under for presset og betaler løsesum: Hvad ville du gøre?

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarets Efterretningstjeneste

Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

Københavnsområdet

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics