En sand sværm af sikkerhedsrettelser rammer i dag

Både Microsoft og Adobe har haft de store poser med lappegrej fremme for at lukke sårbarheder i firmaernes populære produkter. Her er, hvad du skal opdatere i dag.

Artikel top billede

Så er det igen blevet opdateringstirsdag, altså den anden tirsdag i måneden, hvor Microsoft og Adobe sender deres nye sikkerhedslapper afsted mod brugerne.

Redmond-giganten har i den forbindelse frigivet 16 sikkerhedsrettelser, der samlet set lukker en hel stribe sårbarheder i alt fra Windows Vista over Windows 10 og Windows Server til Office, Microsoft Exchange Server og DNS.

Fem af de 16 kategoriseres som kritiske.

"Det er særligt rettelsen men nummer MS16-063, som der bør udrulles med det samme, da den lapper en kritisk svaghed, som optræder på alle supporterede klient-udgaver af Windows," skriver sikkerhedsfirmaet CSIS i en opdatering.

Du kan finde flere oplysninger på Microsofts TechNet-side.

Lapper 0-dagssårbarhed

Traditionen tro følger grafik-giganten Adobe trop med rettelser på samme datoer som Microsoft.

Adobe har således udsendt fem unikke sikkerhedsopdateringer, der lapper sårbarheder i en hel stribe produkter som eksempelvis Coldfusion og Adobe Creative Cloud Desktop Application.

Desuden lukkes en yderst kritisk sårbarhed i Adobe Flash Player, som derved lapper en 0-dagssårbarhed, der aktivt misbruges i målrettede angreb.

Sårbarheden findes på alle supporterede platforme, hvilket er Windows, Macintosh, Linux og Chrome OS.

Den sårbarhed kan du læse mere om her.

Læs også:

Dansk sikkerhedsekspert om bølge af ransomware: Sådan forsvarer du dig

Er en ny supervirus på vej? Mystisk Stuxnet-klon på spil på nettet

Ny liste over 50 landes it-sikkerhed: Så sårbar er Danmark over for angreb


Ransomware-offer bukker under for presset og betaler løsesum: Hvad ville du gøre?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos